Z kritikov vojny už nebudú v Rusku len väzni, ale aj nemajetní bezdomovci. Volodin: Zdochnú ako psy

Šéf Kremľa Vladimir Putin podpísal zákon o konfiškácii majetku osôb odsúdených za vyjadrenia proti vojne rozpútanej Ruskom na Ukrajine.

14.02.2024 14:01
debata (73)

Ako vo svojej správe v stredu pripomenula agentúra AFP, Moskva po invázii svojej armády na Ukrajinu vo februári 2022 de facto zakázala kritiku svojej ofenzívy vo verejnom priestore a tvrdo trestá tých, ktorí sa proti vojne verejne postavia, pričom prijala celý rad prísnych zákonov.

Hasiči prevážajú telo obyvateľa zabitého pri...
Hasiči likvidujú požiar na čerpacej stanici po...
+17Hasiči likvidujú požiar na čerpacej stanici po...

Peniaze, majetok, aktíva či cennosti

Putinom podpísaný zákon teraz umožňuje úradom, aby osobám odsúdeným za kritiku tzv. špeciálnej vojenskej operácie – ako sa v Rusku musí označovať vojna na Ukrajine – zhabali peniaze, majetok, aktíva či cennosti.

Nový zákon potenciálne cieli aj na kritikov Putinovej politiky, ktorí utiekli do exilu, ale časť majetku im zostala v Rusku.

Cezar Kunikov, choď na... Ukrajinci Rusom zničili ďalšiu loď
Video

Putin podpísal zákon tohto znenia dva týždne po tom, ako ho schválila dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma.

Jej predseda Viačeslav Volodin v januári v rámci svojho vystúpenia pred poslancami vyhlásil, že tento zákon je namierený proti „darebákom a zradcom, tým, ktorí dnes pľujú na chrbty našich vojakov, (je namierený proti tým) ktorí zradili svoju vlasť“.

Príde o všetko a zdochne

V rovnakom duchu sa predtým vyjadril aj poslanec Liberálnodemo­kratickej strany Ruska (LDPR) Andrej Lugovoj, keď vyhlásil: „Každý, kto sa pokúsi škodiť vlasti, príde o všetko a zdochne tam, niekde za hranicami ako posledný prašivý pes“.

Igor Strelkov Girkin Čítajte viac Vojnový zločinec, hrdina Ruska a kritik Putina dostal štyri roky basy. V Rusku

Ruský trestný zákonník pritom stanovuje, že skonfiškovať možno len majetok získaný v dôsledku trestného činu alebo použitý na jeho spáchanie.

Aj politickí analytici upozorňujú, že ekonomický prínos takéhoto zákona bude minimálny. Považujú ho len za pomstu kritikom politiky Kremľa a vojny na Ukrajine.

Pri útoku Rusov na Charkov uhoreli deti
Video

Zákon bol už zverejnený aj v oficiálnom vestníku, čím nadobudol platnosť. Stalo sa tak krátko pred druhým výročím ofenzívy na Ukrajine a mesiac pred prezidentskými voľbami v Rusku, v ktorých je Putin opäť jednoznačným favoritom.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #konfiškácia