Nejaký dom už zasiahneme. Veliteľ fregaty prezradil 'presnosť' ruských rakiet

V posledných dňoch sa začal na internete šíriť starší rozhovor s dnes už mŕtvym ruským kapitánom Igorom Krochmalom. V roku 2022 velil ruskej bojovej fregate Admirál Groškov, vyzbrojenej hypersonickými strelami Cirkon. Archívne zábery kapitána potvrdzujú, že Rusi si pri svojej invázii nerobia starosť s presnosťou navádzania odpálených striel a dokonca ani cieľov, ktoré trafia.

12.02.2024 11:15
admirál Groškov, ruská fregata, vojnová loď Foto:
Ruská fregata Admirál Groškov.
debata (54)

Správu priniesol portál Novinky.cz. Kapitán Krochmal vtedy v rozhovore uviedol, že pri presnosti navádzania ich striel ide o centimetre, načo ako príklad cieľa uviedol štvorposchodovú budovu s tým, že ak sa netrafí do zameraného vchodu, tak do susedného určite.

„Čo sa týka presnosti navedenia, ide o centimetre,“ hovorí veliteľ na záberoch. Moderátor sa ho následne pýta, či to platí aj v prípade striel Cirkon a či zvládnu zasiahnuť cieľ s presnosťou, akú majú ostreľovači. „Prakticky áno. Ak stojí štvorposchodový dom, tak zamierime na vchod, a ak netrafí do tohto, tak do susedného určite priletí. To pokojne stačí, aby dom spadol. Veľká presnosť,“ odpovedal Krochmal v rozhovore, ktorý otitulkoval aj český novinár a prekladateľ Nikola Repin na Twitteri (X).

Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video
„Letelo všetko,“ opísal najnovšie masívne dronové a raketové útoky ruských okupantov hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. V meste Dnipro bola poškodená aj pôrodnica. / Zdroj: Telegram V. Zelenského

Dokument s rozhovorom je stále dostupný na webových stránkach Zvezdy, zmienka o štvorposchodovom dome z neho ale bola vystrihnutá. V posledných dňoch sa však práve táto časť rozhovoru začala zdieľať na kanáloch na Telegrame.

Krochmal podľa ruských médií v decembri minulého roka podľahol chorobe.

Brutálny raketový útok v dedine Hroza pri Charkove

VAROVANIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Ukrajinskí policajti vo štvrtok 5. októbra 2023...
Obete smrteľného ruského raketového útoku,...
+11Na tejto fotografii, ktorú poskytla tlačová...
54 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #ruská armáda #vojna na Ukrajine