„Putin je posadnutý, démona treba vyhnať.“ Šaman z Jakutska zostáva na psychiatrii

Jakutský šaman Alexandr Gabyšev, ktorý sa preslávil, keď sa pešo vydal na osemtisíc kilometrov dlhú cestu do Moskvy, aby z Kremľa ako démona vyhnal prezidenta Vladimira Putina, zostáva na psychiatrickom oddelení s prísnym režimom.

12.02.2024 11:40
Jakutský šaman Alexandr Gabyšev Foto:
Jakutský šaman Alexandr Gabyšev.
debata (39)

Rozhodol o tom súd v meste Ussurijsk na ruskom Ďalekom východe, ktorý tým nevyhovel námietke obhajoby požadujúcej miernejšiu formu šamanovej izolácie.

Vo svojom spravodajstve o tom v pondelok informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorá doplnila, že v takýchto podmienkach v Rusku zadržiavajú sériových vrahov či kanibalov.

Po vyšetreniach, ktoré iniciovala služba FSB v Jakutsku, bol Gabyšev vyhlásený za nepríčetného.

Putin v Mariupole. Miestni si ho pozvali do bytu
Video

Zneužívanie psychiatrie na politické účely je známe od sovietskych čias, keď viedlo k hospitalizovaniu sovietskych disidentov, ktorí v skutočnosti netrpeli žiadnymi problémami v oblasti duševného zdravia.

Z Jakutska do Moskvy

Šaman Gabyšev sa stal známym na jar 2019, keď sa vydal z cestu z Jakutska do Moskvy, aby tam na Červenom námestí vykonal „obrad vyháňania Putina“. Po ceste sa k nemu pridávali jeho sympatizanti i aktivisti.

Šamana zadržali na jeseň, keď už bol známy po celom Rusku, na hranici Buriatskej republiky a Irkutskej oblasti.

Vladimir Putin Čítajte viac Šamana, ktorý sa vydal pešo do Moskvy "vyhnať Putina", zadržali

Neskôr bol umiestnený na psychoneurologickom oddelení a následne bolo proti nemu začaté trestné stíhanie za výzvy na extrémizmus.

V októbri 2021 mestský súd Gabyševovi nariadil povinnú liečbu v špeciálnej psychiatrickej nemocnici v Novosibirsku. Opäť ho obvinili z extrémizmu, ale aj z použitia násilia voči policajtom, ktorého sa údajne dopustil, keď ho prišli zatknúť.

V apríli 2022 Gabyševa previezli z psychiatrickej liečebne v Novosibirsku do Ussurijska.

Vlani v decembri okresný súd Prímorského kraja predĺžil povinnú liečbu šamana v špecializovanej nemocnici v Ussurijsku o ďalších šesť mesiacov.

Podpora z Ďalekého východu

Obhajoba sa proti tomu odvolala, pričom jej stanovisko podporila aj nemocnica. Šamanovo preradenie na miernejší typ liečby súdy zamietli celkovo už trikrát.

Obyvatelia Sibíri a Ďalekého východu po celý čas Gabyševovej internácie organizovali demonštrácie a ďalšie akcie na podporu Gabyševa.

Putinov kalendár 2024.
Putinov kalendár 2024.
+12Putinov kalendár 2024.

V roku 2021 centrum pre ľudské práva Memorial zaradilo Gabyševa na zoznam politických väzňov. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International ho uznala za väzňa svedomia.

Od februára 2022, keď Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine, v Rusku stúpol počet politických väzňov na stovky. Títo ľudia častejšie ako iní väzni končia v trestných celách, kde sú návštevy a kontakty s príbuznými zakázané. Dokonca aj ľudskoprávni aktivisti majú problém sledovať osud každého politického väzňa.

Putin Čítajte viac Historici pre BBC: Putin si vymýšľal a klamal. A obhajoval Hitlera
39 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #posadnutie #vojna na Ukrajine #šaman