EÚ mieri brániť Červené more. Brusel schválil vojenskú námornú misiu

Ministri zahraničia Európskej únie dnes na rokovaní v Bruseli schválili začatie vojenskej námornej misie EÚ v Červenom mori, ktorej cieľom je zabezpečiť bezpečnosť obchodných námorných trás. Pre ČTK to potvrdili diplomatické zdroje.

19.02.2024 10:58 , aktualizované: 14:30
debata (6)

Strategické velenie misie Aspides by malo sídliť v Grécku, operácie ale budú riadené z talianskej fregaty.

Na húsiovcov poslali USA lietadlovú loď Dwight D. Eisenhower
Video
Do útokov proti militatným húsiovcov, ktorých v Jemene podporuje Irán, sa zapojila aj americká lietadlová loď Dwight D. Eisenhower. / Zdroj: US Navy

„Spustením EUNAVFOR ASPIDES Európska únia rýchlo reaguje na nutnosť obnoviť námornú bezpečnosť a slobodu plavby vo vysokostrategickom námornom koridore. Operácia bude hrať kľúčovú úlohu pri ochrane obchodných a bezpečnostných záujmov, v záujme EÚ aj širšieho medzinárodného spoločenstva,“ uviedol k formálnemu začatiu operácie šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.

Ako zdôraznila Rada EÚ vo svojom vyhlásení, operácia má „obranný mandát“ a bude „sprevádzať plavidlá a chrániť ich pred možnými útokmi na mori“. Misia by mala pôsobiť v oblasti okolo hlavných námorných trás, v úžine Báb al-Mandab, v Hormuzskom prielive, ale aj v medzinárodných vodách v Červenom mori, Adenskom zálive, Arabskom mori, Ománskom zálive a v Perzskom zálive. „Veliteľom operácie bude komodor Vasilios Griparis a veliteľ síl kontradmirál Stefano Constantino. Veliteľstvo operácie bude sídliť v gréckej Larisse,“ dodala Rada EÚ.

Jemenskí šiitskí povstalci Húsíovia, ktorí ovládajú veľkú časť Jemenu vrátane hlavného mesta Saná, od novembra útočia na komerčné plavidlá v oblasti. Tvrdí, že útoky sú reakciou na vojnu Izraela proti Hamasu v Pásme Gazy a na podporu, ktorú niektoré krajiny poskytujú izraelskej vláde. Húsíjskych povstalcov podporuje Irán.

Adenský záliv USA Jemen húsíovia tanker Čítajte aj Jemenskí povstalci raketou zasiahli obchodnú loď, Američania opäť likvidovali ich vzdušné zbrane

Agentúra DPA dnes informovala, že nemecká armáda sa chce na operáciách zúčastniť s fregatou Hessen. Vojnová loď s asi 240 vojakmi vyrazila už 8. februára z námornej základne vo Wilhelmshavene smerom do Stredozemného mora. Naposledy sa nachádzala v prístave na gréckom ostrove Kréta. Loď je vybavená okrem iného protileteckými strelami, zbrane umiestnené na plavidle sú schopné zasiahnuť ciele až na vzdialenosť 160 kilometrov. Vďaka svojmu radaru môže sledovať vzdušný priestor s rozlohou celého Severného mora, dodala nemecká agentúra.

„Zapojenie Česka do týchto misií bolo historicky na úrovni jednotlivcov, ktorí tam pracovali v určitých štábnych úlohách. Nemáme lode, ktoré by sme tam mohli poslať. Podobné misie ale podporujeme,“ vyhlásil už skôr český minister zahraničia Jan Lipavský.

jemen Čítajte aj Húsíovia tvrdia, že americko-britské útoky zabili už 17 povstalcov

Jednotlivé členské krajiny EÚ Američanom, ktorí spolu s Britmi na jemenských povstalcov útočia od januára, v ich snahách na zabezpečenie obchodných námorných trás v Červenom mori pomáhali už skôr. Podľa amerických predstaviteľov napríklad Holandsko poskytlo logistickú a spravodajskú podporu úderom USA na Húsíov, ktorí na civilnú dopravu v oblasti opakovane útočia raketami a dronmi.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Brusel #Červené more #vojenská akcia