726. deň: Rusko prelomilo obranu pri Verbove, Robotyne je pod ťažkou paľbou. Zelenskyj: Situácia je veľmi ťažká

Ukrajinské jednotky pri obci Robotyne v Záporožskej oblasti sa ocitli pod ťažkou paľbou Rusov, ktorí sa snažia znovu dobyť toto územie. „Snahy o ofenzívne akcie boli zastavené, nepriateľské sily boli zničené na okraji Robotyne,“ uviedol generál Oleksandr Tarnavskyj, ktorý velí tomuto úseku frontu. Rusko využíva oneskorenie v dodávkach západnej pomoci Ukrajine a situácia na fronte je mimoriadne ťažká, uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj.

19.02.2024 06:00 , aktualizované: 23:39
TOS-1, ruská armáda, raketa, termobarický... Foto:
Raketa odpálená z termobarického systému TOS-1 ruskej armády na nezverejnené miesto na Ukrajine. Snímka ruského ministerstva obrany z 8. februára 2024.
debata (1196)

Najdôležitejšie udalosti

Tanky so stopami bojov. Ukrajinci odchádzajú z Avdijivky
Video
vojak, vojna na Ukrajine, Avdijivka, Ruský útok, horiaca budova Čítajte viac 725. deň: Ruská ofenzíva pri Avdijivke pokračuje, Ukrajinci hlásia zostrelenie ďalšieho lietadla Ukrajina Rusko vojna Charkov uarus Čítajte viac Dva roky vojny na Ukrajine: desaťtisíce až státisíce mŕtvych, milióny utečencov

23:38 Kanadská vláda oznámila, že pošle Ukrajine vyše 800 dronov aj s dodávaním začne už túto jar. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Ministerstvo národnej obrany v oznámení uviedlo, že drony sa stali pre Ukrajinu v boji proti inváznym ruským vojakom životne dôležitou spôsobilosťou. Ministerstvo dodalo, že drony sú dôležité pre prieskum a zhromažďovanie spravodajských informácií a môžu sa tiež využívať na presun zásob vrátane munície.

Budú stáť vyše 95 miliónov kanadských dolárov (70 miliónov USD) a sú súčasťou predtým oznámenej vojenskej pomoci Kanady Ukrajine za 500 miliónov kanadských dolárov (370 miliónov USD).

Ukrajinci dronmi zhadzujú na Rusov protitankové míny
Video

Mnohoúčelové bezpilotné systémy SkyRanger R70 vyrába spoločnosť Teledyne v meste Waterloo v kanadskej provincii Ontario.

Kanada predtým venovala Ukrajine 100 kamier pre drony s vysokou rozlišovacou schopnosťou a za posledné dva roky sa zaviazala, že Ukrajine dodá vojenskú pomoc za 2,4 miliardy kanadských dolárov (1,8 miliardy USD).

23:21 Ministri zahraničných vecí pobaltských štátov spoločne vyhlásili, že nadchádzajúce prezidentské voľby v Rusku nepovažujú za slobodné ani spravodlivé, keďže ruský prezident Vladimir Putin v nich nemá žiadnych významných vyzývateľov. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Nadchádzajúce prezidentské ‚voľby‘ v Rusku nebudú slobodné ani spravodlivé… Tieto voľby nebudú mať žiadnu demokratickú legitimitu,“ uviedli najvyšší diplomati Litvy, Lotyšska a Estónska v spoločnom vyhlásení.

Vladimir Putin Čítajte viac Načo by tam vlastne chodil? Putin znovu odmietol účasť v predvolebných debatách

Odsúdili tiež „totálny útok“ na opozíciu a nezávislé médiá v Rusku a kritizovali „nedostatok dôveryhodných alternatívnych kandidátov“.

Očakáva sa, že 71-ročný Putin, ktorý sa rozhodol kandidovať ako nezávislý, a nie ako nominant vládnucej strany Jednotné Rusko, a ktorý je najvyšším ruským predstaviteľom od roku 2000 a ovláda všetky „páky“ štátu, v marcových voľbách ľahko zvíťazí.

Rusko tiež plánuje usporiadať voľby aj na Kryme a v štyroch ukrajinských oblastiach, ktoré v roku 2022 vyhlásilo za anektované.

„Rozhodne podporujeme ukrajinskú nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť v rámci medzinárodne uznaných hraníc. Krym, Cherson, Záporožie, Doneck a Luhansk sú Ukrajina,“ dodali pobaltskí ministri.

Aj nezávislí pozorovatelia a experti hodnotia voľby v Rusku ako neslobodné a nespravodlivé. Okrem iného aj preto, že úrady zasahujú do volebného procesu, obmedzujú opozíciu, vytvárajú výhody pre provládnych kandidátov a v niektorých prípadoch dochádza aj k priamemu falšovaniu hlasovania.

22:06 Ukrajinská armáda uviedla, že Rusi pri dobývaní opevneného postavenia Zenit na južnom okraji Avdijivky minulý týždeň postrieľali zranených ukrajinských vojakov, hoci predtým súhlasili s ich zajatím a následnou výmenou. Podľa ombudsmana ide o vojnový zločin, informovala dnes agentúra Unian.

Telegramový kanál DeepState UA, ktorý má blízko k ukrajinskej armáde, v nedeľu uviedol, že Rusi zastrelili šesť ukrajinských vojakov, ktorých obkľúčili na pozícii južne od Avdijivky. Stalo sa tak zrejme vo štvrtok pred definitívnym stiahnutím ukrajinských jednotiek z tohto východoukrajin­ského mesta.

„Vzhľadom k úplnému obkľúčeniu pevnosti Zenit bolo rozhodnuté kontaktovať koordinačné centrum a organizácie, ktoré rokujú s nepriateľskou stranou o výmene zajatcov,“ uviedla podľa Unianu ukrajinská 110. samostatná mechanizovaná brigáda, ktorá pôsobila na tomto úseku frontu. Rusi podľa nej oznámili koordinátorom, že súhlasia s evakuáciou ukrajinských ranených, poskytnú im potrebnú pomoc a neskôr ich vymenia.

„Čo sa dialo ďalej, sme sa dozvedeli z nepriateľských zdrojov,“ dodala brigáda s tým, že na Rusmi zhotovenom videu z dobytého postavenia Zenit bolo identifikovaných päť zastrelených ukrajinských vojakov. Informácie o šiestom mŕtvom vojakovi sa zatiaľ nepotvrdili.

Ukrajinský ochranca práv Dmytro Lubinec dnes uviedol, že ruské jednotky sa popravou ukrajinských vojnových zajatcov v Doneckej dopustili vojnových zločinov. Už v nedeľu začala prípad vyšetrovať ukrajinská prokuratúra. Ukrajinské pozemné zložky cez víkend tiež obvinili ruských vojakov zo zastrelenia dvoch ukrajinských vojnových zajatcov v inej oblasti východnej Ukrajiny.

21:41 Rusko využíva oneskorenie v dodávkach západnej pomoci Ukrajine a situácia na frontových úsekoch, kde sa sústredili rezervy ruských síl, je mimoriadne ťažká, uviedol podľa tlačových agentúr ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina sa takmer dva roky bráni ruskej agresii.

„Teraz je mimoriadne ťažká situácia na niektorých úsekoch frontu, a to práve tam, kde sa ruským vojskám podarilo sústrediť maximum rezerv,“ uviedol podľa serveru RBK-Ukrajina Zelenskyj v nočnom prejave.

Rusi podľa šéfa štátu využívajú situáciu vytvorenú oneskorením dodávok západnej pomoci, čo veľmi pálčivo pociťujú ukrajinské vojská, ktorým sa nedostáva delostrelecká munícia a tiež munícia pre protiletecké zbrane. Chýbajú aj zbrane ďalekého dosahu.

Na obnovení a pokračovaní dodávok sa podľa prezidenta pracuje. Ukrajina síce ešte nie je schopná sama si zaistiť svoje potreby, ale každý mesiac sa ukrajinské schopnosti zväčšujú.

21:10 Ruského pilota Maxima Kuzminova, ktorý vlani vo vrtuľníku Mi-8 preletel do neokupovanej časti Ukrajiny, našli v Španielsku mŕtveho, napísala agentúra Unian.

Maxim Kuzminov Čítajte viac Aj s vrtuľníkom dezertoval za pol milióna dolárov. Ruského pilota našli zastreleného

20:57 Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba požiadal šéfov diplomacií členských krajín Európskej únie o ďalšiu pomoc. Kyjev potrebuje najmä muníciu. Počas dnešného rokovania v Bruseli podľa ministra Jána Lipavského v tejto súvislosti rezonovalo vyhlásenie českého prezidenta Petra Pavla z Mníchovskej bezpečnostnej konferencie týkajúcej sa nákupu munície v tretích krajinách.

Český prezident v Mníchove rokoval so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Informoval ho okrem iného o tom, že Česko hľadá spolu s Dánskom, Holandskom a Kanadou možnosti financovania nákupu zbraní a munície v tretích krajinách. Ako k tomu Pavel povedal ešte pred týmto stretnutím, Česko má možnosť pre Ukrajinu v krajinách mimo Európskej únie nakúpiť stovky tisíc kusov delostreleckej munície, potrebuje na to ale zohnať financie. Prezident je pritom presvedčený, že peniaze nebude zložité získať; Ukrajina by potom mohla muníciu dostať v priebehu niekoľkých týždňov.

„Teraz je potrebné to prakticky zrealizovať, prebiehajú určité rokovania, ale nechcem to viac konkretizovať,“ uviedol k týmto snahám minister zahraničia Lipavský. Ako dodal, je potrebné hľadať spôsoby, ako muníciu pre Ukrajinu zohnať a treba byť kreatívny.

20:02 Francúzsko v rámci vyšetrovania prípadov prania špinavých peňazí skonfiškovalo luxusnú vilu, ktorá podľa podozrenia patrí ruskému energetickému gigantu Gazprom. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala parížska prokuratúra.

Cena objektu Vila Maria Irina – predtým známa ako Villa del Mare – sa odhaduje na približne 120 miliónov eur a je jedným z najluxusnejších sídiel na Francúzskej riviére.

Budet zima baľšaja... Týmto videom strašil Európanov Gazprom
Video

Na trojhektárovom pozemku v mestečku Roquebrune-Cap-Martin v departemente Alpes-Maritimes sa okrem hlavnej viacpodlažnej budovy nachádzajú aj tri bazény, tenisový kurt a heliport. Areál bol zhabaný „na základe príkazu z 12. februára 2024“, čo potvrdila aj parížska prokuratúra.

Podľa prokuratúry vilu na Azúrovom pobreží kúpil v roku 2010 rusko-arménsky magnát Samvel Karapetjan, ktorý pravdepodobne konal v záujme Gazpromu.

Repro foto z videa Gazpromu. Čítajte viac Rusko posiela rekordné dodávky plynu do Číny, chce nahradiť kolaps vývozu do Európy

Francúzsky úrad pre boj proti organizovanému zločinu (Junalco) však toto vlastníctvo spochybňuje. Colníci z finančnej polície počas vyšetrovania objavili množstvo dôkazov, ktoré svedčia o tom, že vila v skutočnosti nikdy nebola mimo kontroly spoločnosti Gazprom Nefť, dcérskej spoločnosti Gazpromu, ktorá nehnuteľnosť v roku 2016 „papierovo“ predala Karapetjanovi.

19:37 Česko minulý týždeň vyslalo na Ukrajinu 30-člennú podnikateľskú delegáciu. Zástupcovia priemyslu z oblasti energetiky, zdravotníctva a infraštruktúry rokovali s najvyššími predstaviteľmi ukrajinskej vlády a regiónov o konkrétnych projektoch. Boli vôbec prvou delegáciou, ktorá prišla vyjednávať do mesta Kryvyj Rih, vzdialeného niekoľko desiatok kilometrov od frontovej línie. TASR o tom informovalo české ministerstvo zahraničných vecí.

Na podnikateľských fórach v Kyjeve, Dnipre a Kryvom Rihu sa český tím stretol s viac než 300 ukrajinskými partnermi. Delegáciu viedol splnomocnenec českej vlády pre rekonštrukciu Ukrajiny Tomáš Kopečný. „Nadväzujeme na dlhodobý plán českej vlády držať patronát nad obnovou Dnepropetrovskej oblasti. Je to najvýznamnejšia hospodárska a priemyselná oblasť Ukrajiny. A ČR je zase najviac priemyselná krajina EÚ,“ vysvetlil Kopečný, prečo misia cielila na východ Ukrajiny. Štruktúra ekonomík oboch krajín je podľa neho veľmi podobná.

Český veľvyslanec na Ukrajine Radek Pech zdôraznil, že hoci pomoc ČR mieri do mnohých regiónov Ukrajiny, Dnepropetrovská oblasť má pre nich výnimočné postavenie. „Práve tam plánujeme organizovať v prvom polroku tohto roka každý mesiac sektorovo zamerané podnikateľské a expertné misie,“ dodal Pech. Podľa Kopečného jeho tím z Ukrajiny priviezol konkrétne projekty a návrhy na riešenia najdôležitejších potrieb ich partnerov.

19:03 Rakúsky kancelár Karl Nehammer vysvetlil, že proces zbrojenia má napraviť chyby z minulosti. Podľa DPA ide o najväčší balík pre pozemné sily za posledných 20 rokov.

Klaudia Tannerová Čítajte viac Po Švajčiarsku ďalšia neutrálna krajina Európy investuje do obrany miliardy

18:36 Súd v ruskom meste Tula znížil trest odňatia slobody vynesený nad Alexejom Moskaľovom za diskreditáciu ruskej armády. Moskaľov tak vo väzení strávi o dva mesiace menej – spolu rok a desať mesiacov. Ako v pondelok informoval web Rádia Sloboda (RFE/RL), Moskaľov okrem zníženia trestu odňatia slobody dostal aj zákaz spravovať webové stránky, ktorý bude platiť dva roky.

O Moskaľova sa polícia začala zaujímať po tom, ako na jar 2022 nakreslila jeho vtedy 13-ročná dcéra Maša protivojnový plagát a na ňom ženu s ukrajinskou vlajkou, ako chráni dieťa pred raketami. Vedenie školy následne kontaktovalo políciu, ktorá urobila v Moskaľovovom byte prehliadku.

Okrem toho polícia našla na sociálnych sieťach Moskaľovove statusy v prospech Ukrajiny, ako aj karikatúry ruského prezidenta Vladimira Putina.

Masa Čítajte viac Dcéra nakreslila protivojnový obrázok. Otec si má odsedieť dva roky

Moskaľov svoju vinu pred súdom nepriznal a pred súdom nevyužil ani svoje právo vystúpiť so záverečnou rečou. Pred pojednávaním však prostredníctvom novinárov poslal pozdrav svojej dcére Maši, zaželal jej dobré zdravie a úspechy v škole.

Moskaľov dostal najprv za diskreditáciu ruskej armády pokutu 32.000 rubľov (320 eur). Neskôr sa voči nemu začalo trestné konanie podľa článku o hanobení ruskej armády.

18:04 Jedenásť ukrajinských detí v pondelok vycestovalo z Ruska na Ukrajinu, aby sa vrátilo k svojim rodinám v rámci snáh sprostredkovaných Katarom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Ukrajinské deti sú vo veku dva až 16 rokov. Sedem z nich potrebuje osobitnú zdravotnú starostlivosť, dve ďalšie vo veku päť a šesť rokov trpia chronickými ochoreniami. Z Ruska cestujú do Bieloruska, kde v utorok prekročia hranicu smerom na severozápad Ukrajiny.

AFP uvádza, že najbližšia rodina 16-ročného chlapca zahynula počas evakuácie z Luhanskej oblasti na Ukrajine. Vrátiť sa má k svojej tete, ktorej súd udelil poručníctvo.

Medzi deťmi je aj päťročný chlapec, ktorý v Rusku žil so starými rodičmi a na Ukrajine sa vráti k svojej mame, či 14-ročný chlapec, ktorý sa tiež vráti k svojej mame – členke ukrajinských ozbrojených síl, ktorá bola v roku 2022 niekoľko mesiacov vojenskou zajatkyňou v Rusku.

„Budeme pokračovať v mediácii medzi oboma stranami, pokiaľ o to budú mať záujem, s budeme veriť, že to nakoniec povedie k zmierneniu konfliktu,“ uviedla vo vyhlásení katarská ministerka pre medzinárodnú spoluprácu. Deti na ceste sprevádzajú katarskí diplomati.

18:03 Maďarsko nebude vetovať nový balík sankcií Európskej únie proti Rusku, akokoľvek túto stratégiu považuje za neúspešnú. Uviedol to dnes šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó podľa tlačových agentúr.

Ukladanie ďalších sankcií voči Rusku nedáva zmysel a poškodzuje len ekonomiku Európskej únie, ale Maďarsko ich nebude vetovať, uviedol Szijjártó.

Minister sa podľa denníka Kommersant nechal počuť, že z pripraveného 13. balíka úniových sankcií proti Rusku počas dohadovania vypadli všetky body odporujúce maďarským záujmom. Preto by veto z tohto hľadiska nemalo zmysel, akokoľvek sa minister domnieva, že EÚ prijíma nesprávne rozhodnutia.

17:54 Lipecká továreň na sladkosti, ktorá patrila firme Roshen bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, bola prevedená do majetku Ruskej federácie, uviedol dnes na svojom webe denník Kommersant s odvolaním sa na rozhodnutie súdu v Lipeckej oblasti. Tá sa nachádza asi 230 kilometrov juhovýchodne od Moskvy.

Okresný súd v Lipecku na základe žiadosti zástupcu generálneho prokurátora zakázal Petrovi Porošenkovi, jeho synovi Oleksijovi a generálnemu riaditeľovi továrne Olegovi Kazakovovi činnosť na území Ruska, pretože ju označil za „extrémistickú“. Rozhodnutie súdu podľa denníka vstúpilo bezodkladne do platnosti.

Podnik v Lipecku patril Porošenkovej spoločnosti od roku 2001. V roku 2014, keď prozápadní demonštranti v Kyjeve zvrhli proruského prezidenta a Rusko následne anektovalo Krym a rozdúchalo konflikt na východe Ukrajiny, boli akcie fabriky zmrazené pod zámienkou vyšetrovania daňových podvodov. Porošenko márne hľadal pre fabriku kupca. O tri roky neskôr prestala fabrika fungovať, ešte o rok neskôr bola jej hodnota odhadovaná na 4,38 miliardy rubľov, ale rýchlo klesala.

16:44 Rusko posiela na okupované územia Ukrajiny špeciálne vycvičené skupiny, aby vytvorili želaný počet hlasov počas volieb ruského prezidenta, ktoré majú byť na budúci mesiac. Uviedlo to ukrajinské obranné spravodajstva (HUR). „Jednou z úloh týchto skupín je podať správu o pripravenosti zamestnancov firiem na okupovaných územiach ‘hlasovať’,“ cituje web Ukrajinská pravda správu HUR.

Rusi rozhodli, že do volieb na okupovaných územiach sa bude možné zaregistrovať s ruskými alebo ukrajinskými pasmi, prípadne inými dokladmi totožnosti, ako sú občianske preukazy. HUR sa domnieva, že toto rozhodnutie svedčí o neúspechu vnucovania ruských pasov obyvateľom okupovaných území. Ukrajinské obranné spravodajstvo uviedlo, že na pokyn Moskvy ruská okupačná administratíva a propagandisti aktívne šíria falošné správy o tom, že 85 percent obyvateľov okupovaných území Ukrajiny „podporuje“ Putina.

ukrajina, senior Čítajte aj Deti im nestačia? Rusko z okupovaných území deportuje aj ukrajinských seniorov

16:33 Ukrajinské jednotky pri obci Robotyne v Záporožskej oblasti na juhovýchode krajiny sa dnes ocitli pod ťažkou paľbou Rusov, ktorí sa snažia znovu dobyť toto územie, ktoré Ukrajinci oslobodili počas vlaňajšej ofenzívy. Uviedla to dnes agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu ukrajinských síl v oblasti. Ruské útoky boli podľa neho bezvýsledné.

„Nepriateľ podnikol desať neúspešných útokov proti pozíciám ukrajinských síl pri Robotyne. Situácia je premenlivá, nepriateľ vedie ťažkú paľbu,“ uviedol Dmytro Lychovij. Ukrajinským silám sa podľa neho podarilo odraziť útoky vedené so značným počtom obrnených vozidiel. Rusi ale teraz okrem obrnencov posielajú do útoku aj malé skupiny vojakov a „aktívne operuje“ aj ruské letectvo.

„Tieto snahy o ofenzívne akcie boli zastavené, nepriateľské sily boli zničené na okraji Robotyne,“ uviedol generál Oleksandr Tarnavskyj, ktorý velí tomuto úseku frontu.

Ukrajinský spravodajský kanál DeepState, blízky armáde, v nedeľu hlásil, že sa Rusom podarilo preniknúť ukrajinskou obranou pri obci Verbove, ktorá leží niekoľko kilometrov na východ od Robotyne. Ruský spravodajský kanál Rybar, blízky ruskej armáde, tvrdí, že ruské sily dosiahli južný okraj Robotyne, pripomenula AFP a dodala, že nebola schopná tieto informácie overiť.

Dramatické zábery: ako Ukrajinci oslobodili Robotyne
Video
Protiofenzíva pokračuje, ruskí okupanti ustupujú. Ukrajinci oslobodili obec Robotyne v Záporožskej oblasti a sú odhodlaní pokračovať v boji. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

16:03 Donald Trump, bývalý prezident USA, ktorý si počas pôsobenia v Bielom dome vyslúžil kritiku za velebenie ruského prezidenta Vladimira Putina, sa v pondelok prvýkrát verejne vyjadril k úmrtiu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.

„Náhla smrť Alexeja Navaľného ma núti stále viac si uvedomovať, čo sa deje v našej krajine“ – Spojených štátoch, napísal Trump v príspevku na sociálnej sieti, ktorý podľa Reuters zrejme spájal smrť ruského politika s Trumpovými vlastnými politickými problémami.

„Je to pomalý, stabilný postup, na ktorom nás NEČESTNÍ, radikálne ľavicoví politici, prokurátori a sudcovia vedú na cestu do záhuby. Otvorené hranice, zmanipulované voľby a hrubo nespravodlivé rozhodnutia súdov ničia AMERIKU. SME NÁROD V ÚPADKU, ZLYHÁVAJÚCI NÁROD! MAGA2024,“ pokračoval Trump.

Ako konštatuje Reuters, exprezident USA zo smrti Navaľného nikoho neobviňoval.

Trump by na neplatičov v NATO pohnal Rusov
Video
Americký exprezident Donald Trump prišiel s bizarným a nebezpečným vyhlásením. / Zdroj: C-SPAN

15:45 Poľský premiér Donald Tusk kritizoval v pondelok zdržovanie ratifikácie žiadosti Švédska o vstup do NATO zo strany Maďarska. Tusk takéto konanie pritom označil za neakceptovateľné.

Schválenie švédskej žiadosti Maďarskom je poslednou prekážkou na ceste Švédska do NATO. Štokholm požiadal o vstup do Aliancie v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu.

Kristersson Tusk Čítajte viac Tusk kritizoval zdržovanie vstupu Švédska do NATO zo strany Maďarska

15:20 Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell v pondelok uviedol, že voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi bude vyvodená zodpovednosť za smrť opozičného politika a kritika Kremľa Alexeja Navaľného. TASR správu prevzala z agentúry AFP a Borrellovho vyjadrenia na sociálnej sieti.

„Vyjadrili sme zo strany EÚ najhlbšiu sústrasť Juliji Navaľnej. Voči Vladimirovi Putinovi a jeho režimu bude vyvodená zodpovednosť za smrť Alexeja Navaľného,“ napísal Borrell na sociálnej sieti X. Dodal, že EÚ bude naďalej podporovať občiansku spoločnosť v Rusku a nezávislé médiá. „Ako uviedla Julija, Putin nie je Rusko a Rusko nie je Putin,“ napísal.

Navaľnyj, jeden z najvýraznejších kritikov Kremľa, zomrel podľa ruských úradov v piatok v trestaneckej kolónii IK-3 za polárnym kruhom. Mal 47 rokov. Šéf diplomacie EÚ sa v pondelok v Bruseli stretol s vdovou po tomto ruskom aktivistovi Julijou Navaľnou. Tá z úmrtia svojho manžela takisto obvinila ruského prezidenta.

14:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa oznámenia svojej kancelárie navštívil veliteľské stanovište v Charkovskej oblasti, kde sa stretol s vojakmi, ktorí bránia mesto Kupjansk. Táto obec sa nachádza na severovýchode Ukrajiny a v poslednom čase je znovu terčom zosilnených ruských útokov, napísala agentúra Reuters.

Prezident si vypočul hlásenie veliteľa brigády Oleksija Trubnikova o operačnej situácii v tomto sektore, prebrali spolu zabezpečenie výstroja či munície a obrancom odovzdal ocenenie, uviedla Zelenského kancelária.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si... Foto: SITA/AP
Rusko, vojna na Ukrajine, Kubjansk, Volodymyr Zelenskyj Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si podáva ruku s vojakom počas návštevy mesta Kupjansk v prvej línii v Charkovskej oblasti, Ukrajina, pondelok 19. februára 2024.

Kupjansk leží v blízkosti súčasnej frontovej línie a len niekoľko desiatok kilometrov od ruských hraníc. Strategický železničný uzol na rieke Oskil dobyli Rusi na začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022, ukrajinské sily ho pod svoju kontrolu získali späť o sedem mesiacov neskôr pri bleskovej ofenzíve v Charkovskej oblasti.

14:25 Manželka Alexeja Navaľného sa tri dni po jeho smrti obrátila k verejnosti s prejavom, v ktorom sľúbila, že bude pokračovať v jeho boji. Julia Navaľná povedala, že vie prečo šéf Kremľa zabil jej muža a čoskoro zverejní mená ľudí, ktorí tento zločin bezprostredne spáchali. Prinášame prepis jej video prejavu:

Julija Navaľná Čítajte viac Budem pokračovať v Alexejovom diele, sľúbila Julia Navaľná. Rusov volá do boja

14:15 Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v pondelok uviedol, že sa snaží objasniť osud 23.000 ľudí nezvestných od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

MVČK chce zistiť, či boli nezvestní zajatí, zabití alebo stratili kontakt s príbuznými po úteku z domovov. Červený kríž vytvoril krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu kanceláriu Centrálnej pátracej agentúry (CTA) s cieľom pátrať po nezvestných osobách oboch strán konfliktu.

„Nevedieť, čo sa stalo milovanej osobe, je neznesiteľné, a to je tragická realita pre desaťtisíce rodín, ktoré žijú v neustálom utrpení,“ povedal šéf CTA Dusan Vujasanin. „Rodiny majú právo vedieť, čo sa stalo s ich príbuznými,“ dodal.

MVČK uviedol za uplynulé dva roky zaznamenal viac ako 115.000 telefo­nátov, online žiadostí, listov a osobných návštev od zúfalých ľudí z Ruska a Ukrajiny, ktorí hľadali svojich nezvestných príbuzných.

Russia Ukraine War Čítajte aj Mašinéria tyranie a bezprávia. Ako Ukrajinci miznú v ruských táboroch a väzniciach

13:15 Tretí deň po sebe bola protivzdušná obrana ukrajinskej armády mimoriadne presná a úspešná. Na východe krajiny zostrelili obrancovia v pondelok bombardér Su-34 a stíhačku Su-35S. Od soboty trafili už šesť nepriateľských lietadiel na svojom nebi.

Ukrajina, Rusko, Charkov Čítajte viac 'Je to naša krajina a naše nebo.' Ukrajinci za tri dni zlikvidovali šesť ruských moderných lietadiel

13:05 Blokáda spoločnej poľsko-ukrajinskej hranice je „priamym ohrozením bezpečnosti“ Ukrajiny. V pondelok to vyhlásil ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

„Blokáda hranice je pri obrane krajiny priamym ohrozením bezpečnosti. Takéto kroky majú negatívny dopad na náš konflikt so spoločným nepriateľom menom Rusko,“ uviedol Kubrakov na sociálnej sieti Facebook. Podľa neho je na poľskej strane blokovaných šesť hraničných priechodov a hraničný priechod Jahodyn-Dorohusk je úplne zablokovaný.

Na opustenie Poľska pri obci Dorohusk čaká približne 600 kamiónov, uviedol Michal Derus, hovorca poľskej daňovej komory v meste Lublin. Takéto množstvo kamiónov možno podľa jeho odhadu vybaviť za približne 232 hodín.

„Podľa nám dostupných informácií na územie Poľska (z Ukrajiny) nevstúpil žiadny kamión, preto predpokladáme, že ide o úplnú blokádu,“ uviedol Derus a dodal, že územie Poľska v noci opustilo viac než 20 kamiónov.

poľsko Čítajte aj Poľský minister sa ospravedlnil za vysypanie ukrajinského obilia: Akt zúfalstva

12:45 Nemecké ministerstvo zahraničia si kvôli smrti predáka ruskej opozície Alexeja Navaľného predvolalo ruského veľvyslanca v Berlíne, uviedla dnes hovorkyňa nemeckej vlády na pravidelnej tlačovej konferencii. Berlín žiada prepustenie všetkých politických väzňov v Rusku, dodala hovorkyňa podľa agentúry AFP.

„Je šokujúce, že sú v Rusku zatýkaní ľudia pri položení kvetov na uctenie pamiatky Alexeja Navaľného,“ cituje hovorca denníka Deutsche Welle.

Nemecko Rusko Navaľnyj Úmrtie Protest Čítajte aj Ľudia v Prahe či Berlíne spomínali na Navaľného, v Rusku ich viacero skončilo v putách

12:25 Napriek tomu, že Rusko dobylo mesto Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, ruská armáda nepreukázala schopnosť dosahovať významné územné zisky, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). „Dobytie Avdijivky by sa nemalo považovať za demonštráciu tejto schopnosti," konštatuje najnovšia správa ISW o vývoji vojny na Ukrajine. Od októbra 2023 sa totiž ruským silám podarilo postúpiť v Avdijivke a okolí o menej ako 10 kilometrov, dodáva inštitút. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Kampaň v Avdijivke bola pre Rusko podľa ISW mimoriadne nákladná z hľadiska strát vojakov a techniky. Ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskyj uviedol, že len od 1. januára tohto roka Moskva pri Avdijivke stratila viac ako 20-tisíc vojakov, 199 tankov a 481 bojových obrnených vozidiel pechoty.

Mŕtvi vojaci, horiace tanky. Ukrajinci čelili Rusom pri Avdijivke
Video
Jedna z najkrvavejších bitiek ruskej vojny proti Ukrajine pokračuje pri meste Avdijivka. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

12:20 Kremeľ v pondelok kritizoval vyhlásenia západných politikov o smrti lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného, ktoré označil za „grobianske“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas svojej pravidelnej tlačovej konferencie poukázal na to, že v prípade úmrtia Navaľného prebieha stále vyšetrovanie. „V podmienkach, kedy nie sú k dispozícii nijaké informácie, považujeme vystupovanie s takými, povedzme otvorene grobianskymi, vyhláseniami za absolútne neprijateľné,“ povedal Peskov.

Rusko Navaľnyj úmrtie Čítajte aj Čo zmení smrť Navaľného a čo dobytie Avdijivky? Odpovedá expert

12:19 Vdova po ruskom opozičnom lídrovi Alexejovi Navaľnom dnes obvinila z manželovej smrti ruského prezidenta Vladimira Putina. Vo videoodkaze uviedla, že chce pokračovať v práci svojho muža a bojovať za slobodné Rusko. Putin Navaľného podľa jej slov zabil, pretože „ho nedokázal zlomiť“.

Alexej Navaľnyj / Julija Navaľná / Čítajte viac Navaľná: Putin ho nedokázal zlomiť, tak ho zabil. Teraz sa snaží zahladiť stopy. USA zvažujú ďalšie sankcie

12:05 Mobilizovaní obyvatelia ruskej Baškirskej republiky sa snažia vyhnúť priamej účasti na bojových akciách na Ukrajine. Ako referuje web ukrajinského Centra národného odporu, deje sa tak na pozadí protestov v Baškirsku, ktoré vyvolalo zadržanie miestneho aktivistu a jedného z vodcov baškirského národného hnutia Faiľa Alsynova.

Potom, čo bol Alsynov zatknutý a odsúdený na štyri roky väzenia, ruská polícia použila proti demonštrantom tvrdú silu. Ukrajinci zaznamenali, že v ruskej armáde silnejú preferencie nasadzovania vojakov na základe etnickej príslušnosti. Dôstojníci baškirskej národnosti premiestňujú svojich krajanov do nebojových jednotiek a neustále ich vraj povzbudzujú vyznamenaniami.

Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine, Rusi, protest, mobilizácia, poriadková polícia Čítajte aj Kremeľ umlčuje protesty žien vojakov, vyzývajú na návrat mužov. Ohrozujú Putinovu kampaň

Baškirskí dôstojníci údajne premiestňujú krajanov do vzdialenejších línií, v ktorých vykonávajú logistickú podporu, opravy a majú na starosti evakuácie predsunutých jednotiek Rusov. Snažia sa tak čo najviac ochrániť zmobilizovaných Baškircov, aby mohli pokračovať v ľudovooslobod­zovacom hnutí v Baškirsku.

Na tomto pozadí mali ruskí vojaci opakovane konflikty s predstaviteľmi tatárskych národností. Baškirská republika patrí podľa ruských nezávislých médií k tým oblastiam Ruska, ktoré majú najvyššiu úmrtnosť medzi ruskými vojakmi v bojoch na Ukrajine.

Ruský vojak / Ruský okupant / Armáda / Čítajte aj 'Myslel som, že proti nacistom bojujeme, sú však medzi nami'. V ruských jednotkách narastajú etnické konflikty

11:55 Banky v Spojených arabských emirátoch (SAE) obmedzili svoje obchody s Ruskom a začali rušiť osobné aj podnikateľské účty ruských klientov. Dôvodom je pravdepodobne riziko, že sa na ne budú vzťahovať sekundárne sankcie. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje ruský denník Vedomosti. Zdroj blízky ruskej vláde podľa denníka uviedol, že Moskva si je tohto problému vedomá, ale nepovažuje ho za kritický.

Podľa denníka Vedomosti banky SAE zaviedli obmedzenia pre ruských klientov ešte pred tým, ako USA v decembri minulého roka oznámili sekundárne sankcie. Podľa zdrojov denníka dôvodom môže byť významný podiel zahraničných akcionárov vo veľkých úverových inštitúciách Spojených arabských emirátov.

Mi-8, havária vrtuľníka, Rusko Čítajte aj Dôsledok sankcií? Rusom chýbajú diely, padol ďalší vrtuľník. Traja záchranári zahynuli

11:45 Česká republika podporuje prijatie ďalších sankcií voči Rusku kvôli smrti opozičného lídra Alexeja Navaľného. V Bruseli to dnes uviedol český minister zahraničia Jan Lipavský. Podľa neho je dôležité, aby členské štáty EÚ vyjadrili podporu nielen Navaľnej manželke Juliji, ktorá sa dnes zasadnutia ministrov osobne zúčastňuje, ale aj celej ruskej opozícii.

Pozvanie Navaľného ženy na rokovania ministrov zahraničia EÚ je podľa Lipavského „veľkým výrazom symbolickej podpory a uznania“ pre manželku ruského opozičného vodcu, ktorého smrť ruské úrady oznámili minulý týždeň v piatok. „Pravdepodobne všetko nasvedčuje tomu, že to je prachobyčajná politická vražda a že Putin má krv na rukách. Opäť. Bohužiaľ, nič prekvapujúce v totalitnom štáte, ktorým sa Rusko za posledné roky stalo,“ vyhlásil šéf českej diplomacie.

Ďalšou témou dnešného rokovania ministrov v Bruseli je situácia na Ukrajine, ktorá sa už takmer dva roky bráni ruskej agresii. K zasadnutiu by sa mal cez videokonferenciu pripojiť ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Práve v týchto dňoch EÚ dokončuje prípravu trinásteho balíka sankcií voči Rusku kvôli jeho agresii voči Ukrajine. Schváliť by sa mal ešte tento týždeň.

11:22 Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v nedeľu na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie varovala pred rizikom hroziacim v prípade vojenskej porážky Ukrajiny.

Tank / Leopard 2A6 / NATO / Nemecko / Čítajte viac Ak Putin porazí Ukrajinu, zaútočí na EÚ. Rusko je už raz také, varuje Gruzínsko

10:40 Ukrajinské sily budú pravdepodobne schopné vytvoriť nové obranné línie neďaleko Avdijivky, a tým zrejme zabrzdia ruskú ofenzívu v regióne. Vo svojej najnovšej analýze o vývoji ruskej vojny proti Ukrajine to napísal americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Ten ďalej píše, že meškanie v západnej vojenskej pomoci Ukrajine pravdepodobne pomáha Rusku útočiť vo viacerých sektoroch frontu naraz s cieľom vyvinúť tlak na ukrajinské ozbrojené sily vo viacerých smeroch.

K poslednému vývoju pri Avdijivke, keď Kyjev pred niekoľkými dňami oznámil stiahnutie svojich obrancov a Rusko ovládnutie tohto mesta, ISW píše, že Ukrajinci budú pravdepodobne schopní vytvoriť nové obranné línie západne od mesta. K vyvrcholeniu tamojšej ruskej ofenzívy podľa inštitútu dôjde vo chvíli, keď ruské sily, ktoré pri obsadzovaní Avdijivky utrpeli ťažké straty, narazia na pripravené ukrajinské obranné pozície a v nich na čerstvejšie ukrajinské jednotky, ktoré prišli obrancom Avdijivky na pomoc.

Vojna spustila masívnu výrobu dronov na Ukrajine

Ukrajinská armáda minie v roku 2023 takmer 550 miliónov dolárov na drony

Fotogaléria
Ukrajinskí vojaci spúšťajú dron na ruské...
Ukrajinskí vojaci s dronom neďaleko Avdejevky v...
+16Ukrajinský vojak neďaleko Bachmutu kontroluje...

Ruské sily sa v súčasnosti snažia viesť najmenej tri ofenzívne operácie: v Avdijivke a jej okolí, pozdĺž hranice medzi Charkovskou a Luhanskou oblasťou – najmä v smere na Kupjansk a Lyman, a tiež pri Robote v Záporožskej oblasti, uvádzajú analytici inštitútu. ISW a niekoľko ukrajinských a západných zdrojov po nedávnom ukrajinskom stiahnutí z Avdijivky dochádza k záveru, že meškanie v dodávkach západnej pomoci, konkrétne delostreleckej munície a systémov protivzdušnej obrany, skomplikovalo snahu ukrajinských jednotiek zabrániť ruskému postupu v Avdijivke.

„Kritický nedostatok ukrajinského vybavenia poskytovaného Západom a obavy z úplného zastavenia americkej vojenskej pomoci prinútili ukrajinské jednotky k (úspornejšiemu) hospodáreniu s materiálom pozdĺž celého frontu, čo pravdepodobne povzbudilo ruské sily, aby využili situáciu a začali obmedzené útočné operácie aj mimo Avdijivku,“ uviedol fico. uvádza ISW. Ako príklady uvádza ruské útoky v Záporožskej oblasti v posledných niekoľkých dňoch a tiež na severovýchode Ukrajiny hlásené od začiatku tohto januára.

Moskva si podľa inštitútu pravdepodobne uvedomuje, že prisľúbené európske dodávky delostreleckej munície sa zrejme začnú prejavovať až v strednodobom horizonte, pravdepodobne pred tohtoročnou jeseňou, a snaží sa čo najviac využiť súčasný ukrajinský nedostatok munície. Okrem toho sa invázne sily zrejme snažia využiť obdobie pred nadchádzajúcim jarným topením. Na Ukrajine sa blíži obdobie takzvanej rasputice, keď zimná pôda v rovinách rozmrzne a premení sa na blatickú a bažinatú, čo sťažuje pohyb techniky. Zvyčajne to spomalí útočné operácie.

10:33 Európska únia sa bude usilovať o prijatie nových sankcií proti Moskve v súvislosti so smrťou ruského opozičného vodcu Alexeja Navaľného, uviedol dnes šéf úniovej diplomacie Josep Borrell. Na rokovaní ministrov zahraničia v Bruseli bude dnes osobne prítomná manželka Navaľného Julija.

„Vyšleme správu o podpore ruskej opozícii… na oboch frontoch, politické i vojenské musíme pokračovať v našej podpore Ukrajine i obyvateľov Ruska, ktorí chcú žiť v slobode,“ povedal Borrell novinárom. Ako dodal, má v úmysle navrhnúť, aby bol práve po Alexejovi Navaľnom pomenovaný sankčný režim, ktorý Európska únia vyhlasuje. V reakcii na otázku, voči komu by nové sankcie mali smerovať, spomenul osoby či inštitúcie zodpovedné za smrť ruského opozičného vodcu. „Nezabudnite ale, kto je za Navaľného smrť skutočne zodpovedný,“ dodal šéf úniovej diplomacie.

navaľnyj Čítajte aj Zabili ma, to znamená, že sme neuveriteľne silní. Navaľnyj zanechal Rusom odkaz

10:05 Nezávislé ruské médium Mediazona a ruská verzia BBC potvrdili mená 44 654 ruských vojakov, ktorí boli zabití od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu. Referuje o tom web Kyiv Independent.

Od ostatnej aktualizácie Mediazony zo začiatku februára pribudlo na zoznam obetí 1 194 ruských vojakov. Za ostatné dva týždne pribudlo na zoznam 15 vojakov s hodnosťami podplukovníka a vyššími.

Novinári upozorňujú, že skutočné čísla sú pravdepodobne podstatne vyššie, keďže informácie, ktoré doteraz overili, pochádzajú z verejných zdrojov vrátane nekrológov, príspevkov príbuzných, správ v regionálnych médiách a správ miestnych úradov.

Čo Rusi na Ukrajinu pošlú, to HIMARS-y zničia
Video
Výpočet drahých zbraní, ktoré ukrajinské HIMARS-y zničili Rusom je dlhý. Sú medzi nimi aj protidelostrelecký radarový systém 1K148 Jastrab-AV, protiraketové systémy Buk-M2 a Buk-M3, samohybné delo 2S5 Hyacint-S či rádiolokačný systém Zoopark-1. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Väčšina zabitých v pochádza z Rostovskej oblasti, Sverdlovskej oblasti, Baškirskej republiky, Čeľabinskej oblasti a z Buriatskej republiky.

Celkové odhady ruských obetí od rozsiahlej invázie sa značne líšia. Poprední predstavitelia americkej obrany odhadujú, že vo vojne bolo doteraz zabitých alebo zranených asi 315-tisíc ruských vojakov.

Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 290 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 403 720, uviedol v pondelok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o 11 tankov, 34 obrnených bojových vozidiel pechoty, 24 delostreleckých systémov a dva raketomety.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl k 19. februáru uvádza, že Rusko od začiatku svojej totálnej invázie stratilo na Ukrajine 403 720 vojakov.

08:56 Japonský premiér Fumio Kišida v pondelok potvrdil dlhodobý záväzok svojej krajiny na pomoci pri obnove Ukrajiny. Označil to za investíciu do budúcnosti.

„Vojna na Ukrajine pokračuje aj v tejto chvíli a situácia nie je jednoduchá,“ uviedol Kišida počas konferencie v Tokiu. „Podpora hospodárskej obnovy nie je len investíciou pre budúcnosť Ukrajiny, ale aj investíciou v Japonsko a na celom svete,“ povedal.

Japonsko chce podľa jeho slov dlhodobé súkromno-verejné partnerstvo založené na otvorenosti pre všetkých, humanizme, technológiách a vedomostiach.

Konferenciu v Tokiu organizovalo Japonsko spolu s ukrajinskou vládou a japonskými obchodnými organizáciami. Očakávala sa účasť približne 300 osôb a 80 spoločností z Japonska i Ukrajiny. Japonské a ukrajinské vládne úrady a spoločnosti podpísali už viac než 50 dohôd o spolupráci.

Japonský premiér Fumio Kišida počas prejavu v... Foto: SITA/AP
Fumio Kišida Japonský premiér Fumio Kišida počas prejavu v parlamente v Tokiu

Kišida vyjadril presvedčenie, že konferencia uvedie do pohybu medzinárodnú podporu pre Ukrajinu. Medzinárodná pozornosť sa však odtiaľ presúva na situáciu v Pásme Gazy.

Viac než 100-člennú ukrajinskú delegáciu v Tokiu vedie ukrajinský premiér Denys Šmihaľ. Kišidovi sa poďakoval a ich stretnutie označil za nový začiatok spolupráce medzi oboma krajinami. Ukrajina podľa jeho slov okrem obnovy vytvára aj nové pravidlá hry. Dodal, že diktátori a potenciálni votrelci pozorne sledujú situáciu s cieľom zistiť, aký pohľad svet zaujme na porušovanie medzinárodného práva zo strany Ruska a ako svet zareaguje.

Obe krajiny v spoločnom vyhlásení potvrdili dlhodobý záväzok Japonska pomôcť Ukrajine dosiahnuť hospodársku stabilitu. Tiež upozornili, že je dôležité ponechať v platnosti sankcie voči Rusku.

Témou konferencie bola okrem Ukrajiny aj národná bezpečnosť Japonska pri stupňujúcej sa vojenskej aktivite v oblasti juhovýchodnej Ázie. Kišida opakovane upozornil, že tým, čím je dnes Ukrajina, môže byť zajtra juhovýchodná Ázia. Pre Japonsko je podľa neho preto dôležitý nesúhlasný postoj voči ruskej invázii. Japonská ministerka zahraničných vecí Jóko Kamikawová ešte v piatok povedala, že je pre jej krajinu mimoriadne dôležité prejavovať solidaritu s Ukrajinou. (tasr, ap)

8:10 Kritický nedostatok vybavenia dodaného Západom a obavy z úplného ukončenia americkej vojenskej pomoci prinútili ukrajinské sily rozptýliť vybavenie na fronte, čo pravdepodobne povzbudí ruské sily, aby využili situáciu. V najnovšej aktualizácii o vojne na Ukrajine to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny.

vojna na Ukrajine Čítajte viac Oneskorená podpora Západu pomohla Rusku spustiť trojfázovú ofenzívu naraz
Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

6:00 Ruské sily úplne ovládli aj areál koksovne na okraji Avdijivky v Doneckej oblasti, kde sa podľa ruských činiteľov ešte v nedeľu ukrývali ukrajinskí vojaci. S odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany to v pondelok uviedla agentúra TASS.

„Zoskupenie vojsk Stred rozvíjajúcu sa ofenzívu úplne ovládlo koksovňu v smere na Avdijivku. Na administratívnych budovách závodu boli vyvesené ruské vlajky,“ konštatuje vyhlásenie, podľa ktorého ukrajinské sily pokračujú v ústupe z oblasti.

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj v sobotu oznámil, že ukrajinské jednotky sa z Avdijivky stiahli, aby neboli obkľúčené. Išlo o najväčšiu zmenu na fronte od mája 2023, keď Rusi po dlhých krvavých bojoch dobyli Bachmut.

Ruská televízia cez víkend odvysielala zábery, na ktorých je vidieť, ako ruskí vojaci sťahujú v Avdijivke modro-žlté ukrajinské vlajky a vyvesujú bielo-modro-červené ruské vlajky.

Video

V areáli koksovne, ktorá bývala najväčšia v Európe, ale ešte podľa Moskvy zostávala časť ukrajinských vojakov. „Teraz prebieha intenzívne čistenie koksovne Avdijivka od ukrajinských jednotiek,“ citovala v nedeľu TASS poradcu šéfa ruskej okupačnej správy Doneckej oblasti Igora Kimakovského.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine