724. deň: Rusi tvrdia, že ovládli Avdijivku. Podľa Zelenského za to draho zaplatili

Ruské ministerstvo obrany dnes večer oznámilo, že jeho sily prevzali úplnú kontrolu nad východoukrajinským mestom Avdijivka. Minister obrany Sergej Šojgu o tom informoval prezidenta Vladimira Putina, napísala agentúra TASS. Ukrajina už skôr dnes uviedla, že sa po mesiacoch bojov z Avdijivky stiahla, aby jej jednotky neboli obkľúčené.

17.02.2024 02:55 , aktualizované: 21:56
Ukrajina, Rusko, Avdijivka, Bachmut, vojna na... Foto: ,
Na snímke z 26. decembra 2022 ukrajinskí vojaci strieľajú zo samohybnej húfnice francúzskej výroby CAESAR na ruské pozície pri Avdijivke v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.
debata (1348)

Najdôležitejšie udalosti

Tanky so stopami bojov. Ukrajinská armáda odchádza z Avdijivky
Video
avdijivka Čítajte viac 723. deň: V Avdijivke vyhral život, obrancovia sa sťahujú. Rusi začali používať fosfor

21:55 Ruské ministerstvo obrany v sobotu večer vyhlásilo, že jeho sily získali „plnú kontrolu“ nad mestom Avdijivka na východe Ukrajiny. Informujú o tom agentúry AP a AFP.

Vyhlásenie ruského ministerstva, ktorého pravdivosť nebolo možné nezávisle overiť, prichádza po tom, ako ukrajinská armáda v noci na sobotu oznámila, že sa jej vojaci po štyroch mesiacoch ťažkých bojoch sťahujú z Avdijivky. Hlavný veliteľ ukrajinskej armády Olexandr Syrskyj to zdôvodnil snahou vyhnúť sa obkľúčeniu a potrebou ochrániť životy a zdravie vojakov.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že ruská armáda získala „plnú kontrolu… nad Avdijivkou…, ktorá bola dôležitým obranným bodom ukrajinských ozbrojených síl,“ píše sa v sobotňajšom vyhlásení rezortu obrany v Moskve.

Putin následne zablahoželal ruskej armáde k „dôležitému víťazstvu“, uviedli ruské tlačové agentúry.

21:17 Nemecký zbrojársky koncern Rheinmetall plánuje na Ukrajine otvoriť závod na výrobu munície. Pôjde o spoločný projekt s ukrajinskou partnerskou firmou, informovala v sobotu agentúra Reuters.

Rheinmetall AG je jedným z najväčších svetových producentov delostreleckej a tankovej munície a svoju výrobu začal zvyšovať po ruskej invázii na Ukrajinu z roku 2022. Ukrajinské sily, ktoré čelia akútnemu nedostatku munície, sa v posledných dňoch sa museli začať sťahovať zo zničeného priemyselného centra Avdijivka neďaleko Donecku.

Nemecký koncern Rheinmetall oznámil, že v sobotu – na bezpečnostnej konferencii v Mníchove – podpísal memorandum o porozumení s ukrajinským partnerom, ktorého nemenoval. Na jeho základe má byť na Ukrajine postavená továreň na výrobu munície, ktorú budú spoločne prevádzkovať obaja partneri.

Nový závod by mal vyrábať muníciu kalibru 155mm. Počet kusov by mal ročne dosiahnuť šesťmiestne číslo. Rheinmetall neuviedol, kedy by tento závod mal začať fungovať, ani kde bude postavený.

20:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes poďakoval českému náprotivku Petrovi Pavlovi za pomoc, ktorú Česká republika Ukrajine v jej obrane pred ruskou inváziou poskytuje. Pavel ubezpečil, že Česko bude Ukrajinu naďalej podporovať. Obaja štátnici sa zišli večer na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

Petr Pavel Čítajte viac Petr Pavel: Česko zabezpečí státisíce delostreleckých nábojov pre Ukrajinu

18:36 Spojené štáty nesmú dopustiť, aby vojenskú pomoc pre Ukrajinu brzdilo politické handrkovanie, povedala v sobotu v Mníchove viceprezidentka USA Kamala Harrisová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Pokiaľ ide o našu podporu Ukrajine, musíme byť neochvejní a nemôžeme hrať politické hry,“ povedala Harrisová po bilaterálnych rozhovoroch s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktoré dvojica absolvovala na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

Zelenskyj vyjadril USA dôveru ako najväčšiemu finančnému a vojenskému podporovateľovi Kyjeva, o ktorom sa nedomnieva, že by sám sebe dovolil prestať s takouto podporou. Harrisová pripomenula, že so Zelenským sa naposledy v Mníchove stretla pred dvoma rokmi, päť dní predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

15:39 Ukrajinské letectvo dnes oznámilo zostrelenie troch ruských lietadiel na východe krajiny. Podľa neho išlo o stíhačku Su-35 a dva bombardéry Su-34.

„Ráno 17. februára 2024 zničilo letectvo Ozbrojených síl Ukrajiny vo východnom sektore hneď tri nepriateľské lietadlá – dva stíhacie bombardéry Su-34 a jednu stíhačku Su-35,“ uviedol na sociálnej sieti Telegram veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Informácie, ku ktorým Oleščuk nepripojil žiadne podrobnosti, nebolo možné nezávisle overiť. Ak by sa však potvrdili, znamenalo by to pre Moskvu stratu moderných bojových lietadiel v celkovej hodnote presahujúcej 100 miliónov dolárov, upozornila agentúra Reuters.

Odkedy Kyjev dostal zo Západu pokročilé systémy protivzdušnej obrany, Ukrajinci tieto zbrane opakovane použili s cieľom narušiť činnosť ruského letectva blízko frontových línií.

15:37 Česká republika našla v zahraničí zdroje stoviek tisíc kusov delostreleckej munície, ktorú by mohla Ukrajine dodať v priebehu týždňov, ak s partnermi v USA, Nemecku, vo Švédsku alebo ďalších krajinách zabezpečí financovanie. Dnes to v rozprave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyhlásil český prezident Petr Pavel.

Petr Pavel Čítajte viac Petr Pavel: Česko zabezpečí státisíce delostreleckých nábojov pre Ukrajinu

15:13 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval v sobotu republikánov v americkom Kongrese, aby schválili balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Vyjadril sa tak na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, píše TASR podľa agentúry DPA.

„Každý ďalší týždeň čakania znamená, že na Ukrajine bude na fronte zabitých viac ľudí,“ povedal Stoltenberg. „Mojou úlohou síce nie je radiť americkému Kongresu, ako schváliť (príslušnú) legislatívu. Môžem však povedať, že je životne dôležité a nevyhnutné, aby USA rozhodli o (prijatí) balíka pre Ukrajinu,“ dodal.

Šéf NATO ocenil, že Spojené štáty Ukrajine doteraz poskytovali rozsiahlu pomoc. Zároveň upozornil, že nedávne pozastavenie vojenskej pomoci z ich strany má priamy dosah na front. Stoltenberg sa takto vyjadril v rámci diskusného panelu na mníchovskej konferencii, kde sa rozprával s americkým republikánskym senátorom Petom Rickettsom a estónskou premiérkou Kajou Kallasovou.

14:48 Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval partnerov z EÚ, aby v záujme vlastnej bezpečnosti zintenzívnili finančnú pomoc Ukrajine v jej boji proti agresii Ruska. Nemecko v tomto roku takmer zdvojnásobilo vojenskú pomoc na viac ako sedem miliárd eur, pričom záväzky na najbližšie roky predstavujú šesť miliárd eur, uviedol Scholz v sobotu počas svojho vystúpenia na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Kancelár by privítal, keby sa podobné rozhodnutia prijímali vo všetkých hlavných mestách EÚ. „My Európania musíme venovať oveľa väčšiu pozornosť našej vlastnej bezpečnosti – teraz aj v budúcnosti,“ konštatoval Scholz s tým, že podpora Berlína Kyjevu je „široká a rozsiahla, no predovšetkým je dlhodobá“.

Rovnako ako v iných krajinách aj v Nemecku sa ozývajú kritické hlasy, ktoré sa pýtajú, či by sa tieto peniaze nemali minúť na iné účely. Moskva takéto pochybnosti podľa Scholza podnecuje cielenými dezinformačnými kampaňami a propagandou na sociálnych sieťach.

13:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripisuje chýbajúce úspechy Ukrajiny vo vojne s Ruskom nedostatkom delostrelectva a zbraní s dlhým dosahom. Tento „umelý zbraňový deficit“ spôsobuje, že v súčasnosti nie je možné viesť boje s takouto vysokou intenzitou. Rusko má v súčasnosti vo vojenskej oblasti len jednu výhodu, ktorou je úplná devalvácia ľudského života, povedal Zelenskyj v sobotu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Informovala o tom agentúra AFP a televízia BBC.

Na rýchle napredovanie nemá Ukrajina dostatok systémov protivzdušnej obrany. „Aby sme mohli zaznamenať pokroky, musíme vyčistiť nebo,“ konštatoval Zelenskyj a vyzval spojencov na ďalšie dodávky zbraní.

„Niektorí tvrdili, že neexistuje účinná obrana proti ruským raketám. S istotou však vieme, že Patriot a ďalšie západné systémy protivzdušnej obrany dokážu zostreliť akékoľvek ruské rakety,“ povedal Zelenskyj. Ak podľa neho bude na Ukrajine dostatok systémov protivzdušnej obrany, „budeme schopní priviesť domov milióny Ukrajincov, milióny našich ľudí, našich utečencov“.

13:22 Generál Oleksandr Tarnavskij, veliteľ ukrajinskej armády v oblasti, pripustil, že niektorí vojaci pri odchode z Avdijivky padli do ruského zajatia. „V záverečnej fáze operácie, pod tlakom nepriateľskej presily, boli niektorí ukrajinskí vojaci zajatí,“ uviedol na Telegrame. Presný počet neuviedol. Ukrajinské úrady sa podľa neho obrátia na medzinárodné organizácie a sprostredkovateľské krajiny, aby zabezpečili, že Rusko bude s vojnovými zajatcami zaobchádzať humánne a v súlade s medzinárodným právom.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojom pravidelnom hodnotení situácie napísal, že ukrajinské stiahnutie z Avdijivky sa odohralo „relatívne kontrolovane“. Poukazuje na skutočnosť, že ukrajinská armáda pre účely tohto zložitého manévru povolala do oblasti posily. Americkí analytici zároveň upozorňujú na správy ruských vojenských blogerov, že sťahovanie ukrajinských vojakov, ktorým v Avdijivke hrozilo obkľúčenie, je „čoraz chaotickejšie“ a sprevádzajú ho zvýšené straty. Náznaky toho však ISW nepozoruje. Ruským silám bude podľa ISW zrejme robiť ťažkosti pokračovať v postupe z Avdijivky smerom na západ, kde majú Ukrajinci pripravené náhradné obranné pozície.

13:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mníchovskej bezpečnostnej konferencii uviedol, že ruské straty v Avdijivke sú sedemkrát väčšie ako ukrajinské, napísala Ukrajinska pravda.

„Neviem vám povedať, koľko obetí máme. Napríklad v Avdijivke mám len čísla na porovnanie – jeden ku siedmim. Na smrť jedného Ukrajinca pripadá smrť siedmich Rusov, taký je pomer. Neporovnávam to, je tragédia stratiť čo i len jedného človeka. Ale musíte pochopiť, čo sa stalo v tomto malom meste,“ povedal Zelenskyj.

Od októbra 2023 tam podľa Zelenského Rusko stratilo desaťtisíce vojakov.

12:30 Koaličná SNS navrhne v parlamente obnoviť skupiny priateľstva s Ruskou federáciou a Bieloruskom. Verí, že návrh podporia aj koaliční partneri Smer a Hlas.

Andrej Danko Čítajte viac SNS navrhuje obnoviť skupiny priateľstva s Ruskom a Bieloruskom

11:52 Žiadna členská krajina Severoatlantickej aliancie v súčasnosti nie je bezprostredne ohrozená, Rusko ale musí byť presvedčené o odhodlaní NATO spoločne sa brániť. Dnes to na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

stoltenberg Čítajte viac Rusko si podľa Stoltenberga musí byť isté, že NATO sa bude kolektívne brániť

10:26 Štyria ľudia prišli o život a šesť utrpelo zranenia pri sobotňajšom ukrajinskom ostreľovaní Ruskom okupovanej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Uviedla to agentúra Interfax s odvolaním sa na informácie Moskvou dosadeného gubernátora Denisa Pušilina.

Obete boli hlásené z obce Pantelejmonivka, ležiacej necelých 20 kilometrov severovýchodne od mesta Doneck. Dmitrij Ševčenko, zástupca starostu mesta Jasynuvata, predtým oznámil, že medzi mŕtvymi je aj dievča narodené v roku 2009.

Správy o ostreľovaní boli zverejnené niekoľko hodín po tom, čo sa ukrajinské jednotky stiahli z mesta Avdijivka ležiaceho na frontovej línii v Doneckej oblasti.

10:04 Ukrajinský prezident Zelenskyj na konferencii v Mníchove vyzval štátnikov, aby sa nebáli vojenskej porážky ruského prezidenta Putina a jeho režimu.

8:50 Ruské úrady v piatok označili miliardára Olega Tiňkova žijúceho v exile za „zahraničného agenta“. Dôvodom je jeho nesúhlas s vojnou na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Päťdesiatšesťročný podnikateľ je známy najmä tým, že založil Tinkoff Bank, ktorá je po štátnych gigantoch Sberbank a VTB jedným z najväčších poskytovateľov pôžičiek v Rusku.

Ministerstvo spravodlivosti informovalo, že na zoznam zahraničných agentov ho pridalo po tom, ako „šíril nepravdivé informácie“ o úradoch a je tiež „proti špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine“.

8:10 Americké ministerstvo obrany odhaduje počet padlých ruských vojakov na Ukrajine za dobu plnohodnotnej invázie na 60 000, pričom ranených Rusov je podľa neho ešte trikrát alebo štyrikrát viac, uviedol americký denník The New York Times s odvolaním sa na nemenovaného amerického činiteľa. Ruské straty na Ukrajine tak predstavujú približne 300 000 mužov, napísal americký list.

Taktiež viceprezidentka Kamala Harrisová v piatok na bezpečnostnej konferencii v Mníchove hovorila o tristotisícových stratách Ruska v dva roky pokračujúcej vojne s Ukrajinou, pričom uviedla, že táto bilancia päťkrát prevyšuje straty Sovietskeho zväzu za desať rokov vojny v Afganistane.

Harrisová v tejto súvislosti ruskú inváziu označila za „úplný neúspech“ pre Rusko. Poukázala aj na rozsiahle ruské straty vojenskej techniky a plavidiel.

O tristotisícových ruských stratách vo vojne na Ukrajine hovoril už na konci novembra tiež generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg. Ten ale neuviedol, koľko vojakov podľa neho padlo a koľko bolo ranených.

Kremeľ sa k počtom padlých a ranených Rusov v bojoch na Ukrajine nevyjadruje. Téme ranených sa ale úplne nevyhýba, poznamenal The New York Times. Ruský prezident Vladimir Putin pri niekoľkých málo príležitostiach ranených navštívil v nemocniciach, pričom niektorým udelil vyznamenanie. Štátne médiá okrem toho ranených veteránov vykresľujú ako hrdinov.

3:00 Ukrajinské jednotky sa po mesiacoch bojov stiahli z Avdijivky v Doneckej oblasti, aby neboli obkľúčené, uviedol v sobotu na facebooku hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj. Informujú o tom agentúry DPA a Reuters, podľa ktorej je to najväčšia zmena na fronte od mája 2023, keď Rusi po dlhých krvavých bojoch dobyli Bachmut. Agentúra ju dáva do súvislosti aj s nedostatkom munície, ktorému Ukrajina čelí kvôli „váhavej“ vojenskej pomoci Západu.

„Na základe operačnej situácie v okolí Avdijivky, aby sme sa vyhli obkľúčeniu a zachovali životy a zdravie vojakov, som sa rozhodol stiahnuť naše jednotky z mesta a prejsť do obrany na výhodnejších líniách,“ uviedol vo vyhlásení Syrskyj.

„Naši vojaci dôstojne plnili svoju vojenskú povinnosť, robili všetko pre to, aby zničili najlepšie ruské vojenské jednotky, spôsobili nepriateľovi značné straty na živej sile i technike,“ napísal tiež a vyjadril presvedčenie, že sa ukrajinské jednotky do tohto mesta vrátia.

Už v piatok veliteľ zoskupenia ukrajinských síl generál Oleksandr Tarnavskyj informoval o tom, že sa ukrajinskí vojaci stiahli z opevnenej pozície na juhovýchode Avdijivky. To spolu s ďalšími správami z miesta podľa denníka Ukrajinska pravda ukazovalo na to, že sa ukrajinské jednotky po mesiacoch bojov sťahujú postupne z celého mesta, ktoré je prakticky kompletne zničené.

Tarnavskyj k aktuálnej situácii na sieti Telegram uviedol, že „v situácii, keď nepriateľ postupuje po mŕtvolách vlastných vojakov s prevahou desať ku jednej, za neustáleho bombardovania, je to jediné správne riešenie“.

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok hovoril o nebezpečenstve, že Avdijivka padne do ruských rúk kvôli tomu, že ukrajinské sily nemajú dostatok munície, pretože republikánska opozícia v americkom Kongrese blokuje schválenie ďalšej pomoci napadnutej východoeurópskej krajine.

Podľa agentúry Reuters je ovládnutie Avdijivky kľúčové pre ruský cieľ získať kontrolu nad celým východoukrajinským Donbasom. Ruský prezident Vladimir Putin naň navyše môže poukázať pred marcovými prezidentskými voľbami, v ktorých sa uchádza o znovuzvolenie.

Avdijivka, kde teraz zostáva menej ako 1000 obyvateľov, leží severne od mesta Doneck, ktoré proruské sily ovládli už v roku 2014. V poslednom čase tu ukrajinskí vojaci čelili niekoľkonásobnej presile ruských jednotiek. Ovládnutie mesta bolo podľa ukrajinských činiteľov a západných analytikov vykúpené obrovskými stratami na ruskej strane, a to tak životov, ako aj obrnených vozidiel.

2:55 V bavorskom hlavnom meste v sobotu druhým dňom pokračuje Mníchovská bezpečnostná konferencia, s prejavmi vystúpia okrem iného nemecký kancelár Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. S hlavou ukrajinského štátu sa plánuje stretnúť tiež český prezident Petr Pavel.

Ruská invázia na Ukrajinu, ktorá trvá takmer dva roky, je jednou z hlavných tém trojdňovej konferencie. Očakáva sa, že o ruskej agresii popri Scholzovi a Zelenskom budú hovoriť aj generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg alebo estónska premiérka Kaja Kallasová.

Napoludnie pred hostí konferencie predstúpi šéf čínskej diplomacie Wang I. Médiá špekulujú, že Wang by mohol prejav využiť na zblíženie Číny so Západom. Vzťahy Pekingu so západnými štátmi sú teraz skôr napäté, Čína navyše udržiava veľmi úzke väzby s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Prezident Pavel, ktorý Českú republiku v Mníchove zastupuje, popoludní organizuje tlačovú konferenciu. Na nej chce hovoriť o podrobnostiach rokovaní, na ktorých sa v Mníchove zúčastnil.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine