Ľudia v Prahe či Berlíne spomínali na Navaľného, v Rusku ich viacero skončilo v putách

Polícia zadržala takmer dve desiatky ľudí, ktorí sa v ruských mestách zúčastnili na pietných spomienkach na opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorého smrť v piatok oznámila ruská väzenská služba. Niektorých zadržaných už polícia prepustila. Ľudia v Rusku prinášajú kvety najčastejšie k pamätníkom obetí politických represií, niektorí vystúpili aj na osamotených protestoch s transparentmi. Informoval o tom server Meduza alebo stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

16.02.2024 21:45 , aktualizované: 22:20
Nemecko Rusko Navaľnyj Úmrtie Protest Foto: ,
Demonštrantka drží portrét ruského opozičného politika Alexeja Navaľného počas protestu pred budovou ruského veľvyslanectva v Berlíne v piatok 16. februára 2024.
debata (15)

Na akciách na pamiatku Navaľného bolo v Nižnom Novgorode zadržaných najmenej desať ľudí, píše Meduza s odvolaním sa na server OVD-Info, ktorý sa zameriava na monitorovanie prípadov zadržaných ľudí v krajine. Ľudia v tomto meste nosili kvety okrem iného k pamätníku novinárky Iriny Slavinovej, ktorá sa v roku 2020 upálila po tom, čo polícia prehľadala jej byt.

Demonštrantka protestuje pred budovou ruského...
Ľudia kladú kvety k pamätníku obetí politických...
+11Žena kladie kvety k pamätníku, veľkému balvanu...

Ďalších niekoľko ľudí polícia zadržala v Moskve, okrem iného pri takzvanom soloveckom kameni, pamätníku obetí veľkého teroru v 30. rokoch minulého storočia, ktorý sa nachádza v centre metropoly a neďaleko sídla tajnej služby FSB. Moskovská prokuratúra medzitým obyvateľov varovala, aby sa ľudia nezúčastnili na nepovolených zhromaždeniach.

navaľnyj Čítajte viac Zabili ma, to znamená, že sme neuveriteľne silní. Navaľnyj zanechal Rusom odkaz

Polícia pri soloveckom kameni zadržala muža, ktorý prišiel s transparentom s heslom: „Vrah“. Niektorí ruskí opoziční predstavitelia sa zhodli, že za smrť Navaľného, nech už mala akúkoľvek konkrétnu príčinu, je zodpovedný ruský prezident Vladimir Putin. Na inom mieste polícia zadržala ženu, ktorá mala papier so slovami: „Dnes zomrel Alexej Navaľnyj“. Polícia ju podľa portálu Meduza neskôr prepustila.

V Murmansku podľa serveru Ostorožno, novosti zadržali dievča, ktoré vyšlo protestovať s transparentom, na ktorom bolo: „Alexej Navaľnyj zabitý. Jeho krv je na tvojich rukách, Vovo“. Vova je zdrobnelina krstného mena Vladimir. Policajti ju prepustili s varovaním. V Rostove na Done policajti zadržali muža za kladenie kvetov na pamiatku Navaľného, píše Meduza.

V Petrohrade policajti zadržali podľa médií ženu, ktorú neskôr prepustili. A Novaja gazeta informuje, že pri tamojšom pamätníku obetí politických represií zadržali tiež jej fotografa. Dôvod neuviedli, pritom mal pri sebe novinársky preukaz, píše.

Na mnohých miestach v krajine začali podľa médií vznikať spontánne pietne miesta, zvyčajne pri pamätníkoch obetiam politických represií, kam ľudia nosia na pamiatku Navaľného kvety. Okrem spomínaných miest sú podobné podujatia hlásené z Jekaterinburgu, Saratova, Vologdy, Noginsku, Belgorodu, Krasnodaru, Kazane, Novosibirsku alebo napríklad Tomsku.

Ľudia v Prahe spomínali a protestovali proti kremeľskému režimu

Pred ruskou ambasádou v Prahe sa zhromaždili dve až tri stovky ľudí, aby si uctili pamiatku ruského opozičného lídra a protestovali proti kremeľskému režimu.

Pred budovou veľvyslanectva vzniklo pietne miesto, pri ktorom ľudia zapaľovali sviečky a kládli k nemu kvety a rôzne odkazy. Viacerí demonštranti si so sebou priniesli transparenty s portrétom Navaľného či nápismi ako „Vrahovia“, „Bola to vražda“ alebo „Putin zabil Navaľného“. S prejavmi vystúpilo niekoľko Rusov, ktorí žijú v ČR.

Alexej Navaľnyj / Julija Navaľná / Čítajte viac Bol umlčiavaný, otrávený, väznený. Kto bol najvýraznejší Putinov nepriateľ Alexej Navaľnyj?

Na akciu dozeralo niekoľko policajtov. Z davu museli vyviesť muža, ktorý v ruštine kričal hanlivé slová a bol agresívny.

Podobné pietne zhromaždenia plánujú aj ďalšie európske mestá. Podľa médií vznikajú pietne miesta aj v mnohých mestách v Rusku. Miestne úrady však Rusov varovali, aby sa ľudia nezúčastňovali na nepovolených zhromaždeniach.

V Berlíne sa zišlo vyše 1 000 ľudí pred ruským veľvyslanectvom

Viac než 1 000 ľudí sa v piatok večer zhromaždilo pred ruským veľvyslanectvom v Berlíne, aby si pripomenuli zosnulého Navaľného.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Hlavný kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy. Zavraždili ho, tvrdia Putinovi oponenti

Policajná hovorkyňa uviedla, že približne 1 100 osôb sa o 18.30 h zhromaždilo pred budovou ruského veľvyslanectva v nemeckej metropole. Počet účastníkov počas popoludnia narastal.

„Vrah Putin! Putin do Haagu,“ kričali účastníci zhromaždenia. Medzinárodný súdny dvor (MSD) má sídlo v holandskom meste Haag, pripomína DPA. Ľudia takisto držali plagáty členov ruskej opozície či nápisy kritické k ruskému prezidentovi.

Zhromaždenia vo Varšave, Paríži, Ríme i Amsterdame

Niekoľko desiatok ľudí sa zhromaždilo pred ruským veľvyslanectvom vo Varšave. Demonštranti kládli kvety pred bránou veľvyslanectva a zapaľovali sviečky. Ďalší sa zhromaždili na chodníku oproti budove a skandovali „Navaľnyj“.

Varšavská polícia podnikla preventívne opatrenia na zaistenie bezpečnosti okolia ambasády a ulice, uviedol policajný hovorca. Dodal, že premávka na ulici bola stále taká ako obvykle.

Poľský prezident Andrzej Duda označil Navaľného v piatok večer za obeť kremeľského režimu.

Aj v Paríži sa spontánne zišlo približne 100 protestujúcich v blízkosti ruského veľvyslanectva. Mnohí držali pútače s nápisom „Vrah Putin“.

„Ťažko sa mi vyjadrujú emócie, lebo som naozaj otrasená,“ povedala Natalia Morozovová, ktorú citovala agentúra Reuters. „Navaľnyj bol, aspoň pre nás, záblesk nádeje a teraz už nemáme nádej na krásne Rusko v budúcnosti. Túto nádej zabil Putin, tak ako všetky nádeje v našich životoch,“ dodala.

Približne 30 ľudí sa zhromaždilo aj blízko ruského veľvyslanectva v Ríme v Taliansku, vrátane politikov zo strán Zelených, centristických a naklonených EÚ. Držali pútače s odkazmi ako „Vrah štát“ a „Navaľného zabili, Putin je zločinec“.

V Holandsku sa stretli stovky ľudí na námestí Dam v centre metropoly Amsterdam a niesli plagáty s textom „Putin je vrah“. V Haagu sa pred ruským veľvyslanectvom zišlo vyše 100 ľudí, informovala holandská tlačová agentúra ANP.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj