Uviedol to dnes štatistický úrad Eurostat, podľa ktorého predstavoval vlani vekový medián za celú dvadsaťsedmičku členských krajín 44,5 roka.
V únijných krajinách sa zvýšil podiel ľudí nad 65 rokov, ktorý vlani predstavoval 21,3 percenta, čo je o tri percentuálne body viac ako v roku 2013.
Medián udáva hodnotu, ktorá rozdeľuje 448,8 milióna obyvateľov EÚ podľa veku na dve polovice. V roku 2013 bola polovica ľudí mladších ako 42,2 roka, vlani už deliaca čiara ležala o 2,3 roka vyššie.
Najvyšší stredný vek malo vlani Taliansko, kde dosiahol 48,4 roka, najnižší bol presne o desať rokov menej na Cypre. Česko sa podobne ako ďalšie stredoeurópske a pobaltské krajiny nachádzalo v tesnej blízkosti celúnijného mediánu. Ten za desať rokov klesol iba vo Švédsku a na Malte.
Európske krajiny sa už niekoľko rokov pokúšajú prispôsobiť sociálne systémy aj ďalšie spoločenské inštitúcie rastu podielu seniorov. Podľa dnes zverejnenej štatistiky klesol vlani podiel ľudí v produktívnom veku, za ktorý Eurostat označuje obdobie medzi 15 a 64 rokmi, na 63,8 percenta, zatiaľ čo pred desiatimi rokmi predstavoval 66,3 percenta.
Naopak z 15,4 percenta na 14,9 percenta klesol v EÚ od roku 2013 podiel detí do 14 rokov. Vo väčšine krajín sa vlani ich podiel znížil aj medziročne oproti roku 2022, mierne vzrástol iba v Česku, Nemecku a Portugalsku. Česko bolo spolu s Estónskom a Maltou jedinou únijnou krajinou, kde sa vlani medziročne znížil podiel ľudí nad 65 rokov na celkovej populácii.