Prišli by USA pomôcť Slovensku? Kallasová: Nech sú Trumpove výroky varovaním

Nedávne komentáre amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa ohľadom Severoatlantickej aliancie by mali byť varovaním pre členov NATO, ktorí dostatočne neinvestujú do obrany. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedla estónska premiérka Kaja Kallasová.

12.02.2024 14:56 , aktualizované: 22:05
lešť Foto:
Príslušníci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO pôsobiacej na Slovensku počas cvičenia v Lešti 26. júna 2023.
debata (76)
Rusko sa sťažuje na Vytrvalého obrancu NATO
Video

Trumpove výroky by mali varovať aj Slovensko, ktoré na obranu vynakladá len minimum, na ktorom sa spojenci zhodli, a teda dve percentá HDP. V roku 2023 išlo o sumu 2,45 miliardy eur, pričom išlo o medziročný nárast o 609 miliónov eur. Výdavky na obranu vo výške 2,01 percenta HDP sú plánované aj v rokoch 2024 a 2025. Sú tak v súlade s politickým záväzkom v NATO do roku 2024 vynakladať na obranu aspoň dve percentá HDP.

Pritom ešte v roku 2014 dosahovali výdavky Slovenska na obranu len 752 miliónov eur (0,98 % HDP). Od roku 2015 až do roku 2021 postupne rástli na 889 miliónov (1,11 % HDP), 907 (1,12 %), 935 (1,10 %) 1,098 miliardy eur (1,22 % HDP), 1,610 (1,7 %), 1,796 (1,92 %) a 1,746 (1,77 %), vyplýva z oficiálnych dát NATO.

Trump Čítajte viac Trump: Krajiny NATO, ktoré nedávajú dosť na obranu, nebudeme brániť pred Ruskom. Európa reaguje kritikou

Trump, ktorý sa uchádza o republikánsku nomináciu na prezidenta, vyvolal cez víkend vlnu nevôle, keď vyhlásil, že USA by pod jeho vedením neprišli v prípade napadnutia Ruskom na pomoc krajinám NATO, ak by tie nedávali dosť peňazí na vlastnú obranu.

Novo zvolený fínsky prezident Alexander Stubb povedal, že jeho krajina by mala zostať v pokoji a sústrediť sa na svoje členstvo v NATO, napriek Trumpovým výrokom o aliancii. „Americká volebná kampaň sa veľmi líši od fínskych volieb a rétorika je tam o dosť silnejšia,“ podotkol Stubb. Zdôraznil tiež, že Fínsko dáva na obranu viac ako požadované dve percentá HDP.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásenie Trump odsúdil. „Vzhľadom na nedávny vývoj je akékoľvek relativizovanie záruky kolektívnej obrany NATO nezodpovedné a nebezpečné a je len v záujme Ruska,“ uviedol Scholz po rokovaniach s poľským premiérom Donaldom Tuskom.

Solidarita musí byť pritom pre krajiny Európskej únie vo svetle agresívnej politiky Ruska najväčšou prioritou, cituje Tuska po stretnutí so Scholzom agentúra PAP. Poľský premiér uviedol, že so Scholzom rokoval o potrebe zaistenia bezpečnosti nielen pre Poľsko a Nemecko ale aj pre ich susedné krajiny, spojencov, celú Európu a predovšetkým Ukrajinu.

Podľa Tuska sa ukázalo, že história vie byť mimoriadne „krutá a prekvapivá“, pričom nikto neočakával spoluprácu Poľska a Nemecka pri ochrane Ukrajiny proti Rusku. Zároveň poukázal na dôležitosť lekcií plynúcich z minulosti, z druhej svetovej vojny a nedávnej histórie.

Konštrukta-Defence Čítajte viac Slovenské zbrojovky zažívajú zlaté časy. Hlásia veľké zisky a vo veľkom zvyšujú výrobu (prehľad firiem)

Borrell: NATO nemôže byť alianciou ‚a la carte‘

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v pondelok povedal, že NATO nemôže byť vojenskou alianciou závislou od rozmarov amerického prezidenta. „NATO nemôže byť vojenskou alianciou ‚a la carte‘… závislá od humoru prezidenta USA,“ povedal v pondelok Borrell, pričom použil výraz pre ľubovoľný výber jedál z reštauračného jedálneho lístka.

Trump už v rokoch 2017 až 2021, keď bol prezidentom, tvrdo tlačil na to, aby členské krajiny Severoatlantickej aliancie splnili svoj záväzok, že na obranu budú dávať najmenej dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP).

NATO v Moldavsku na Rusov vytiahlo rýchly trojzubec
Video

„Domnievam sa, že výroky amerického prezidentského kandidáta mali možno prebudiť niektorých spojencov, ktorí toho zatiaľ veľmi neurobili,“ uviedla Kallasová.

Certifikačné cvičenie NATO Strong Cohesion 2022...
Certifikačné cvičenie NATO Strong Cohesion 2022...
+7Certifikačné cvičenie NATO Strong Cohesion 2022...
76 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #výdavky na obranu #USA. NATO