Ak Putin porazí Ukrajinu, zaútočí na EÚ. Rusko je už raz také, varuje Gruzínsko

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v nedeľu na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie varovala pred rizikom hroziacim v prípade vojenskej porážky Ukrajiny.

19.02.2024 11:18
debata (77)
Rusko sa sťažuje na Vytrvalého obrancu NATO
Video
Manévre NATO Steadfast Defender 2024 (Vytrvalý obranca) sú najväčším cvičením Severoatlantickej aliancie za desaťročia. / Zdroj: NATO

„Rusko je už raz také – nezastaví sa, ak ho niekto nezastaví. Európania by mali byť znepokojení,“ uviedla prezidentka Zurabišviliová v Mníchove v rozhovore pre agentúru DPA.

„Ukrajina dnes skutočne bojuje za bezpečnosť Európy a Ukrajinci zomierajú za ostatných Európanov. Neexistuje rozdiel medzi pobaltskými štátmi, Poľskom a zvyškom Európskej únie. Ak Vladimir Putin nebude porazený na Ukrajine, môže sa vybrať skutočne hociktorým smerom,“ dodala.

Ľudia, ktorí unikli z bytovky po ruskom útoku v...
Bytovka po ruskom útoku v Kyjeve na Ukrajine v...
+5Ľudia, ktorí unikli z obytného domu po ruskom...

Správy o údajných ruských zbraniach použiteľných proti satelitom vo vesmíre ukazujú, že zemepisná poloha už nehrá rolu, zdôraznila Zurabišviliová a dodala, že je oveľa jednoduchšie podporiť dnes Ukrajinu v boji, ako zajtra bojovať v rozsiahlom vojenskom konflikte.

Trump, Stoltenberg Čítajte aj Expert: Trump vraví, že Rusko si môže robiť, čo chce. Vedie to k horám mŕtvych

„Myslím si, že sa musíme rozhodnúť teraz, ak nechceme, aby Mníchovská konferencia na budúci rok alebo nasledujúce roky prebiehala v omnoho ťažšej situácii,“ dodala gruzínska prezidentka, ktorá privítala schválenie balíka európskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote viac než 50 miliárd eur.

Salome Zurabišviliová zastáva úrad gruzínskej prezidentky od roku 2018. Prezident má v Gruzínsku iba minimálne právomoci a väčšinou plní reprezentatívnu úlohu. Rusko má v Gruzínsku silný vplyv, prezidentka Zurabišviliová je však považovaná za prozápadne orientovanú a niekoľkokrát obvinila gruzínsku vládu z proruskej orientácie.

gruzínsko Čítajte aj Zbohom Rusko, smer EÚ. Desaťtisíce Gruzíncov oslavovali štatút kandidáta
77 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Gruzínsko #mníchovská bezpečnostná konferencia #vojna na Ukrajine #Salome Zurabišviliová