Putin: Zachráňte národ. Ak chcete prežiť, musíte mať aspoň tri deti

Šéf Kremľa Vladimir Putin sa vo štvrtok - počas návštevy továrne na výrobu tankov na Urale - snažil motivovať Rusov, aby mali viac detí.

16.02.2024 12:00
debata (41)
Dvojník Putina sa opýtal Putina, či má dvojníkov
Video
Počas tlačovej konferencie a televíznej priamej linky s občanmi sa na obrazovke objavili dvaja Putinovia. Ten mimo štúdia vytvorený pomocou deepfake technológie sa predstavil ako študent z Petrohradu a opýtal sa šéfa Kremľa, či má dvojníkov.

Od začiatku vojny na Ukrajine pred takmer dvoma rokmi utrpelo Rusko veľké straty, ktorých rozsah ale oficiálne miesta nezverejňujú. Státisíce ľudí utiekli z Ruska z dôvodu nesúhlasu s týmto konfliktom alebo zo strachu, že budú povolaní do boja.

„Ak chceme prežiť ako etnikum – alebo ako etnikum žijúce v Rusku -, musíme mať aspoň dve deti,“ povedal Putin. „A na to, aby ste sa mohli rozširovať a rozvíjať, potrebujete aspoň tri deti,“ dodal.

Mongolská ríša Čítajte aj Mongolský exprezident si vystrelil z Putina. Ukázal starú mapu, kde je z Ruska iba fliačik

Putinov apel na zvýšenie pôrodnosti zaznel počas jeho štvrtkovej návštevy v Uralvagonzavode, ktorý je najväčším závodom na výrobu tzv. hlavných bojových tankov v Rusku a ktorý v súčasnosti funguje v nepretržitej prevádzke. Putin počas návštevy prisľúbil, že zaistí finančné zdroje, aby továreň mohla vyškoliť ďalších 1500 kvalifiko­vaných zamestnancov, uviedol denník The Guardian.

Bývalý komunista a agent sovietskej KGB Putin sám seba vyhlasuje za podporovateľa „tradičných hodnôt“ založených na rodine, národe a pravoslávnej viere.

Russia Daily Life Čítajte aj Pôrodnosť v Rusku dosiahla ďalšie dno. Na vine je aj vojna

Po rozpade Sovietskeho zväzu zaznamenala Ruská federácia dve desaťročia postupného úbytku obyvateľstva, ktorý ešte zhoršovali chronické problémy ako napríklad alkoholizmus.

Na začiatku roka 2023 malo Rusko podľa odhadov Štátneho štatistického úradu 146,4 milióna obyvateľov, čo je menej ako takmer 149 miliónov pred 20 rokmi, ale viac ako 143 miliónov v rokoch 2007 až 2012, uvádza Reuters. Samotný Putin má z prvého manželstva dve dcéry. Podľa nepotvrdených zdrojov má i ďalších potomkov.

APTOPIX Russia Weather Čítajte aj Generál zima udrel na Moskvu. Ako to súvisí s vojnou proti Ukrajine?
41 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine