725. deň: Ruská ofenzíva pri Avdijivke pokračuje, Ukrajinci hlásia zostrelenie ďalšieho lietadla

Ruská ofenzíva v oblasti Avdijivky pokračuje aj po tom, ako ruské sily toto východoukrajinské mesto v uplynulých dňoch úplne ovládli. Zhodujú sa na tom ukrajinské aj ruské zdroje.

18.02.2024 06:55 , aktualizované: 21:05
vojak, vojna na Ukrajine, Avdijivka, Ruský... Foto:
Ukrajinský vojak pred horiacou budovou, ktorú zasiahol ruský nálet v Avdijivke na Ukrajine 17. marca 2023.
debata (644)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 725 dní
  • Ukrajina hlási zostrelenie ďalšieho ruského bombardéra Su-34
  • Ukrajina uviedla, že odrazila veľký ruský útok v Záporožskej oblasti
  • Ukrajina obvinila Rusko zo zastrelenia dvoch vojnových zajatcov
  • Medvedev sa vyhráža jadrovými útokmi na mestá, ak by sa muselo Rusko vrátiť k medzinárodne uznaným hraniciam
Zelenskyj: Putin je monštrum, nebojte sa jeho porážky
Video
Ukrajina, Rusko, Avdijivka, Bachmut, vojna na Ukrajine Čítajte viac 724. deň: Rusi tvrdia, že ovládli Avdijivku. Podľa Zelenského za to draho zaplatili

21:05 Jeden z najzarytejších obhajcov bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v americkom Kongrese ubezpečil v nedeľu členské krajiny NATO, že s podporou Spojených štátov môžu v prípade napadnutia počítať aj vtedy, ak Trump v novembri zvíťazí v prezidentských voľbách. Republikánsky senátor J.D. Vance sa takto vyjadril na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Election 2024 Trump Čítajte viac Republikánsky senátor: NATO môže ďalej počítať s USA, ak bude Trump prezidentom

19:56 Ruský exprezident Dmitrij Medvedev sa opäť vyhráža Spojeným štátom a európskym krajinám jadrovou vojnou, ak sa Rusko bude musieť vrátiť k uznaným hraniciam z roku 1991. Takýto scenár na Telegrame označil za „kolaps súčasného Ruska“ a podotkol, že Rusko už podľa jeho ústavy tvoria aj mnohé ďalšie územia. Narážal tým na skutočnosť, že Moskva nelegálne a jednostranne anektovala viaceré oblasti na Ukrajine.

Medvedev Čítajte viac Medvedev sa vyhráža jadrovými útokmi na mestá, ak by sa muselo Rusko vrátiť k medzinárodne uznaným hraniciam

19:37 Ukrajinské ozbrojené sily na Zaporožžskom fronte uviedli, že zmarili sobotňajšiu ofenzívu Rusov a prinútili ich stiahnuť sa na predchádzajúce pozície. Ako referuje web Ukrajinská pravda, na Telegrame to uviedlo Operačné veliteľstvo Západ.

Vojenské velenie uviedlo, že bolo zničených dovedna 18 kusov ruskej techniky, vrátane troch tankov. O život prišlo 70 ruských vojakov, ďalších 80 utrpelo zranenia. Po ofenzíve sa ruské jednotky stiahli na svoje pôvodné pozície.

„Prehnaná ofenzíva jednotiek Cezar Kunikov na Zaporižžskom fronte zlyhala, rovnako ako predtým výsadková loď s rovnakým názvom,“ uviedlo Operačné veliteľstvo Západ.

17:23 Ukrajinská armáda obvinila ruské sily zo zastrelenia dvoch vojnových zajatcov na frontovej línii na východe Ukrajiny. Podľa ukrajinských médií k udalosti došlo v nedeľu pri dedine Vesele v Doneckej oblasti, informuje agentúra AFP.

javelin Čítajte viac Ukrajina obvinila Rusko zo zastrelenia dvoch vojnových zajatcov

16:57 Ruská ofenzíva v oblasti Avdijivky pokračuje aj po tom, ako ruské sily toto východoukrajinské mesto v uplynulých dňoch úplne ovládli. Zhodujú sa na tom ukrajinské aj ruské zdroje.

„V oblasti Avdijivky odrazila ukrajinská armáda 14 útokov okupantov pri Lastočkyne,“ uviedol veliteľ zoskupenia ukrajinských síl generál Oleksandr Tarnavskyj na telegrame. Dedina Lastočkyne leží necelé dva kilometre západne od severnej časti Avdijivky.

Podľa neho sa Rusi pokúšajú o postup tiež pri Marjinky v Doneckej oblasti. Zopakoval tiež skoršie tvrdenie ukrajinskej armády, že ukrajinské sily odrazili mohutný útok pri dedine Robotne v Záporožskej oblasti.

Ruské ministerstvo obrany podľa agentúry TASS dnes potvrdilo sobotňajšie informácie, že ruské sily úplne ovládli Avdijivku a postúpili v tomto úseku o 8,6 kilometra. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že ofenzíva v tomto sektore pokračuje a že ruské sily nedovolia Ukrajincom opevniť sa na nových pozíciách.

16:45 Dánska premiérka Mette Fredriksenová povedala ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že aj severské krajiny sa chcú čo najskôr pripojiť k dohodám o bezpečnostných záväzkoch voči Ukrajine. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Fredriksenová to Zelenskému povedala na sobotňajšom stretnutí počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

Dánsko patrí k najvýznamnejším dodávateľom zbraní pre ukrajinské ozbrojené sily. Fredriksenová uviedla, že Dánsko pripravilo nový balík zbraní, ktorý bude prevezený na Ukrajinu. „Nemyslím si, že sa nejaké z našich stretnutí uskutočnilo bez správ o nových dodávkach. A musíme pochopiť vaše potreby,“ načrtla Frederiksenová témy rozhovorov so Zelenským.

Dánsko je jednou z krajín, ktoré ako prvé oznámili svoj zámer poskytnúť Ukrajine stíhačky F-16. Okrem toho Frederiksenová uviedla, že očakáva schválenie dohôd o bezpečnostných záväzkoch medzi Ukrajinou a severskými krajinami. „Je dobré, že niektoré z veľkých krajín už s vami podpísali takéto dohody a my by sme mali byť ďalší v poradí,“ povedala.

16:27 Prvé stíhačky F-16 sa na ukrajinskej oblohe objavia približne v júni tohto roka. Ako referuje web foreignpolicy.com, na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii to povedal litovský minister obrany Arvydas Anušauskas.

„Myslím si, že v júni ich uvidíme na Ukrajine,“ povedal Anušauskas. Rovnaký časový rámec poskytol ďalší európsky predstaviteľ prítomný v Mníchove, ktorého meno nebolo zverejnené.

Ukrajinská vláda očakáva, že do konca fiškálneho roka v Spojených štátoch, čiže do septembra, bude na bojových lietadlách vycvičených 12 pilotov.

13:45 Šéf čínskej diplomacie Wang I na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii ubezpečil ukrajinského kolegu Dmytra Kulebu, že Peking nepredáva smrtiace zbrane do oblastí konfliktov a že usiluje o mierové riešenie vojny na Ukrajine.

"Čína vždy stála na strane mieru a dialógu a trvala na mierových rozhovoroch. Čína nechce, aby kríza bola predlžovaná a vyhrotená a chce s medzinárodným spoločenstvom zabrániť, aby sa situácia zhoršila, "uviedlo čínske ministerstvo zahraničia o postoji Pekingu k vojne na Ukrajine. To tiež oznámilo, že na okraj konferencie sa Wang zišiel s Kulebou.

Wang v sobotu v Mníchove vystúpil s prejavom, v ktorom ponúkol USA posilnenie spolupráce, zároveň obhajoval úzke väzby s Ruskom. O ruskom napadnutí Ukrajiny povedal, že Čína sa do konfliktu nezapája, usiluje ale o mierové riešenie.

13:18 **Šéfka nemeckého parlamentného výboru pre obranu Mária-Agnes Stracková-Zimmermannová podporila dodanie striel s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajinu. Vyhlásila to dnes na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, kde sa v sobotu jasnej odpovedi k možnej dodávke striel spolkový kancelár Olaf Scholz vyhol. Podľa Strackovej-Zimmermannovej o strelách Nemecko stále rokuje.

„O Taurusoch sme viedli náročné debaty. A diskutovať naďalej budeme,“ uviedla Stracková-Zimmermannová, ktorá je členkou koaličných liberálnych slobodných demokratov (FDP). V reakcii na úmrtie väzneného ruského opozičného predáka Alexeja Navaľného povedala, že by zbrojnú podporu Ukrajiny zintenzívnila.

„Ja by som povedala a moji (liberálni) kolegovia by teraz ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedali, že Ukrajine dodáme všetko, čo potrebuje, a to vrátane striel Taurus. To je môj a náš názor,“ dodala.

10:49 Ukrajinská armáda dnes uviedla, že jej vojaci v sobotu odrazili veľký ruský útok v Záporožskej oblasti. Stalo sa tak v deň, keď Kyjev po mesiacoch vyčerpávajúcich bojov oznámil stiahnutie svojich vojsk z Avdijivky v Doneckej oblasti.

„Obranné sily v Záporožskom sektore včera odrazili ruský útok,“ uviedol generálny štáb na sociálnej sieti X. Podľa nej na ruskej strane padlo asi 70 vojakov a zničených bolo 18 kusov techniky, vrátane troch tankov.

Príspevok sprevádzal videom, na ktorom je vidieť, ako sa útočiace jednotky a obrnené vozidlá dostávajú pod paľbu obrancov. Mnohé z nich sú zasiahnuté.

Ruská strana sa k útoku zatiaľ nevyjadrila, pripomenula agentúra Reuters.

10:07 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 402 430 vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas soboty prišli Rusi o 1 080 vojakov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 6 487 tankov, 12 198 bojových obrnených vozidiel, 12 736 vozidiel a palivových nádrží, 9 709 delostre­leckých systémov, 984 odpaľovacích raketových systémov, 674 systémov protivzdušnej obrany, 325 vrtuľníkov, 335 lietadiel, 7 449 dronov, 1 898 striel s plochou dráhou letu, 25 lodí, jednu ponorku a 1 540 kusov špeciálnej techniky.

8:52 Britská vláda v nedeľu oznámila, že predĺži vízový program pre občanov Ukrajiny, ktorí majú nárok na pobyt v Spojenom kráľovstve, o ďalších 18 mesiacov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred takmer dvomi rokmi prišlo do Británie viac ako 200-tisíc Ukrajincov utekajúcich pred vojnou.

Britská vláda odvtedy vytvorila dva programy pre udeľovanie víz ukrajinským utečencom. Jeden je určený ľuďom, ktorí už majú v Spojenom kráľovstve rodinu, a v rámci druhého môžu utečencom poskytnúť ubytovanie britskí občania.

Na základe predlženia vízového programu, ktoré sa dotkne približne 283.000 Ukrajincov v Británii, budú mať od začiatku roku 2025 naďalej právo na prístup k zamestnaniu, zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu.

8:44 Ukrajinské letectvo dnes oznámilo zostrelenie ďalšieho ruského stíhacieho bombardéra Su-34. Podľa Kyjeva prišlo Rusko v sobotu o tri iné bojové lietadlá. Informácie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

„Dnes okolo 6:00 sa ďalší Su-34 ‚úspešne vrátil‘ na základňu,“ napísal na Telegrame veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk v ironicky ladenom príspevku, v ktorom zhrnul výsledky práce ukrajinskej protivzdušnej obrany z noci na dnes.

Podľa neho bolo zostrelených tiež 12 bezpilotných lietadiel iránskej konštrukcie Šáhid a jedna riadená letecká raketa Ch-59.

8:28 Prezident Spojených štátov Joe Biden je presvedčený o tom, že americký Kongres obnoví vojnovú pomoc Ukrajine. Povedal to v sobotňajšom telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, informovala v noci na dnes agentúra AFP. Zároveň ale Biden varoval, že ak sa Ukrajina nedočká ďalšej americkej pomoci, mohlo by ju Rusko pripraviť o ďalšie územie.

Biden sa o rozhovore so Zelenským zmienil novinárom po návšteve kostola v americkom štáte Delaware. „Dnes popoludní som hovoril so Zelenským, aby som mu oznámil, že som presvedčený o tom, že tie peniaze dostaneme,“ poznamenal s tým, že opak by bol „absurdný“ a „neetický“. „Budem bojovať za to, aby dostali muníciu, ktorú potrebujú,“ povedal tiež americký prezident.

7:00 Ruský prezident Vladimir Putin označil dobytie Avdiivky za „dôležité víťazstvo“ po tom, čo ukrajinský vojenský veliteľ v sobotu povedal, že jeho jednotky sa po mesiacoch intenzívnych bojov stiahli zo zdevastovaného mesta na východe krajiny, uviedla agentúra Reuters.

Rusko neposkytlo podrobnosti o svojich stratách v brutálnych bojoch, ale ukrajinskí predstavitelia a západní vojenskí analytici tvrdia, že boli ohromujúce, pokiaľ ide o personál a obrnené vozidlá. Putinov telegram vzdal hold vojakom, ktorí zahynuli v kampani, slovami: „Večná sláva hrdinom, ktorí padli pri plnení úloh špeciálnej vojenskej operácie!“

Hoci ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ukrajinské jednotky sú stále zakopané v mestskej koksovni, postup na Avdijivku bol najväčším pokrokom Moskvy od dobytia mesta Bachmut vlani v máji.

Rusko zrejme stále nemá plnú kontrolu nad závodom na výrobu koksu a chemikálií v Avdijivke na severozápadnom okraji mesta. Najväčší ukrajinský producent koksu pred vojnou, teraz v troskách, je poslednou baštou Avdijivky.

„Prijímajú sa opatrenia na úplné vyčistenie mesta od militantov a na zablokovanie ukrajinských jednotiek, ktoré opustili mesto a usadili sa v závode na výrobu koksu a chémie v Avdijivke,“ uviedol hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov vo videu zverejnenom na televíznom kanáli rezortu.

Konašenko tiež uviedol, že rozkaz hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny Alexandra Syrského opustiť Avdijivku bol vydaný len deň po začatí nekontrolovaného úteku ukrajinských jednotiek z mesta.

„Na základe operačnej situácie v okolí Avdijivky, aby sme sa vyhli obkľúčeniu a zachovali životy a zdravie vojakov, som sa rozhodol stiahnuť naše jednotky z mesta a prejsť do obrany na výhodnejších líniách,“ uviedol vo vyhlásení Syrskyj.

„Naši vojaci dôstojne plnili svoju vojenskú povinnosť, robili všetko pre to, aby zničili najlepšie ruské vojenské jednotky, spôsobili nepriateľovi značné straty na živej sile i technike,“ napísal tiež a vyjadril presvedčenie, že sa ukrajinské jednotky vrátia do tohto mesta, ktoré malo pred vojnou okolo 32 000 obyvateľov.

V prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý pochválil svoje jednotky za „vyčerpanie“ ruských síl v Avdiivke, vyzval západných spojencov, aby zvýšili dodávky vojenskej pomoci a naznačil, že stiahnutie bolo čiastočne spôsobené nedostatkom zbraní.

„Teraz (armáda) doplní, počká na príslušné zbrane, ktorých jednoducho nebolo dosť, jednoducho je to málo,“ povedal. „Rusko má zbrane s dlhým doletom, zatiaľ čo my ich jednoducho nemáme dosť, citovala Zelenského agentúra Reuters“ V príspevku na sieti X Zelenskyj vyjadril nádej, že Kongres USA urobí „múdre rozhodnutie“ a schváli pomoc pre Ukrajinu.

Pred stratou Avdijivky v posledných dňoch varoval Biely dom, zatiaľ čo apeloval na republikánov v Kongrese, aby prestali blokovať vyčlenenie ďalších asi 60 miliárd dolárov na vojenskú a ekonomickú podporu Kyjeva. Americký prezident Joe Biden a jeho poradcovia uvádzajú, že ukrajinskí obrancovia sa kvôli tomu stretávajú s nedostatkom munície.

Biden v sobotu o situácii telefonicky hovoril so Zelenským, ktorý uviedol, že dúfa v „múdre rozhodnutie“ amerických zákonodarcov. Americký prezident v piatok povedal, že bez schválenia príslušného návrhu Spojené štáty nie sú schopné Ukrajine dodávať muníciu.

Biden sa o rozhovore so Zelenským zmienil novinárom po návšteve kostola v americkom štáte Delaware. „Dnes popoludní som hovoril so Zelenským, aby som mu oznámil, že som presvedčený o tom, že tie peniaze dostaneme,“ poznamenal s tým, že opak by bol „absurdný“ a „neetický“. „Budem bojovať za to, aby dostali muníciu, ktorú potrebujú,“ povedal tiež americký prezident.

Podľa Reuters je ovládnutie Avdijivky kľúčové pre ruský cieľ získať kontrolu nad celým východoukrajinským Donbasom. Putin navyše pred marcovými prezidentskými voľbami, v ktorých sa uchádza o znovuzvolenie, môže vývoj na Ukrajine prezentovať ako svoj úspech.

6:55 Najmenej traja mŕtvi si v sobotu po ruských útokoch na mestá Kramatorsk a Kupjansk na východe Ukrajiny. Ďalší ľudia sa nezvestní, napísala v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na ukrajinské úrady.

V Kramatorsku zasiahla raketa časť mesta, v ktorej sú ako obytné domy, tak priemyselné zariadenia a pripravila o život dvoch ľudí. Záchranári v mieste prehľadávajú trosky a pátrajú po ďalších možných obetiach či zranených.

V neďalekom Slovjansku ďalšia ruská raketa trafila budovu školy. Najmenej jeden človek je zrejme v jej troskách. V akom je stave, nie je jasné.

V severnejšie položenom Kupjansku si ruské ostreľovanie vyžiadalo jednu obeť, keď bol zasiahnutý dvojpodlažný dom.

644 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine