Navaľného hovorkyňa potvrdila jeho smrť. Myslí si, že išlo o vraždu

Líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj zomrel 16. februára o 14.17 h miestneho času (10.17 h SEČ). Uvádza sa to v oficiálnom oznámení vydanom úradmi jeho matke, ktorá prišla do trestaneckej kolónie na severe Ruska, kde bol Navaľnyj väznený. Na sociálnej sieti X o tom v sobotu podľa agentúry DPA informovala jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová.

17.02.2024 13:27 , aktualizované: 20:05
debata (96)
Dvojník Putina sa opýtal Putina, či má dvojníkov
Video

„Alexej Navaľnyj bol zavraždený,“ napísala Jarmyšová.

Vo videu zverejnenom na platforme YouTube Jarmyšová povedala, že Navaľného matka Ľudmila pricestovala do trestaneckej kolónie IK-3 v sprievode jeho právnika. Tam čakali dve hodiny, kým im zamestnanec kolónie oznámil, že telo Navaľného previezli predstavitelia Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie do mesta Salechard v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu, kde urobia jeho prehliadku.

Salechard je od trestaneckej kolónie vzdialený okolo 50 kilometrov. Agentúra Reuters kontaktovala pracovníka tamojšej márnice, ktorý však uviedol, že Navaľného telo tam nie je.

Demonštrantka protestuje pred budovou ruského...
Ľudia kladú kvety k pamätníku obetí politických...
+11Žena kladie kvety k pamätníku, veľkému balvanu...

„Žiadame, aby telo Alexeja Navaľného okamžite vydali jeho rodine,“ uviedla Jarmyšová. Zároveň sa poďakovala všetkým, ktorí prišli na spontánne zhromaždenia na jeho pamiatku.

O úmrtí Navaľného informovala ruská väzenská služba, podľa ktorej odsúdenému politikovi prišlo v piatok po vychádzke nevoľno a takmer okamžite stratil vedomie. Privolení zdravotníci z nemocnice v meste Labytnangi sa Navaľného pokúšali oživovať viac ako pol hodiny, ale neboli úspešní.

Navaľnyj bol jedným z najvýraznejších kritikov režimu Vladimira Putina, pričom sa mu podarilo vyburcovať rozsiahle protesty, a to aj napriek prísnym ruským zákonom cieleným proti demonštráciám. Uväznili ho na začiatku roka 2021 po tom, ako sa do Ruska vrátil z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou novičok.

Príčinu Navaľného smrti dosiaľ nestanovili

Príčina smrti lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného nie je známa a dosiaľ nebola ani stanovená. Jednému z Navaľného právnikov to oznámil Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) s tým, že v súvislosti s úmrtím prebieha „opakované histologické vyšetrenie“, ktorého výsledky budú známe na budúci týždeň. Na sociálnej sieti X o tom informuje Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová, uvádza TASR podľa agentúry AFP.

Výbor zároveň povedal, že telo Navaľného jeho príbuzným nevydajú, kým sa neskončí vyšetrovanie, respektíve procesná previerka úmrtia. Jarmyšová však tvrdí, že právnikom krátko pred touto informáciou tvrdili, že vyšetrovanie už sa skončilo a že sa v súvislosti so smrťou nepreukázal nijaký trestný čin.

Jarmyšová úrady obvinila z „klamstiev“ za účelom toho, aby sa vyhli vydaniu tela Navaľného rodine.

Smrť Navaľného vypovedá o režime v Rusku, povedal český prezident

Prezident Peter Pavel si nemyslí, že smrť kritika Kremľa Alexeja Navaľného, ktorú ruské úrady oznámili v piatok, je odkaz určený Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, vypovedá ale o súčasnom režime v Rusku. Český prezident to dnes povedal na tlačovej konferencii v Mníchove. Opozičný ruský politik zomrel podľa úradnej správy náhle v piatok v trestaneckej kolónii za polárnym kruhom, kde bol väznený. Väčšina západných politikov sa zhoduje, že sa stal obeťou režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Ja by som nečakal, že by smrť Alexeja Navaľného bola nejako načasovaná na mníchovskú konferenciu. Každopádne je vypovedajúce o tom, aký režim v Rusku vládne a na čo by sme si mali dať pozor, "povedal prezident Pavol. Zároveň vyjadril presvedčenie, že úmrtie opozičníka sa obráti proti ruskému režimu.

Jednou z hlavných tém Mníchovskej bezpečnostnej konferencie je vojna na Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii, a možnosti, ako Kyjevu pomôcť. Podľa českého prezidenta je jedným z takýchto spôsobov navýšenia technologickej pomoci určenej Ukrajincom. „Rusko neprekonáme množstvom, ale môžeme ho prekonať technologicky. "Tu majú spojenci veľký priestor,“ doplnil.

V Rusku zatkli od piatka na pietnych akciách za Navaľného 359 ľudí

Takmer 360 ľudí už bolo zatknutých pri zhromaždeniach, ktoré sa konali zhruba v tridsiatke ruských miest na počesť opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý podľa úradnej správy v piatok zomrel vo väzení. Uviedol to dnes špecializovaný server OVD-Info, ktorý monitoruje aktivity ruských bezpečnostných zložiek a problematiku ľudských práv.

Podľa agentúry Reuters je zatýkanie najväčšie od septembra 2022, keď pri protestoch proti čiastočnej mobilizácii, ktorú v súvislosti s ruským vpádom na Ukrajinu vyhlásil prezident Vladimir Putin, bolo zadržaných viac ako 1300 osôb.

Spontánne pietne miesta začali po oznámení smrti Navaľného vznikať v mnohých ruských mestách, zvyčajne pri pamätníkoch obetiam politických represií, kam ľudia na počesť Navaľného nosia kvety, sviečky a odkazy vyjadrujúce podporu zosnulému opozičnému vodcovi. Podľa agentúry AFP sa pri niektorých pietnych miestach tvorili fronty. Dialo sa tak napriek postoju úradov, ktoré varovali pred organizovaním akýchkoľvek „nepovolených demonštrácií“.

„Dával nám nádej, že nespravodlivosť raz skončí,“ povedal agentúre AFP 40-ročný vodič Alexander, ktorý k pamätníku priniesol podobizeň Navaľného. "Správa o jeho smrti ma šokovala. Ale nesmieme zúfať. Chcem veriť tomu, že nespravodlivosť bude jedného dňa porazená, "dodal.

96 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj