Rusi prišli o Cezara. Ďalšiu veľkú výsadkovú loď zdevastovali ukrajinské drony

Ukrajinské ozbrojené sily v spolupráci s ukrajinskou vojenskou rozviedkou HUR pri operácii v Čiernom mori potopili ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov. Skoršie tvrdenia portálu Ukrajinska pravda potvrdil ukrajinský generálny štáb, Moskva sa k incidentu zatiaľ nevyjadrila.

14.02.2024 09:56 , aktualizované: 16:43
debata (231)

Ruské ministerstvo obrany však dnes skôr uviedlo, že nad Čiernym morom zostrelilo šesť dronov. Podľa Ukrajinskej pravdy loď zasiahli práve bezpilotné lietadlá.

Zásah ruskej lode Cezar Kunikov v Čiernom mori
Video
Ukrajinské ozbrojené sily v spolupráci s vojenskou rozviedkou v Čiernom mori potopili ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov. / Zdroj: Ukrajinská vojenská rozviedka

„Ukrajinské ozbrojené sily spoločne so spravodajskou jednotkou ministerstva obrany zničili veľkú výsadkovú loď Cezar Kunikov. V čase zásahu sa nachádzala v ukrajinských teritoriálnych vodách blízko Alupky,“ napísal generálny štáb. Mesto Alupka leží na južnom pobreží Krymského polostrova, ktorý Rusko v roku 2014 anektovalo.

Ukrajinské drony ulovili ruskú korvetu
Video

Dva vrtuľníky Mi-8 údajne krúžili v oblasti nízko nad vodou a v oblasti mesta Foros zase bolo vidno pátrací vrtuľník Ka-27. Telegramový kanál Krymský vietor píše, že v oblasti potopenia operuje pátracia helikoptéra Ka-27 ruského námorníctva. „Ak je celá posádka nažive, koho potom vrtuľníky hľadajú,“ uviedol Krymský vietor. Ukrajinská rozviedka sa rozhodla zablahoželať okupantom k Valentínovi svojským spôsobom, doplnil kanál na Telegrame.

Podľa svedkov, na ktorých sa odvoláva telegramový kanál VČK-OGPU, loď začala horieť okolo šiestej ráno, naklonila sa na bok a do dvoch hodín išla ku dnu. Evakuačné člny podľa rovnakého zdroja dorazili na miesto, keď už bola loď potopená. Posádka, či aspoň jej časť, unikla na nákladnej lodi, ktorá sa v blízkosti plavila, tvrdí VČK-OGPU.

Ukrajinská vojenská rozviedka zverejnila zvukový záznam zachytenej rádiovej komunikácie pilota lietadla An-26, ktoré vykonávalo vizuálnu kontrolu miesta potopenia lode. „Vidím trosky a mastnú škvrnu,“ hlásil.

Výsadkové plavidlo Cezar Kunikov patrí do triedy Ropucha, rovnako ako loď Novočerkassk, ktorej zničenie pri ukrajinskej operácii potvrdilo ruské ministerstvo obrany vlani v decembri. Loď sa v tom čase nachádzala v prístave Feodosija na Kryme.

Ukrajinská pravda, ktorá zverejnila zábery dymu nad morom, poznamenala, že loď je pomenovaná po sovietskom námornom veliteľovi Cezarovi Levoviči Kunikovovi, ktorý bol zranený v boji a zomrel 14. februára 1943.

Cezar Krymskij veter Čítajte aj Ukrajinská dominancia na mori: Zoznam potopených ruských lodí je stále dlhší

HUR spresnila, že na loď Cezar Kunikov zaútočili útočné námorné drony Magura V5. „Útok sa odohral v stredu ráno pri pobreží Ruskom dočasne okupovaného Krymu neďaleko mesta Alupka,“ dodala HUR. Drony plavidlo zasiahli na ľavoboku, v dôsledku čoho sa začalo potápať.

HUR doplnila, že loď Cezar Kunikov je projektovaná na maximálne 87 členov posádky. „Pátracia a záchranná operácia po pasažieroch lode, ktorú podnikol okupant (ruská armáda), nebola úspešná,“ napísala BBC citujúc z vyhlásenia HUR.

Ruská flotila zatiaľ nenašla účinný spôsobmi boja proti ukrajinským kamikadze bezpilotným člnom," napísal na telegramovom kanáli Karty i streločky vojenský analytik Jan Matvejev. „Používajú sa masovo, na každý cieľ útočí celý roj. Zariadenia sú relatívne lacné a vyrábajú sa vo veľkých množstvách. Spočiatku bola väčšina útokov neúspešná, ale ukrajinské ozbrojené sily zdokonaľujú svoju taktiku, zvyšujú počet lodí, ktoré používajú, a to prináša výsledky," dodal.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg privítal potopenie ruskej výsadkovej lode ako „veľké víťazstvo“.

„Ukrajinci dokázali zatlačiť ruskú Čiernomorskú flotilu a otvoriť námorný koridor, takže teraz môže Ukrajina vyvážať obilie a iný tovar na svetové trhy. Ešte pred pár mesiacmi len málokto veril, že je to možné, ale teraz sa vývoz obilia z Ukrajiny reálne uskutočňuje, a to aj napriek chýbajúcej dohode s Ruskom. To dokazuje schopnosti a kompetencie ukrajinských ozbrojených síl. Je to predovšetkým výsledok ich činov, ich vynaliezavosti, zručností, odvahy, ale dôležitá je, samozrejme, aj pomoc a podpora zo strany spojencov z NATO,“ cituje Stoltenberga agentúra Reuters.

Vojenský analytik Pavel Aksionov pre BBC pripustil, že ďalšia strata veľkej výsadkovej lode nebude mať priamy vplyv na priebeh vojny na Ukrajine. „Nemôže odpaľovať riadené strely na pozemné ciele alebo lode a pravdepodobnosť obojživelného výsadku na ukrajinskom pobreží (tieto lode boli postavené predovšetkým pre takéto operácie) má pravdepodobnosť blížiacu sa nule,“ poznamenal expert.

Aksionov pripomenul, že Rusko používa veľké výsadkové lode na prepravu zásob .A hoci ide o dobre vyzbrojené transporty, ich arzenál sa ukázal byť bezmocný proti ukrajinským bezpilotným námorným člnom. Schopnosť ruskej flotily prepravovať vojenský náklad sa tak ďalej znížuje.

„Je tu ešte jedna okolnosť, ktorá nepochybne ovplyvní priebeh vojny. Po predchádzajúcich útokoch ruská flotila obmedzila svoju aktivitu na šírom mori, značná časť lodí bola premiestnená zo Sevastopolu do Novorossijska,“ poznamenal expert. Rusku podľa neho chýbajú radary na včasnú detekciu námorných cieľov, vojnové lode sa tiež nezdajú byť veľmi dobre chránené pred útokom mnohých malých dronov – chýba im malokalibrové delostrelectvo, guľomety a systémy elektronického bo­ja.

„Stratou ďalšej lode budú obavy ruského velenia len narastať. Taktika ,flotily komárov', na ktorú sa Ukrajina spoliehala ešte pred ruskou inváziou, sa po získani nové bezpilotných člnov ukázala ako neuveriteľne účinná. Vojna na mori je teraz ako boj medzi armádou dobre vyzbrojených rytierov a rojom ôs – ťažké meče a silné štíty sú málo nápomocné,“ dodal Aksionov.

zväčšiť Ukrajinci si odčiarkujú zlikvidované lode... Foto: Krymskij veter
Cezar Krymskij veter Ukrajinci si odčiarkujú zlikvidované lode ruskej Čiernomorskej flotily. Najnovší krížik pribudol 14. februára 2024 na výsadkovej lodi Cezar Kunikov.

Zničené lode ruskej Čiernomorskej flotily

24. marca 2022 – Ukrajinská armáda oznámila, že v prístave Berďansk v Azovskom mori zničila ruskú výsadkovú loď (pôvodne sa hovorilo o Orsku, neskoršie spresnené informácie uviedli, že išlo o loď Saratov rovnakej triedy). Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že útok na prístav vykonali balistickou raketou krátkeho doletu OTR-21 Točka.

14. apríla 2022 – Niekoľko týždňov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poslala ukrajinská armáda ku dnu ruský raketový krížnik Moskva, vlajkovú loď Čiernomorskej flotily. Moskva, ktorá mala na palube podľa odhadov médií okolo 500 ľudí, sa podľa Kyjeva potopila po zásahu protilodnou ukrajinskou strelou Neptun. Krížnik Moskva sa stal s dĺžkou vyše 186 metrov najväčšou zničenou vojnovou loďou pri bojovej akcii od konca druhej svetovej vojny a najväčšou ruskou vojnovou loďou zničenou nepriateľom od roku 1941, keď Nemci potopili bombami bojovú loď Marat, ktorá vtedy kotvila v Kronštadte.

4. novembra 2023 – Ukrajina zaútočila 15 strelami s plochou dráhou letu Storm Shadow, ktoré jej poskytli západní spojenci, na kerčskú lodenicu. Pri útoku sa jej podarilo zasiahnuť najnovšiu ruskú korvetu Askold triedy Karakurt, vyzbrojenú strelami Kalibr, ktorými ruské plavidlá ostreľujú ukrajinské ciele. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o dva dni neskôr vyhlásil, že loď bola zničená.

26. decembra 2023 – Ukrajina vykonala útok strelami Storm Shadow na veľkú ruskú výsadkovú loď Novočerkassk v krymskom prístave. Útok na loď, ktorá patrila do triedy Ropucha, ju úplne zničil. Podľa informácií ukrajinského námorníctva na jej palube zahynulo asi osemdesiat ruských námorníkov.

1. februára 2024 – Ukrajinská rozviedka uviedla, že sa jej špeciálnym jednotkám podarilo na polostrove Krym zničiť ruskú raketovú korvetu Ivanovec triedy Tarantul, ktorá je súčasťou ruskej Čiernomorskej flotily. Podľa zverejneného videa bola loď opakovane zasiahnutá do trupu bezposádkovými hladinovými člnmi. Korveta sa podľa rozviedky potopila, na palube mohla mať až 40 námorníkov.

14. februára 2024 – Ukrajinské ozbrojené sily v spolupráci s ukrajinskou vojenskou rozviedkou HUR pri operácii v Čiernom mori potopili ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov. Plavidlo patrilo do triedy Ropucha, rovnako ako loď Novočerkassk, ktorá bola zničená vlani v decembri. Obe lode boli poničené už pri ukrajinskom útoku na loď Saratov v marci 2022.

231 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #ruská armáda #vojnová loď #vojna na Ukrajine #vojenská loď