Na okraj rokovaní v Ženeve Kozul-Wright poznamenal, že škody spôsobené terajším konfliktom v Pásme Gazy sú už štyrikrát väčšie ako počas sedemtýždňovej vojny v roku 2014. „Hovoríme o 20 miliardách dolárov, ak by to skončilo teraz,“ povedal.
Odhad je podľa Kozula-Wrighta založený na satelitných snímkach a ďalších informáciách z bojiska. Na upresnenie čiastky by ale podľa neho bolo potrebné do Pásma Gazy poslať expertov.
Predstaviteľ OSN zároveň podotkol, že obnova Pásma Gazy bude vyžadovať obdobu Marshallovho plánu, ktorým Američania po druhej svetovej vojne pomáhali v hospodárskej rekonštrukcii západnej Európy.
Minulý mesiac UNCTAD uviedla, že by mohlo trvať až do konca storočia, kým by sa ekonomika v Pásme Gazy vrátila na úroveň pred konfliktom, a to za predpokladu, že by vojna ihneď skončila.
Proti Hamasu vedie Izrael vojnu od 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci prenikli z Gazy do izraelského pohraničia, kde povraždili viac ako 1 200 ľudí a ďalších 253 uniesli.
Izraelská odveta si podľa úradov v Gaze ovládaných Hamasom doteraz vyžiadala životy najmenej 28 663 Palestínčanov a na 68 395 Palestínčanov bolo pri masívnom bombardovaní a pozemnej operácii zranených.
Tieto údaje, ktoré nerozlišujú medzi civilistami a bojovníkmi, nemožno nezávisle overiť. Podľa viacerých expertov ale viac-menej zodpovedajú skutočnosti.
Čítajte viac Palestínčania sa nemajú kam vrátiť, Izrael v Gaze zničil vyše polovicu budov. Ľudia tam umierajú od hladu