Biden varoval Netanjahua pred vpádom do Rafahu bez plánu pre civilistov

Americký prezident Joe Biden v novom telefonickom rozhovore s izraelským premiérm Benjaminom Netanjahuom vo štvrtok varoval Izrael pred spustením vojenskej operácie v meste Rafah na juhu Pásma Gazy bez plánu na zaistenie bezpečnosti civilistov. TASR informuje podľa agentúry AFP.

16.02.2024 07:20
Biden, Izrael, Benjamin Netanjahu, Joe Biden,... Foto: ,
Prezident Joe Biden a izraelský premiér Benjamin Netanjahu 18. októbra 2023.
debata (9)
Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

„Prezident… zopakoval svoj postoj, že vojenská operácia by nemala pokračovať bez vierohodného a uskutočniteľného plánu zaistenia bezpečnosti a podpory pre civilistov v Rafahu,“ uviedol v súvislosti s telefonátom medzi Bidenom a Netanjahuom Biely dom.

Izrael sa v súčasnosti pripravuje na vpád do Rafahu, mesta na juhu Pásma Gazy na uzavretej hranici s Egyptom, kde je uviaznutých vyše milión vysídlených Palestínčanov. Izraelská armáda tam v pondelok ráno uskutočnila nálet, pri ktorom oslobodila dvoch rukojemníkov a zabila približne 100 ľudí.

Pred inváziou do Rafahu varovala aj Organizácia Spojených národov (OSN).

Vojna v Pásme Gazy sa začala po teroristickom útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael vlani v októbri, pri ktorom podľa izraelských údajov militanti z tohto hnutia zabili približne 1160 ľudí, väčšinou civilistov.

Izrael v reakcii na útok spustil masívnu vojenskú ofenzívu, pri ktorej doteraz podľa údajov Hamasu zahynulo takmer 28.000 ľudí, taktiež prevažne civilistov. Zranenia tam utrpelo ďalších 68.000 ľudí.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Pásmo Gazy #Benjamin Netanjahu #prezident Joe Biden