Hamas v Gaze stratil podľa Galanta bojového ducha. Izrael stanovil lehotu pre ofenzívu v Rafahu

Izraelský minister obrany Joav Galant v nedeľu uviedol, že palestínska extrémistická organizácia Hamas v Pásme Gazy stratila po vyše štyroch mesiacoch vojny bojového ducha.

19.02.2024 07:04 , aktualizované: 08:45
Tank / Pásmo Gazy / Foto: ,
Izraelský tank počas vojenskej operácie v Pásme Gazy, február 2024
debata (8)

„Dvesto bojovníkov sa vzdalo v Násirovej nemocnici (v meste Chán Júnis), desiatky ďalších v nemocnici Amal,“ povedal Galant armádnym veliteľom. „Ukazuje to, že stratili svojho bojového ducha,“ vyhlásil.

Video
Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi

Minister tiež uviedol, že vedenie Hamasu v Gaze, ktoré sa ukrýva pred izraelskými silami, stratilo kontakt s vonkajším svetom. Hamas má podľa neho v súčasnosti organizované ozbrojené sily len v centrálnej časti Pásma Gazy a v meste Rafah na južnej hranici s Egyptom. Ak sa izraelská armáda rozhodne tam zasiahnuť, „nebude im mať kto pomôcť, žiadni Iránci ani podpora so zahraničia“.

Galant sa vyjadril na stretnutí s veliteľmi vojenských jednotiek bojujúcich v Pásme Gazy. Izraelská armáda bojuje proti Hamasu v meste Chán Júnis na juhu palestínskeho pásma už niekoľko týždňov.

Izrael Palestínčania Hamas gaza Čítajte viac Spojenci USA varovali Izrael pred "katastrofickou" ofenzívou v Rafahu

Izrael stanovil lehotu pre ofenzívu v Rafahu

Izrael spustí svoju ofenzívu v meste Rafah v Pásme Gazy zhruba o tri týždne, ak hnutie Hamas do začiatku moslimského mesiaca ramadán neprepustí zvyšných rukojemníkov. Uviedol to člen izraelského vojnového kabinetu Benny Ganc.

„Svet musí vedieť a lídri Hamasu musia vedieť – ak do ramadánu nebudú naši rukojemníci doma, boje budú pokračovať všade, a to aj v oblasti Rafahu,“ povedal Ganc v nedeľu na konferencii amerických židovských lídrov v Jeruzaleme. Ramadán, moslimský pôstny mesiac, sa podľa očakávaní začne 10. marca.

Izraelská vláda dosiaľ nekonkretizovala termín svojej plánovanej ofenzívu v Rafahu, kam sa uchýlila väčšina z 1,7 milióna obyvateľov Pásma Gazy, ktorých boje vyhnali z domovov.

Zahraničné vlády a humanitárne organizácie v obave z veľkého počtu obetí vyzývajú Izrael, aby takúto ofenzívu nezačínal. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu trvá na tom, že vojna proti Hamasu sa nemôže skončiť bez zásahu v Rafahu, poslednom väčšom meste v Gaze, do ktorého ešte pozemné jednotky počas vyše štvormesačného konfliktu nevpadli.

Netanjahu na rovnakej nedeľňajšej konferencii zopakoval prísľub „dokončiť túto úlohu a dosiahnuť úplné víťazstvo“ nad Hamasom bez ohľadu na to, či dôjde k dohode o rukojemníkov.

Ganc dodal, že ofenzíva by prebiehala koordinovane a Izrael by o jej postupe informoval Američanov a Egypťanov, aby uľahčil evakuáciu a „čo najviac minimalizoval civilné obete“. Kam v izolovanom Pásme Gazy sa však civilisti môžu bezpečne evakuovať, nie je jasné.

Vyjadrenia prišli po týždňoch rozhovorov o prímerí, ktoré nepriniesli dohodu. Kľúčový sprostredkovateľ Katar cez víkend pripustil, že vyhliadky na ňu slabnú.

izrael, palestína, gaza Čítajte viac Gaza bude podľa zástupcu OSN potrebovať nový Marshallov plán. Škody vyčíslil na 20 miliárd dolárov
8 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy