Dva vrtuľníky Mi-8 krúžili v oblasti nízko nad vodou a v oblasti mesta Foros zase bolo vidno pátrací vrtuľník Ka-27. Telegramový kanál Krymský vietor píše, že v oblasti potopenia operovala pátracia helikoptéra Ka-27 ruského námorníctva. „Ak je celá posádka nažive, koho potom vrtuľníky hľadajú,“ uviedol Krymský vietor.
Podľa svedkov, na ktorých sa odvoláva telegramový kanál VČK-OGPU, loď začala horieť okolo šiestej ráno, naklonila sa na bok a do dvoch hodín išla ku dnu. Evakuačné člny podľa rovnakého zdroja dorazili na miesto, keď už bola loď potopená. Drony plavidlo zasiahli na ľavoboku, v dôsledku čoho sa začalo potápať. Posádka, či aspoň jej časť, unikla na nákladnej lodi, ktorá sa v blízkosti plavila, tvrdí VČK-OGPU.
Čítajte aj Ukrajinská dominancia na mori: Zoznam potopených ruských lodí je stále dlhšíRuský vojenský kanál Rybar, ktorý sa venuje referovaniu bojov na ukrajinskom fronte, zásah potvrdil, na rozdiel od úradov. „Ukrajinské formácie opäť zaútočili na čiernomorskú flotilu na južnom pobreží Krymu. Zrejme bola zasiahnutá veľká výsadková loď.“
Rybar sa tvrdo pustil do velenia čiernomorskej flotily: „Nerád by som lial vodu na mlyn nepriateľovi, ale čas od času sa ukazuje, že čiernomorská flotila je nekompetentná a neschopná odrážať útoky zo strany ukrajinských formácií.“
Čítajte aj Čierny rok ruskej Čiernomorskej flotily – strata lodí, veliteľstva i prestížeRuská flotila zatiaľ nenašla účinný spôsob boja proti ukrajinským kamikadze bezpilotným člnom," napísal na telegramovom kanáli Karty i streločky vojenský analytik Jan Matvejev. „Používajú sa masovo, na každý cieľ útočí celý roj. Zariadenia sú relatívne lacné a vyrábajú sa vo veľkých množstvách. Spočiatku bola väčšina útokov neúspešná, ale ukrajinské ozbrojené sily zdokonaľujú svoju taktiku, zvyšujú počet lodí, ktoré používajú, a to prináša výsledky," dodal.
Vojenský analytik Pavel Aksionov pre BBC povedal, že Rusko používa veľké výsadkové lode na prepravu zásob. A hoci ide o dobre vyzbrojené transporty, ich arzenál sa ukázal byť bezmocný proti ukrajinským bezpilotným námorným člnom. Schopnosť ruskej flotily prepravovať vojenský náklad sa tak ďalej znížuje.
„Je tu ešte jedna okolnosť, ktorá nepochybne ovplyvní priebeh vojny. Po predchádzajúcich útokoch ruská flotila obmedzila svoju aktivitu na šírom mori, značná časť lodí bola premiestnená zo Sevastopolu do Novorossijska,“ poznamenal expert. Rusku podľa neho chýbajú radary na včasnú detekciu námorných cieľov, vojnové lode sa tiež nezdajú byť veľmi dobre chránené pred útokom mnohých malých dronov – chýba im malokalibrové delostrelectvo, guľomety a systémy elektronického boja.