Rusko si podľa Stoltenberga musí byť isté, že NATO sa bude kolektívne brániť

Žiadna členská krajina Severoatlantickej aliancie v súčasnosti nie je bezprostredne ohrozená, Rusko ale musí byť presvedčené o odhodlaní NATO spoločne sa brániť. Dnes to na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

17.02.2024 11:45
debata (62)
Ako Ukrajinci proti Rusom. NATO cvičí na zákopovú vojnu
Video

„Teraz nevidíme, že by niekomu z členov aliancie hrozilo bezprostredné nebezpečenstvo,“ povedal na otázku, či by sa Rusko mohlo pokúsiť vyskúšať jednotu NATO.

Podľa generálneho tajomníka nemožno bezpečnosť považovať za niečo samozrejmé. „Svet sa stal nebezpečnejším, ale NATO sa zároveň stalo silnejším,“ povedal. „Kým budeme schopní Moskvu uistiť, že naša zásada jeden za všetkých a všetci za jedného platia, tak NATO napadnuté nebude,“ dodal.

NATO nacvičuje jadrové odstrašenie
Video

Stoltenberg vystúpil v rozprave spoločne s estónskou premiérkou Kajou Kallasovou. Tá je jednou z desiatok pobaltských politikov, na ktorých Rusko vydalo zatykač, a to kvôli „nepriateľským krokom voči historickej pamäti“ aj Rusku ako takému.

Kallasová dnes v bavorskej metropole varovala štátnikov pred zopakovaním rovnakej chyby ako v 30. rokoch 20. storočia, keď Európa ustupovala nacistickému diktátorovi Adolfovi Hitlerovi. „Nedopusťme, aby sa agresia rozšírila po svete,“ povedala. Poznamenala, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nemožno ustupovať. „Ako dnes povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, nebavme sa o tom, že treba niečo urobiť, bavme sa o tom, že treba urobiť všetko, aby sme Putina zastavili,“ dodala.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO #Jens Stoltenberg #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine