Gaza bude podľa zástupcu OSN potrebovať nový Marshallov plán. Škody vyčíslil na 20 miliárd dolárov

Pásmo Gazy bude na obnovu po vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas potrebovať nový Marshallov plán. Uviedol to predstaviteľ Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) Richard Kozul-Wright. Konflikt v Pásme Gazy podľa neho zatiaľ spôsobil škody vo výške 20 miliárd dolárov.

15.02.2024 16:34
izrael, palestína, gaza Foto: ,
Izraelskí vojaci počas pozemnej ofenzívy v meste Chán Júnis v Pásme Gazy. 27. január 2024
debata (10)

Na okraj rokovaní v Ženeve Kozul-Wright poznamenal, že škody spôsobené terajším konfliktom v Pásme Gazy sú už štyrikrát väčšie ako počas sedemtýždňovej vojny v roku 2014. „Hovoríme o 20 miliardách dolárov, ak by to skončilo teraz,“ povedal.

Odhad je podľa Kozula-Wrighta založený na satelitných snímkach a ďalších informáciách z bojiska. Na upresnenie čiastky by ale podľa neho bolo potrebné do Pásma Gazy poslať expertov.

Video
Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.

Predstaviteľ OSN zároveň podotkol, že obnova Pásma Gazy bude vyžadovať obdobu Marshallovho plánu, ktorým Američania po druhej svetovej vojne pomáhali v hospodárskej rekonštrukcii západnej Európy.

Minulý mesiac UNCTAD uviedla, že by mohlo trvať až do konca storočia, kým by sa ekonomika v Pásme Gazy vrátila na úroveň pred konfliktom, a to za predpokladu, že by vojna ihneď skončila.

Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14....
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v meste...
+18Palestínčania prehľadávajú trosky budov v meste...

Proti Hamasu vedie Izrael vojnu od 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci prenikli z Gazy do izraelského pohraničia, kde povraždili viac ako 1 200 ľudí a ďalších 253 uniesli.

Izraelská odveta si podľa úradov v Gaze ovládaných Hamasom doteraz vyžiadala životy najmenej 28 663 Palestín­čanov a na 68 395 Palestín­čanov bolo pri masívnom bombardovaní a pozemnej operácii zranených.

Tieto údaje, ktoré nerozlišujú medzi civilistami a bojovníkmi, nemožno nezávisle overiť. Podľa viacerých expertov ale viac-menej zodpovedajú skutočnosti.

gaza Čítajte viac Palestínčania sa nemajú kam vrátiť, Izrael v Gaze zničil vyše polovicu budov. Ľudia tam umierajú od hladu
10 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #Pásmo Gazy #Marshallov plán