Navaľného telo rodine nevydajú ešte najmenej 14 dní. Jeho spoluväzeň prehovoril

Ruskí vyšetrovatelia oznámili právnikom a matke zosnulého opozičného politika Alexeja Navaľného, že jeho telo im nateraz nevydajú. Ako na sociálnych sieťach informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová, telo bude ešte 14 dní podrobované akémusi "chemickému skúmaniu". Správu o tom TASR prevzala z agentúry AFP.

19.02.2024 09:41 , aktualizované: 17:38
Alexej Navaľnyj Foto: ,
Ľudia pred ruskou ambasádou v Berlíne počas spomienkovej akcie na podporu Alexeja Navaľného 18. februára 2024
debata (55)

Podľa serveru Meduza to uviedla Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová. Ruské úrady okrem toho podľa hovorkyne matke aj právnym zástupcom oznámili, že príčina smrti Navaľného sa ďalej vyšetruje.

Ruské úrady oznámili Navaľného smrť minulý piatok. Jeho matke odvtedy odopierajú prístup k telu syna i jeho vydanie na pochovanie.

„Vyšetrovatelia povedali Alexejovej matke a právnikom, že telo nevydajú a v nasledujúcich 14 dňoch vykonajú chemickú analýzu, vyšetrovanie,“ uviedla Navaľného hovorkyňa Kira Jarymšová v príspevku na streamovacom kanáli YouTube.

„Skoro ráno Alexejova matka a advokáti prišli k márnici. Dovnútra ich nepúšťajú. Jedného z advokátov doslova vystrčili. Na otázku, či tam je Alexejovo telo, pracovníci neodpovedajú,“ uviedla Jarmyšová na sieti X.

Vyšetrovací výbor okrem toho Navaľného blízkym oznámil, že vyšetrovanie okolností jeho smrti bolo predĺžené. „Ako dlho to ešte bude trvať, nie je známe. Príčina smrti je rovnako ako predtým ‚nezistená‘. Klamú, naťahujú čas a ani to neskrývajú,“ napísala Jarmyšová.

Zomrel líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj

Uväznený ruský opozičný politik zomrel vo väzenskom tábore. Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Fotogaléria
Alexej Navaľnyj
Na archívnej snímke z 6. septembra 2013 v...
+40Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas...

Navaľnyj bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície a hlasno kritizoval režim prezidenta Vladimira Putina predovšetkým za korupciu. Od roku 2021 bol vo väzení.

V piatok väzenská služba uviedla, že 47-ročnému politikovi sa po prechádzke vo väzenskej kolónii za polárnym kruhom urobilo zle, stratil vedomie a nepodarilo sa ho oživiť. Ruská opozícia aj mnoho západných predstaviteľov pripisuje vinu za Navalného úmrtia ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Hlavný kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy. Zavraždili ho, tvrdia Putinovi oponenti

Navaľnyj mohol teda mať zástavu srdca, vyvodil opozičný portál s tým, že ale nie sú žiadne správy o jeho možných príčinách. Portál však pripomenul, že v roku 2020 bol tento známy kritik Kremľa podľa západných expertov otrávený bojovou látkou zo skupiny novičok. Takéto látky v organizme zvyšujú prítomnosť neuroprenášača acetylcholínu, čo má vplyv na množstvo faktorov vrátane fungovania srdca, uviedol predtým v súvislosti s Navaľného otravou lekár a odborník na intenzívnu medicínu Michail Fremderman.

Alexej Navaľnyj Čítajte aj Navaľnyj: Za mojou otravou stojí Kremeľ, bojí sa mojej kandidatúry

Podozrenie tiež vzbudzuje rýchlosť, s akou po piatkovom oznámení o Navaľnom úmrtí väzenská služba prišla s vyhlásením, ktoré pôsobilo ako dopredu pripravené, alebo s akou hovorca Kremľa Dmitrij Peskov predstúpil s komentárom pred médiá, poznamenal britský denník The Times. „Toto rýchle načasovanie môže znamenať len jednu vec. Všetko bolo plánované dopredu a skoordinované,“ uviedla ľudskoprávna organizácia Gulagu.net.

Od jedného z Navaľného spoluväzňov Novaja gazeta zistila, že sa väzni o opozičnej smrti dozvedeli v piatok už o desiatej hodine dopoludnia miestneho času. Navaľného smrť bola ale oficiálne oznámená až po druhej hodine miestneho času.

Nezvyčajné dianie v trestaneckom zariadení si tento nemenovaný väzeň všimol ale už večer predchádzajúceho dňa. Správa zariadenia podľa neho zosilnela ochranu a večer a počas noci do areálu trikrát prichádzala akési autá. Naopak, nasledujúci deň ráno žiadne sanitky podľa neho neprichádzali a objavili sa až po tom, ako sa väzni dozvedeli o Navaľného úmrtí. „Preto si myslím, že Navaľnyj zomrel oveľa skôr ako v ten čas, ktorý povedali. Pravdepodobne ešte predchádzajúci deň večer,“ uviedol tento zdroj opozičnému portálu.

55 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj