Ukrajinská dominancia na mori: Zoznam potopených ruských lodí je stále dlhší

Prinášame vám výber prípadov likvidácie veľkých ruských plavidiel od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 zoradený chronologicky. Ukrajinské ozbrojené sily v noci v spolupráci s ukrajinskou vojenskou rozviedkou HUR pri operácii v Čiernom mori potopili ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov.

14.02.2024 15:39
Cezar Krymskij veter Foto:
Ukrajinci si odčiarkujú zlikvidované lode ruskej Čiernomorskej flotily. Najnovší krížik pribudol 14. februára 2024 na výsadkovej lodi Cezar Kunikov.
debata (43)

24. marca 2022 – Ukrajinská armáda oznámila, že v prístave Berďansk v Azovskom mori zničila ruskú výsadkovú loď. Pôvodne sa hovorilo o Orsku, neskoršie spresnené informácie uviedli, že išlo o loď Saratov rovnakej triedy. Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že útok na prístav vykonali balistickou raketou krátkeho doletu OTR-21 Točka.

14. apríla 2022 – Niekoľko týždňov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poslala ukrajinská armáda ku dnu ruský raketový krížnik Moskva, vlajkovú loď Čiernomorskej flotily. Moskva, ktorá mala na palube podľa odhadov médií okolo 500 ľudí, sa podľa Kyjeva potopila po zásahu protilodnou ukrajinskou strelou Neptún. Krížnik Moskva sa stal s dĺžkou vyše 186 metrov najväčšou zničenou vojnovou loďou pri bojovej akcii od konca druhej svetovej vojny a najväčšou ruskou vojnovou loďou zničenou nepriateľom od roku 1941, keď Nemci potopili bombami bojovú loď Marat, ktorej vtedy kotvila v Kronštadte.

Foto: Twitter (OSINTtechnical)
Krížnik Moskva
Krížnik Moskva Čítajte aj Potvrdené. Ku skaze krížnika Moskva, prispela 'nebeská' anomália

4. august 2023 – Ukrajina v noci pri špeciálnej operácii pri ruskom prístave Novorossijsk zasiahla ruskú výsadkovú loď triedy 775 Olenegorskij Gorňak.

Ukrajina pri špeciálnej operácii pri ruskom...

Október 2023 – Nová vojnová korveta Pavel Deržavin, z triedy projektu 22160, ktorá patrila k ruskej čiernomorskej flotile v explodovala v prístave v Sevastopole. Konkrétne loď Pavel Deržavin bola na mori prvýkrát spustená vo februári 2019, do prevádzky ju uviedli v novembri 2020.

Rusko, Gromkij, Čína Čítajte viac Devastácia Čiernomorskej flotily pokračuje. Nová ruská vojnová loď explodovala

4. novembra 2023 – Ukrajina zaútočila 15 strelami s plochou dráhou letu Storm Shadow, ktoré jej poskytli západní spojenci, na kerčskú lodenicu. Pri útoku sa jej podarilo zasiahnuť najnovšiu ruskú korvetu Askold triedy Karakurt, vyzbrojenú strelami Kalibr, ktorými ruské plavidlá ostreľujú ukrajinské ciele. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o dva dni neskôr vyhlásil, že loď bola zničená.

Zničený ľavobok ruskej korvety Askold z triedy... Foto: Centre for Strategic Communication
znicena ruska korveta Askold Zničený ľavobok ruskej korvety Askold z triedy Karakurt.

26. decembra 2023 – Ukrajina vykonala útok strelami Storm Shadow na veľkú ruskú výsadkovú loď Novočerkassk v krymskom prístave. Útok loď, ktorá patrí do triedy Ropucha, úplne zničil a podľa informácií ukrajinského námorníctva na jej palube zahynulo na osem desiatok ruských námorníkov.

Likvidácia ruskej vojnovej lode Novočerkassk. Foto: NEXTA / Twitter
Likvidácia ruskej vojnovej lode Novočerkassk, vojna na Ukrajine Likvidácia ruskej vojnovej lode Novočerkassk.

1. februára 2024 – Ukrajinská rozviedka uviedla, že sa jej špeciálnym jednotkám podarilo na jazere Donuzlav na polostrove Krym zničiť ruskú raketovú korvetu Ivanovec triedy Tarantul, ktorá je súčasťou ruskej Čiernomorskej flotily. Podľa zverejneného videa bola loď opakovane zasiahnutá do trupu bezposádkovými hladinovými člnmi. Korveta sa podľa rozviedky potopila, na palube mohla mať až 40 námorníkov.

Ukrajinské drony ulovili ruskú korvetu Ivanovec
Video

14. februára 2024 – Ukrajinské ozbrojené sily v spolupráci s ukrajinskou vojenskou rozviedkou HUR pri operácii v Čiernom mori potopili ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov. Plavidlo patrí do triedy Ropucha, rovnako ako loď Novočerkassk, ktorá bola zničená vlani v decembri. Obe lode boli poničené už pri ukrajinskom útoku na loď Saratov v marci 2022.

Zásah ruskej lode Cezar Kunikov v Čiernom mori
Video
Ukrajinské ozbrojené sily v spolupráci s vojenskou rozviedkou v Čiernom mori potopili ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov. / Zdroj: Ukrajinská vojenská rozviedka

Pri koordinovanom nočnom útoku ukrajinských námorných dronov a striel s plochou dráhou letu bol v septembri tvrdo zasiahnutý prístav aj Sevastopoľ. Podľa predbežných správ bola v dokoch vážne poškodená jedna výsadková loď a jedna ponorka. Na zverejnených fotografiách je deravá ruská ponorka Rostov na Done. Mala v trupe dve veľké diery a do konca vojny sa zrejme nevráti na vodu.

Snímka zlikvidovanej ruskej ponorky Rostov na... Foto: Conflict Intelligence Team
Ruská ponorka, Rostov na Done, Snímka zlikvidovanej ruskej ponorky Rostov na Done.
43 debata chyba
Viac na túto tému: #Čierne more #ruská armáda #čiernomorská flotila #vojna na Ukrajine