NATO odkazuje Trumpovi: Tento rok splní dvojpercentné výdavky na obranu asi 20 členských krajín

Asi 20 členských štátov Severoatlantickej aliancie dosiahne v roku 2024 stanovený cieľ a na obranu poskytne dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedla to tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje z prostredia NATO.

13.02.2024 16:11
debata (20)

Odhady o tohoročných výdavkoch na obranu by mal v stredu v Bruseli oznámiť generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Vo štvrtok (15.02) budú po prvýkrát zasadať ministri obrany členských krajín Aliancie.

V roku 2006 sa ministri obrany NATO zaviazali dosiahnuť cieľ vynakladať na obranu dve percentá rozpočtových výdavkov. Tento záväzok obnovili lídri spojeneckých krajín na summite vo Walese v septembri 2014 a ako záväzný pre splnenie tohto kritéria stanovili rok 2024. Podľa odhadov NATO vlani sa nad úroveň dvoch percent výdavkov dostalo len 11 členských krajín. Záväzok dvoch percent HDP ročne na obranu potvrdil aj summit NATO vo Vilniuse vlani v júli.

lešť Čítajte viac Prišli by USA pomôcť Slovensku? Kallasová: Nech sú Trumpove výroky varovaním

AFP sa o rozpočtové výdavky 31 členov NATO zaujímala v súvislosti so slovami amerického exprezidenta Donalda Trumpa z minulého týždňa. Podľa neho by „zlých platcov“ (členov, ktorí na svoju obranu neodvádzajú dve percentá štátneho rozpočtu) nechal k dispozícii Rusku, aby s nimi robilo, „čo sa mu zachce“.

Stoltenberg vyhlásil, že takéto vyhlásenia „podkopávajú bezpečnosť každého, vrátane bezpečnosti USA“. Trump kritiku odmieta a tvrdí, že počas svojho mandátu (2017–2021) to bolo naopak a urobil Alianciu „silnou“.

Trump by na neplatičov v NATO pohnal Rusov
Video

NATO je financované z priamych príspevkov do kolektívnych rozpočtov a programov, ktoré tvoria iba 0,3 percenta celkových výdavkov spojencov na obranu (približne 3,3 miliardy eur v roku 2023). Tieto prostriedky umožňujú NATO poskytovať spôsobilosti a riadiť celú organizáciu a jej vojenské veliteľstvá.

Národné (nepriame) príspevky sú najväčšou zložkou financovania NATO a ich výška záleží na obrannom rozpočte jednotlivých členských krajín. Tvoria ich ozbrojené sily a spôsobilosti každej krajiny, ktoré sa môžu v rámci NATO použiť na odstrašovanie, obranné aktivity a spoločné vojenské operácie.

lešť Čítajte viac Rusko sa pripravuje na vojnu s NATO, Európa sa musí vyzbrojiť, tvrdí estónska tajná služba
20 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Donald Trump #vojna na Ukrajine #výdavky na obranu