Rozruch vo Washingtone: Kongres dostal hlásenie o vážnej hrozbe pre USA, podľa médií súvisí s Ruskom

Šéf spravodajského výboru americkej Snemovne reprezentantov vyvolal vo Washingtone rozruch vyhlásením, že Kongres bol informovaný o vážnej hrozbe pre národnú bezpečnosť Spojených štátov. Informované zdroje televízii CNN a ďalším médiám povedali, že varovanie súvisí s Ruskom a operáciami vo vesmíre. Podľa dostupných informácií sa netýka bezprostredného nebezpečenstva pre Američanov.

14.02.2024 22:29
debata (64)
Jadrové zbrane? Aj Putin má niekoho, na kom mu záleží, hovorí Japonka, ktorá prežila Hirošimu
Video
Teruko Jahataová ako osemročná prežila v Hirošime výbuch americkej atómovej bomby. Čo odkazuje ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého režim sa od invázie na Ukrajinu atómovkami vyhráža?

Denník New York Times s odvolaním sa na súčasného a tiež bývalého amerického predstaviteľa píše, že spravodajské informácie súvisia s pokusmi Ruska vyvinúť kozmickú protisatelitnú jadrovú zbraň. Televízia ABC News predtým uviedla, že spravodajské informácie sa týkali práve takejto schopnosti. Informované zdroje televízii CNN a ďalším médiám povedali, že varovanie súvisí s Ruskom a operáciami vo vesmíre.

Kongresman Mike Turner vo svojom krátkom komuniké hrozbu nešpecifikoval, iba uviedol, že informácie o nej v stredu dostali všetci členovia Kongresu. „Žiadam, aby prezident (Joe) Biden odtajnil všetky informácie o tejto hrozbe, aby Kongres, administratíva a naši spojenci mohli otvorene prerokúvať kroky potrebné na odpoveď na túto hrozbu,“ dodal.

K veci sa potom začali vyjadrovať aj iní predstavitelia Kongresu, pričom ďalší člen spravodajského výboru Jim Himes novinárom povedal, že hlásenie upozorňuje skôr na dlhodobý problém, hoci potenciálne vážny.

Missiles Overhaul Čítajte viac Ruská hrozba silnie. USA plánujú umiestniť v Británii jadrové zbrane

Zároveň sa špekulovalo, že kauza súvisí so štvrtkovým hlasovaním snemovne o predĺžení kontroverzného opatrenia umožňujúceho americkým rozviedkám sledovanie komunikácie cudzincov v zahraničí. Turner tento nástroj podporuje a podľa zdrojov denníka The Washington Post boli informácie o neznámej hrozbe získané práve na základe tejto právomoci.

Iskander, Rusko, vojna na Ukrajine Čítajte viac Expertka: Putin jadrovo vydiera. Na atómový útok by nepotreboval Bielorusko

Turnerovo vyjadrenie podľa všetkého zaskočilo Bidenovu vládu, napísala agentúra AP. Prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan mal krátko po jeho zverejnení na programe tlačovú konferenciu, kde vyjadril nad kongresmanovým počínaním prekvapenie. Uviedol, že s Turnerom a ďalšími kongresovými lídrami má na štvrtok naplánovanú schôdzku.

„Nie som v pozícii, aby som z tohto pódia mohol v tejto chvíli povedať čokoľvek ďalšie,“ vyhlásil Sullivan.

Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?
Video

Podľa amerických médií Turner zákonodarcom oznámil, že nové informácie sa týkajú „destabilizujúcej cudzej vojenskej schopnosti“, nemenované zdroje citované viacerými veľkými médiami potom vec spojili s Ruskom. Podľa informácií Reuters či webu Politico sa Turnerovo varovanie týka vesmírnych operácií. Niektoré médiá tiež uvádzajú, že americkí zákonodarcovia mali k informáciám prístup už dlhší čas.

„Chcel by som uistiť americký ľud, že obavy verejnosti nie sú na mieste,“ reagoval na otázky na túto tému predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson s tým, že lídri Kongresu dostanú ďalšie informácie na štvrtkovom stretnutí. „Pracujeme na tom,“ citoval ho na sociálnej sieti X reportér CNN.

64 debata chyba
Viac na túto tému: #americká národná bezpečnosť