New York Times: Za útokmi na iránske plynovody je Izrael, eskaluje tieňovú vojnu

Za výbuchmi, ktoré počas týždňa poškodili dôležité plynovody v Iráne, bol Izrael, uviedol denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na západných činiteľov. Útoky označil za eskaláciu a významný posun v tieňovej vojne medzi Izraelom a Iránom. Tel Aviv sa k tomu nevyjadril.

17.02.2024 06:50
irán Foto: ,
Demonštranti pália izraelské a americké vlajky počas ich každoročného zhromaždenia na pamiatku iránskej islamskej revolúcie v Teheráne v nedeľu 11. februára 2024.
debata (17)

Ako poznamenáva NYT, Izrael sa roky zameriava na vojenské a jadrové zariadenia v Iráne a ich personál, ale odpálenie časti „energetickej infraštruktúry krajiny, na ktorú sa spoliehajú priemysel, továrne a milióny civilistov, predstavuje podľa činiteľov a analytikov eskaláciu v tieňovej vojne a otvorenie nového frontu“.

Iránske úrady uviedli, že výbuchy v noci na stredu poškodili významné plynovody v provincii Čahármahál a Bachtejárí na západe krajiny a spôsobili výpadky dodávok plynu pre priemysel a firmy v niektorých iránskych provinciách. Minister pre ropný priemysel Džavád Oudží neskôr uviedol, že išlo o sabotáž, šéf iránskej siete plynovodov Saíd Ághlí hovoril o sabotáži a teroristickom čine.

Západní predstavitelia NYT oznámili, že izraelské útoky na plynovody si vyžadovali hlbokú znalosť iránskej infraštruktúry a dôkladnú koordináciu, najmä preto, že boli zasiahnuté dva plynovody na viacerých miestach súčasne. Podľa jedného zo západných činiteľov bol útok, ktorého následky bolo možné pomerne ľahko opraviť, predovšetkým varovaním pred ďalšími škodami, ktoré by mohol Izrael spôsobiť Iránu, a to v čase, keď v regióne najmä v dôsledku vojny v Pásme Gazy prudko vzrástlo napätie.

Irán a Izrael sú dlhodobo znepriatelené krajiny, ktoré sa vzájomne obviňujú zo špionáže. Izrael považuje Irán za najväčšiu hrozbu, predovšetkým kvôli jeho jadrovému programu. Iránsky režim Izrael neuznáva a viní ho z vrážd iránskych vedcov a predstaviteľov. Izrael podobné obvinenia zvyčajne nepopiera, ani nepotvrdzuje.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Irán