Hlavný kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy. Zavraždili ho, tvrdia Putinovi oponenti

Uväznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj zomrel vo väzenskom tábore, uviedli tlačové agentúry s odvolaním sa na väzenskú službu, podľa ktorej sa príčina smrti zisťuje. Kritik Kremľa, ktorý mal 47 rokov, zomrel krátko pred marcovými prezidentskými voľbami, v ktorých sa Vladimir Putin uchádza o ďalší šesťročný mandát na čele štátu. Navaľného spolupracovníci uvádzajú, že nie sú schopní potvrdiť či vyvrátiť jeho smrť, právnici sú podľa Navaľného hovorcu na ceste do väznice.

16.02.2024 12:28 , aktualizované: 19:15
debata (1151)
Video
Na proteste v Moskve zatkli lídra opozície Alexeja Navaľného (Archívne video)

Navaľnému po prechádzke prišlo nevoľno a stratil vedomie. Lekári podnikli všetko, aby ho oživili, ale bezvýsledne. Zdravotníci z nemocnice v meste Labytnangi v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu na ďalekom severe Ruska strávili viac ako pol hodiny pokusmi o resuscitáciu Navaľného.

„Zdravotníci ústavu prišli okamžite na miesto a boli privolaní aj záchranári. Vykonané boli všetky potrebné resuscitačné opatrenia, avšak bez pozitívnych výsledkov. Príčiny smrti sa zisťujú,“ uviedla väzenská služba. Konštatovali potom jeho smrť, citoval denník Kommersant na svojom webe z vyjadrenia väzenskej služby.

Zomrel líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj

Uväznený ruský opozičný politik zomrel vo väzenskom tábore. Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Fotogaléria
Alexej Navaľnyj
Na archívnej snímke z 6. septembra 2013 v...
+40Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas...

„Posádka sanitky dorazila do (väzenskej) kolónie, kde sa nachádzal Alexej Navaľnyj, za sedem minút. Do areálu kolónie k pacientovi sa dostala za dve minúty. Po príchode na miesto pokračovala v resuscitácii, ktorú už poskytli lekári kolónie. Strávili s tým viac ako pol hodiny. Pacient však zomrel,“ uviedla nemocnica v stanovisku citovanom agentúrou Interfax.

Mesto Labytnangi a dedinu Charp, kde sa nachádza trestanecká kolónia Polárny vlk, delí vzdialenosť približne 34 kilometrov.

Alexej Navaľnyj / Julija Navaľná / Čítajte viac Bol umlčiavaný, otrávený, väznený. Kto bol najvýraznejší Putinov nepriateľ Alexej Navaľnyj?

Server Meduza napísal, že podľa zdroja prokremeľskej televízie RT bola príčinou smrti krvná zrazenina. Pripomenul, že pred dvoma dňami Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová oznámila, že opozičný politik bol opäť poslaný za trest na samotku, už po dvadsiatysied­mykrát.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) oznámil, že začal vyšetrovanie úmrtia Alexeja Navaľného. „Oddelenie vyšetrovania Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie začalo vykonávať procesnú previerku úmrtia A. A. Navaľného v nápravnej kolónii číslo 3,“ píše sa vo vyhlásení Sledkomu.

„V súlade s predpísaným zákonným postupom sa vykonávajú vyšetrovacie a operatívne opatrenia s cieľom zistiť všetky okolnosti incidentu,“ dodáva Sledkom. Podľa kritikov ruského prezidenta Putina a mimovládnych organizácií dostáva Sledkom pokyny z Kremľa.

Putin bol informovaný o úmrtí Navaľného, uviedol prezidentov hovorca Dmitrij Peskov. Kremeľ podľa neho nemá informácie o príčine úmrtia.

Trestanecká kolónia / IK-3 / Charp / Čítajte viac Navaľného zavreli do Polárneho vlka: Revenant? Mŕtva kobyla by tu za 15 minút zmrzla. Potrebovali by ste slona

Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Putina, ktorého obviňoval, že dal svojho času rozkaz ho otráviť. Hneď po návrate do vlasti z Nemecka, kde ho z otravy vyliečili, bol Navaľnyj uväznený.

Postupne dostal za rôzne delikty tresty 2,5 roka, deväť rokov a 19 rokov väzenia. Vinu odmietal a svoje uväznenie pripisoval snahe režimu umlčať všetkých odporcov režimu.

Pred Vianocami ho väzenská stráž prepravila do trestaneckej kolónie za polárnym kruhom, kde ho hneď po odchode z karantény zavreli na samotku.

„Chladnejšie ako 32 stupňov pod nulou tu ešte nebolo. Ale aj pri takom mraze je možné sa viac ako pol hodiny prechádzať, len ak sa podarí nechať znova vyrásť si nos, uši a prsty. Máločo tak povzbudí ako prechádzka na Jamale o 6:30 ráno ," sarkasticky vykreslil Navaľnyj situáciu minulý mesiac na sociálnej sieti.

Trestanecká kolónia Polárny vlk, ležiaca asi 60 kilometrov za polárnym kruhom, je považovaná za jednu z najdrsnejších väzníc v Rusku. Väčšina väzňov, ktorí si tu odpykávajú trest, bola odsúdená za vážne zločiny.

Pohľad na vstup do trestaneckej kolónie Polárny... Foto: SITA/AP
Trestanecká kolónia / Poljarnyj volk / Pohľad na vstup do trestaneckej kolónie Polárny vlk, ležiacej asi 60 kilometrov za polárnym kruhom a približne 1 900 kilometrov severovýchodne od Moskvy

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj