Pokračovanie článku: Hlavný kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy. Zavraždili ho, tvrdia Putinovi oponenti

Na Navaľného smrť reagovali aj slovenskí politici

Smrť ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej tragicky predvídateľný výsledok toho, ako sa Putinovo Rusko správa k tým, ktorí sú proti skorumpovanému režimu. Informovala o tom na platforme X.

„Jeho eliminácia sa začala dávno pred dnešným dňom. Úprimnú sústrasť jeho rodine a priateľom,“ uviedla prezidentka.

Smrť Navaľného vyžaduje podľa premiéra Roberta Fica (Smer) riadne vyšetrenie a vyvodenie zodpovednosti za prípadné zlyhania alebo úmyselné konania spojené s týmto úmrtím. „Smrť politika alebo politicky obvineného vo väzení vždy vyvoláva obrovské pochybnosti,“ uviedol Fico na sociálnej sieti.

Všetci podporovatelia ruského režimu, ktorí si zakrývali oči pred jeho zverstvami, dostali smrťou Alexeja Navaľného jasný dôkaz, ako skončí každý kritik diktátora z Kremľa. V stanovisku to uviedol predseda strany SaS Richard Sulík s tým, že ruský prezident Vladimír Putin má krv na rukách.

„Je absolútne neprijateľné, aby bol akýkoľvek opozičný politik na svete nielen väznený, ale následne doslova umučený vo väzenskom tábore. Plne stojíme za demokratickými opozičnými silami v Rusku a vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine Alexeja Navaľnyjho, ktorý bol symbolom nebojácnej túžby zmeniť diktatúru na demokraciu,“ vyhlásil Sulík.

Ako v stanovisku uvádza hnutie Progresívne Slovensko, v prípade potvrdenia informácii o smrti Navaľného bude mať Putin na svedomí ďalší krvavý čin. „Alexej Navaľnyj bol jedným z najodvážnejších väzňov svedomia Putinovho režimu. Od začiatku vedel, že za svoj boj môže zaplatiť aj tú najvyššiu cenu, no aj tak necúvol,“ zdôraznilo PS s tým, že zodpovednosť za jeho smrť padá jednoznačne na ruského prezidenta. „Jeho najprominentnejší kritik bol odsúdený v politickom procese, za aké by sa nehanbili ani československí komunisti z 50. rokoch minulého storočia. To, že sa vôbec dožil procesu, je malý zázrak – ruské tajné služby sa ho zjavne pokúsili otráviť už predtým,“ pripomína PS.

Progresívci takisto konštatujú, že smrť Navaľného by nebola zďaleka prvá krutosť od ruských úradov. „Mnohí novinári boli zavraždení za svoje články. Je nepochopiteľné a neospravedlniteľné, že aj na najvyšších úrovniach slovenskej politiky sú ešte stále ľudia, ktorí vládu schopnú týchto obludných činov obdivujú,“ doplnilo Progresívne Slovensko s tým, že ak sa správy z Ruska potvrdia, slovenská vláda, na čele s jej premiérom, by mala jasne odsúdiť tú ruskú za jej podiel na smrti Navaľného.

„Navaľnyj bol jedným zo symbolov odporu proti režimu v Rusku. Mohol žiť v pohodlnom exile, vybral si život v rodnej krajine, hoci vedel, že mu hrozí väzenie alebo smrť. Nemuseli sme súhlasiť so všetkými jeho postojmi, za jeho osobnú a občiansku statočnosť mu však patrí veľký obdiv,“ napísal na sociálnej sieti kandidát na prezidenta Slovenska Ivan Korčok.

Na Navaľného smrť reagoval aj predseda mimoparlamentnej strany Modrí-ES Mikuláš Dzurinda. „Je dôkazom, že skutočným nepriateľom režimu Vladimira Putina nie je ani EÚ, ani NATO, ani USA, ale jeho vlastní občania,“ reagoval. Vyzval vládu aj parlament, aby tento neľudský, zlovestný režim dôrazne odsúdili.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj