Poľskí farmári hádzali vajíčka na kanceláriu eurokomisie. Polícia proti nim zasiahla

Poľská polícia dnes zasiahla proti poľnohospodárom, ktorí demonštrovali vo Vroclave na juhozápade Poľska pred zastúpením inštitúcií Európskej únie, uviedol spravodajský server Onet. Dopravu v centre mesta podľa televízie TVN 24 ochromili stovky traktorov.

15.02.2024 13:34 , aktualizované: 15:56
Vroclav / Traktor / Foto:
Protest farmárov v poľskom meste Vroclav, 15. február 2024
debata (12)

„Farmári počas demonštrácie odpálili petardy a dymovnice. Na mieste zasahovala polícia. Roľníci ostro protestovali pred zastúpením Európskej komisie. Vstup do budovy chránili policajti, ktorí sa snažili upokojiť situáciu, ale farmári po nich celý čas hádzali vajíčka,“ poznamenal Onet. Usporiadateľ podľa portálu následne demonštráciu rozpustil.

Polícia ohlásila, že demonštrácia je rozpustená, ale poľnohospodári nereagovali. Zablokovali kľúčové dopravné uzly v meste, napísal denník Gazeta Wyborcza na svojom webe.

Protest farmárov v nemeckom Augsburgu, 10....
Protest farmárov pred budovou Europarlamentu v...
+16Protest francúzskych a belgických farmárov pre...

Do Vroclava podľa TVN 24 vošli tri stovky traktorov, ktoré prišli pred zastúpenie Európskeho parlamentu a ďalšie úrady. Protest sťažil dopravu v metropole Dolného Sliezska. Komplikácie sa začali už ráno a potrvajú zrejme až do neskorého popoludnia.

Poľnohospodári protestujú proti politike EÚ a prílivu lacnejších poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny. Niektorí farmári prišli do Vroclava demonštrovať s pohrebným vencom, sviečkami a rakvou, ktoré podľa nich symbolizujú stav poľského poľnohospodárstva, napísala Gazeta Wyborzca. Sľubovali, že ich do Vroclava príde až 4-tisíc, a to nielen z Dolného Sliezska. Organizátori avizovali, že na proteste bude aj viac ako 500 traktorov.

Farmári / Traktor / Čítajte viac Na traktory! Farmári strednej a východnej Európy vyjdú 22. februára do ulíc

Farmári požadujú, aby sa EÚ zriekla „zeleného“ plánu, tzv. Green Dealu, ktorý má predstavovať reakciu na klimatické zmeny, a tiež zmenila spoločnú poľnohospodársku politiku.

„Nie je možné, aby úradníci v Bruseli rozhodovali, ako máme hospodáriť s pôdou a ako vyrábať potraviny. Požadujeme okamžité uzavretie hraníc s Ukrajinou,“ povedal Emil Lemański, hovorca protestujúcich poľnohospodárov. Tí pred kanceláriou EP zanechali balík slamy so svojimi požiadavkami a traktory s hnojom.

Traktory pred rezortom poľnohospodárstva

Do Madridu dorazilo niekoľko stoviek poľnohospodárov s dvoma desiatkami traktorov demonštrovať pred ministerstvo poľnohospodárstva, kde sa majú dnes zástupcovia hlavných španielskych agrárnych organizácií stretnúť so šéfom tohto rezortu Luisom Planasom.

Schôdzka sa mala konať dopoludnia, ale bola odložená na neskôr, zatiaľ na neurčenú hodinu, informujú miestne médiá. Španielski farmári organizujú protesty po celej krajine od 6. februára, minulý týždeň vošli napríklad do Barcelony so stovkami traktorov.

Farmári s traktormi do španielskej metropoly dnes dorazili okrem iného z autonómnych oblastí Extremadura, Kastília-León či madridského regiónu. Pri prejazde mestom ich vítali desiatky ľudí, ako je vidieť na záberoch španielskej televízie RTVE. Mnohí im tlieskali.

Španielski poľnohospodári začali protesty s traktormi na cestách po celej krajine 6. februára a odvtedy komplikujú v rôznej intenzite dopravu. Napríklad v stredu spôsobili najväčšie problémy na cestách v Andalúzii, kde okrem iného dlhými kolónami traktorov obmedzili vjazd do Sevilly a na niekoľko hodín tiež zablokovali prístup do prístavu Motril v provincii Granada. V utorok zablokovali cestný ťah na prechod s Francúzskom.

Protesty poľnohospodárov sú na väčšine miest pokojné a bez incidentov, podľa denníka El País ale polícia počas nich zadržala v súvislosti s blokádami ciest 40 ľudí.

Španielski poľnohospodári podobne ako farmári v ďalších európskych krajinách demonštrujú za „spravodlivé ceny“. Sťažujú sa na rastúce výrobné náklady v čase energetickej krízy a požadujú tiež zmiernenie opatrení spoločnej poľnohospodárskej a klimatickej politiky EÚ. Vadí im tiež veľká byrokratická záťaž i lacnejšie dovozy z tretích krajín.

To sa týka napríklad Ukrajiny, ktorá má colnú výnimku kvôli vojne spôsobenej ruskou inváziou. Niektorí farmári sa obávajú aj obchodnej dohody so skupinou Mercosur, v ktorej je napríklad Brazília či Argentína, ktorých poľnohospodárske produkty môžu byť tiež lacnejšou konkurenciou pre tie európske.

Po španielskej vláde farmári požadujú aj zachovanie zníženej dane na poľnohospodársku naftu či pomoc v čase nebývalého sucha, ktoré výrazne trápia niektoré regióny, napríklad Katalánsko či Andalúziu, ktoré kvôli nemu tento mesiac zaviedli núdzové opatrenia.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #protest #farmári #Vroclav