Rusi zostrojili ozrutný 'cár vlak'. Má vyše 30 kilometrov a bráni Donbas

Rusi zmontovali na koľajach pri Donbase 30 kilometrov dlhý vlak, ktorý tvorí 2100 vagónov. Informoval o tom nezávislý projekt DeepState, podľa ktorého má súprava bezpochyby slúžiť na posilnenie ruskej obrany v tomto úseku frontovej línie.

12.02.2024 13:53
tridsať kilometrov dlhá železničná súprava, cár... Foto:
Snímky tridsať kilometrov dlhej železničnej súpravy pri Donbase.
debata (111)

Správu referoval český portál Novinky.cz. Takzvaný „cár vlak“ je podľa kanála DeepStateUA veľmi špecifickou obrannou konštrukciou, ktorej efektivita sa nedá ľahko posúdiť. „Myšlienka je jasná – je to prekážka pre postup ukrajinských obranných síl. Možno ju považovať za samostatnú obrannú líniu, pretože poškodiť, premiestniť alebo vyhodiť do povetria tridsať kilometrov dlhú masu kovu je nesmierne ťažké,“ píše DeepStateUA na Telegrame. Na výstavbu sa zrejme použil vozový park ukradnutý z okupovaných území Ukrajiny.

Čo ukrajinské drony zbadajú, to Rusom zničia
Video
Ukrajinci naďalej v boji proti ruskej okupácii využívajú drony. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

„Súvislý pás nákladných vozidiel sa tiahne od odbočky v Olenivke do Volnovachy a tvorí ho asi 2100 vagónov rôznych typov. Táto vagónová stonožka sa začala zoraďovať v júli 2023.“ doplnil kanál DeepStateUA. Vysvetlil, že postupné zostavovanie vlaku je vidieť na satelitných záberoch z posledných deviatich mesiacov.

Cieľom cár-vlaku je sťaženie prípadného postupu ukrajinských jednotiek smerom na Volnovachu, píšu autori projektu na Telegrame. Vagóny predstavujú prekážku najmä v prípade, ak by neboli prázdne. Označenie cár-vlak potom autor kanála používa s jasným odkazom na obrie nefunkčné delo v Kremli, ktorému sa hovorí „cár-puška“ (medzi ďalšie obrie v Rusku vyrobené veci patrí aj obrí zvon car kolokol či car-bomba).

Obraz ruského imperátora Alexandra III na...
Ruský prezident Vladimir Putin v strede a...
+9Novopostavená jadrová ponorka Cár Alexander III...

Spomínaná trať vedie asi šesť kilometrov od najbližšieho miesta súčasných bojov pri dedine Novomychajlivka, pripomína Americký Inštitút pre štúdium vojny. Ruská armáda tu zo všetkých smerov tlačí na pozície ukrajinských obrancov pri Vuhledare, ktorý sa podľa západných expertov po očakávanom páde Avdijivky stane ďalším cieľom inváznych vojsk.

vojna na Ukrajine, Avdijivka, zničené domy Čítajte aj Putin pri Avdijivke už počíta aj dobyté domy. Zmocnili sme sa ich 19, vyhlásil
111 debata chyba
Viac na túto tému: #vlak #zbrane #ruská armáda #vojna na Ukrajine