Zabili ma, to znamená, že sme neuveriteľne silní. Navaľnyj zanechal Rusom odkaz

Uväznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorý dnes podľa ruských úradov zomrel vo väzenskom tábore za polárnym kruhom, vo svojom odkaze burcoval Rusov, aby nevzdali boj proti útlaku ani v prípade, že on sám bude zabitý. Uviedol to dnes na sociálnej sieti Telegram kanál SOTAvision, ktorý tiež zverejnil video zachytávajúce Navaľného pri jeho poslednom súdnom pojednávaní tento štvrtok.

16.02.2024 15:40
navaľnyj Foto: ,
Pracovníci prekrývajú v Petrohrade grafit uväzneného vodcu opozície Alexeja Navaľného. Na stene je napísané aj heslo „Hrdina našej doby“.
debata (401)

Súčasne však nabádal k opatrnosti pri označovaní týchto záberov za posledné video s Navaľným minimálne dovtedy, kým bude správa o úmrtí potvrdená. Na videu zo včerajšieho pojednávania vyzerá zdravo a dokonca vtipkuje.

Video
Na proteste v Moskve zatkli lídra opozície Alexeja Navaľného (Archívne video)

Ešte pred návratom do vlasti z liečby v Nemecku opozičný politik zanechal Rusom odkaz na rozlúčku, v ktorom uviedol, čo majú robiť v prípade jeho smrti.

„Pokiaľ sa to stalo, znamená to, že sme v tejto chvíli neobyčajne silní, keď sa ma rozhodli zabiť. Túto silu musíme využiť. Nevzdávajte sa, pamätajte, že sme obrovská sila, ktorú tí zlí utláčajú len preto, že si nevieme uvedomiť, akí silní v skutočnosti sme. Na víťazstvo zla úplne vystačí nečinnosť dobrých ľudí. Preto nemožno zostať nečinnými,“ uviedol.

Štyridsaťsedemročný kritik Kremľa zomrel krátko pred marcovými prezidentskými voľbami, v ktorých sa Vladimir Putin uchádza o ďalší šesťročný mandát v čele štátu. Navaľnyj aj z väzenia burcoval k protestom a k hlasovaniu proti Putinovi.

Navaľného spolupracovníci uviedli, že nie sú jeho smrť schopní ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Podľa Navalného matky bol pri poslednej návšteve tento týždeň zdravý a v dobrej nálade.

Zomrel líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj

Uväznený ruský opozičný politik zomrel vo väzenskom tábore. Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Fotogaléria
Alexej Navaľnyj
Na archívnej snímke z 6. septembra 2013 v...
+40Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas...

Väzenská služba vo vyjadrení uviedla, že sa Navaľnému po prechádzke urobilo zle a stratil vedomie. Lekári podľa nej podnikli všetko, aby ho oživili, ale bezvýsledne. Navaľnyj podľa úradov zomrel v trestaneckej kolónii, ktorá je vzdialená asi 1900 kilometrov od Moskvy, leží za polárnym kruhom a je pokladaná za jednu z najdrsnejších väzníc v Rusku.

Alexej Navaľnyj Čítajte aj Hlavný kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy. Zavraždili ho, tvrdia Putinovi oponenti

V reakcii na správu o Navalnom úmrtí prinášajú Rusi kvety k pomníkom obetí politických represií v Belgorode, Novosibirsku, Kazani, Uljanovsku, Iževsku či Kirove.

401 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #Kremeľ #Vladimir Putin #Alexander Navaľnyj