Pokračovanie článku: Hlavný kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy. Zavraždili ho, tvrdia Putinovi oponenti

Reakcie na úmrtie Navaľného. S veľkou pravdepodobnosťou ho zavraždili, uviedli jeho spojenci

Medzinárodné spoločenstvo by malo podľa Juliji Navaľnej spoločne bojovať proti „strašnému režimu v súčasnom Rusku“, ktorý vedie prezident Vladimir Putin. Ruská väzenská služba dnes oznámila úmrtie jej manžela Alexeja, väzneného opozičného predáka. Putin a jeho spolupracovníci, vláda i priatelia budú podľa Navaľnej potrestaní za to, čo urobili jej krajine, jej rodine a jej mužovi.

Julija Navaľná dnes prehovorila na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii len niekoľko hodín po tom, ako médiá oznámili Navalného úmrtie. Na letisku sa predtým stretla s americkým ministrom zahraničia Antonym Blinkenom, ktorý jej podľa agentúry Reuters oznámil, že za smrť jej manžela je podľa USA zodpovedný ruský režim, ale že USA tiež informáciu stále preverujú.

"Keď som sa tie správy dopočula, hovorila som si, či by som mala zostať tu s vami, alebo sa vrátiť k svojim deťom. Potom som si ale povedala: 'Čo by urobil Alexej na mojom mieste? 'Som si istá, že on by zostal stáť tu na tom pódiu, "povedala vdova po opozičníkovi na mníchovskej konferencii.

Matka ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý v piatok zomrel vo väzení na severe Ruska, odmieta akékoľvek prejavy sústrasti nad smrťou svojho syna.

navaľnyj Čítajte aj Zabili ma, to znamená, že sme neuveriteľne silní. Navaľnyj zanechal Rusom odkaz

„Nechcem počuť žiadne prejavy sústrasti. Videli sme ho vo väzení 12. (februára), na stretnutí. Bol živý, zdravý, šťastný,“ uviedla Ľudmila Navaľná na sociálnej sieti Facebook.

Za smrť Navaľného, nech už bola príčina akákoľvek, je zodpovedný Putin, zhoduje sa ruská opozícia. Jeho úmrtie označujú za vraždu.

„Ak je to pravda, nezávisle na oficiálnej príčine nesie za (Navaľného) predčasnú smrť zodpovednosť osobne Vladimir Putin, ktorý najprv vydal pokyn na Alexejovu otravu a potom ho nechal staviť do väzenia,“ uviedol podľa ruskojazyčného serveru BBC niekdajší najbohatší Rus a neskôr väzeň. režime Michail Chodorkovskij, ktorý teraz žije v exile.

„Nemôžem tomu uveriť. Ale ak sa to všetko potvrdí, tak je Alexejova smrť vraždou. Zorganizovaná Putinom. Aj keby príčina Alexejovej smrti bola ‚prirodzená‘, stalo sa tak kvôli otrave a mučeniu vo väzení. Putin má na rukách krv,“ uviedol ruský opozičný politik a bývalý poslanec Dmitrij Gudkov.

„Putin dnes konečne zabil Navalného,“ napísal šéf investigatívneho webu Bellingcat Christo Grozev. Bulharský novinár s Navaľným spolupracoval a okrem iného zistil, že opozičného lídra na všetkých jeho cestách niekoľko rokov pred uväznením sprevádzali agenti ruskej tajnej služby FSB, vrátane lekárov a odborníkov na chemické zbrane.

„Je to zločin režimu, to je zrejmé,“ vyhlásil dnes pri odchode zo súdnej siene v Moskve významný ruský obranca ľudských práv Oleg Orlov, ktorému hrozí až päť rokov väzenia za to, že opakovane kritizoval inváziu ruských vojsk na Ukrajinu. ktoré pred dvoma rokmi vydal Putin pokyn.

Oleg Orlov Čítajte viac Začal sa súd s aktivistom Orlovom, ktorý kritizuje vojnu na Ukrajine

Podľa ukrajinského prezidenta Zelenského je zrejmé, že Navaľného zabil Putin, pretože mu je jedno, kto zomrie a hlavne sa snaží udržať si pozíciu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že je „hlboko zarmútený a rozrušený“ správou o smrti Navaľného. „Musíme zistiť všetky fakty a Rusko musí zodpovedať všetky závažné otázky ohľadom okolností jeho smrti,“ vyhlásil Stoltenberg.

Podľa EÚ je za smrť Alexeja Navaľného zodpovedné Rusko, uviedol predseda Európskej rady Charles Michel. Šéfka Európskeho parlamentu opozičného lídra ocenila ako veľkého bojovníka.

Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza zaplatil Navaľnyj životom za svoju odvahu. Jeho smrť je veľmi smutnou ukážkou toho, ako sa Rusko zmenilo, uviedol nemecký kancelár.

Rusko sa premenilo na násilnícky štát, ktorý zabíja svojich vlastných občanov, uviedol v reakcii na správy médií o úmrtí Navaľného český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

„Stále platí, že rovnako, ako sa Rusko správa v zahraničnej politike, správa sa aj k svojim občanom. Premenilo sa na násilnícky štát, ktorý zabíja ľudí snívajúcich o lepšej budúcnosti ako Nemcov alebo teraz Navaľnyj – uväznený a umučený na smrť za to, že sa postavil Putinovi. Česť jeho pamiatke,“ napísal šéf českej diplomacie.

Britský premiér Rishi Sunak označil Navaľného úmrtie za veľkú tragédiu pre ruský ľud. Ako zapálený obhajca demokracie ukazoval neuveriteľnú odvahu, uviedol britský premiér.

Podľa francúzskeho ministra zahraničia Stéphana Séjourného ukazuje Navaľného smrť realitu Putinovho režimu. Lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs označil jeho skon za brutálnu vraždu. „To je fakt a je to niečo, čo by sa malo vedieť o pravej podstate súčasného ruského režimu,“ doplnil na sieti X slová o vražde Rinkévičs. Jeho litovský náprotivok Gitanas Nauséda vyhlásil, že ruskí predstavitelia by mali za Navalného smrť niesť následky.

Protest proti uväzneniu vodcu ruskej opozície...
Protest proti uväzneniu vodcu ruskej opozície...
+7Protest proti uväzneniu vodcu ruskej opozície...

Navaľnyj bol zavraždený, vyhlásil v piatok nositeľ Nobelovej ceny za mier a spoluzakladateľ ruských novín Novaja gazeta Dmitrij Muratov. Podľa Muratova boli príčinou Navaľného smrti podmienky vo väzení a jeho úmrtie tak možno považovať za „vraždu“.

„Putin sa pokúsil zavraždiť Navaľného rýchlo a tajne jedom, no nepodarilo sa mu to a teraz ho zavraždil pomaly a verejne vo väzení. Bol zabitý za to, že odhalil Putina a jeho mafiu ako podvodníkov a zlodejov. Moje myšlienky sú s manželkou a deťmi tohto odvážneho muža,“ povedal Garri Kasparov, ruský opozičný politik a a bývalý šachový veľmajster.

"Zabili ho, pretože aj vo väzení ohrozoval režim, ktorý sa vyžíva v klamstvách a tajomstvách,“ reagovala na sociálnej sieti Twitter (X) známa publicistka a odborníčka na východnú Európu Anne Applebaumová.

"Svet stratil bojovníka, ktorého odvaha sa bude prechádzať generáciami. Sme zdesení zo smrti laureáta Sacharovovej ceny Alexeja Navaľného. Rusko mu vzalo slobodu a život, ale nie jeho dôstojnosť. Jeho boj za demokraciu žije ďalej. Naše myšlienky sú s jeho ženou a deťmi,“ vyhlásila predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová.

Prípad Alexeja Navaľného ukazuje, kam až je režim ruského prezidenta Vladimira Putina ochotný zájsť v boji so svojimi politickými protivníkmi. V reakcii na správy o smrti ruského opozičného lídra to v piatok uviedol český premiér Petr Fiala. Podľa českého prezidenta Petra Pavla zaplatil Navaľnyj za svoju odvahu najvyššiu cenu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Prípad Alexeja Navaľného ukazuje, kam až je Putinov režim ochotný zájsť v boji so svojimi politickými protivníkmi a názorovými odporcami,“ napísal predseda českej vlády na sociálnej sieti X.

Pavel ocenil Navaľného odvahu. „Alexej Navaľnyj zaplatil za svoju odvahu ukazovať Rusom aj svetu pravú tvár ruského režimu tú najvyššiu cenu,“ napísal Pavel a pripomenul, že v ruských väzniciach zostáva mnoho ďalších kritikov ruského režimu. „Ich boj za slobodu a pravdu nám nesmie byť ľahostajný,“ apeloval český prezident.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský minister zahraničných vecí David Cameron v piatok vyjadrili rozhorčenie nad smrťou väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Talianska premiérka Giorgia Meloniová to označila za varovanie pre medzinárodné spoločenstvo.

„Ľudí so slobodným duchom dnes posielajú do gulagu a odsudzujú ich na smrť,“ uviedol Macron. Tiež vyjadril svoj hnev a rozhorčenie a ocenil Navaľného odvahu.

„Putinovo Rusko voči nemu vykonštruovalo obvinenia, otrávilo ho, poslalo ho do arktickej trestaneckej kolónie a on teraz tragicky zahynul,“ uviedol Cameron na sociálnej sieti X. „Nik nesmie pochybovať o desivej podstate jeho režimu,“ dodal v spojitosti s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Smrť Alexeja Navaľného počas jeho väznenia je ďalšou smutnou stránkou, ktorá slúži ako varovanie pre medzinárodné spoločenstvo,“ uviedla vo vyjadrení talianska premiérka Giorgia Meloniová. Vyjadrila sústrasť a presvedčenie, že táto znepokojujúca udalosť bude objasnená.

Kanadský premiér Justin Trudeau označil úmrtie Navaľného za nešťastie. Bývalá nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová uviedla, že sa stal obeťou štátnej moci Ruska.

„Naozaj to potvrdzuje rozsah, v akom Putin zasiahne voči každému, kto bojuje za slobodu Rusov,“ uviedol Trudeau pre stanicu CBC. Dodal, že to celému svetu pripomína, akým „netvorom“ je ruský prezident Vladimir Putin.

„Stal sa obeťou štátnej moci Ruska. Je desivé, že odvážny a nebojácny hlas, ktorý sa postavil za svoju krajinu, bol umlčaný použitím hrozných metód,“ povedala Merkelová v Berlíne. „Vo svojich myšlienkach som s jeho manželkou, deťmi, priateľmi a kolegami,“ dodala.

Sústrasť so smrťou Navaľného vyjadril aj poľský premiér Donald Tusk. „Alexej, nikdy na teba nezabudneme. A im nikdy neodpustíme,“ uviedol na sociálnej sieti X.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že ruská vláda nesie výlučnú zodpovednosť za Navaľného smrť. „Žiadame nezávislé vyšetrovanie a úplné objasnenie všetkých okolností jeho smrti,“ uviedlo v stanovisku citovanom agentúrou AP.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj