Navaľná: Putin ho nedokázal zlomiť, tak ho zabil. Teraz sa snaží zahladiť stopy. USA zvažujú ďalšie sankcie

Vdova po ruskom opozičnom lídrovi Alexejovi Navaľnom obvinila z manželovej smrti ruského prezidenta Vladimira Putina. Vo videoodkaze uviedla, že chce pokračovať v práci svojho muža a bojovať za slobodné Rusko. Putin Navaľného podľa jej slov zabil, pretože "ho nedokázal zlomiť".

19.02.2024 12:15 , aktualizované: 20:38
debata (40)

Julija Navaľná sa v Bruseli zúčastňuje na zasadnutí úniových ministrov zahraničia.

Navaľná uviedla, že chce žiť v slobodnom Rusku a chce ho pomôcť vybudovať. Dodala, že smrť jej muža Alexeja jej zlomila srdce, nemôže sa ale vzdať a musí pokračovať v jeho práci. „Budem pokračovať v práci Alexeja Navalného. Pokračovať v práci za našu krajinu a vyzývam vás, aby ste stáli po mojom boku,“ apelovala v emotívnom videoprejave Navalná. Rusov vyzvala, aby sa nebáli a konali.

„Jedine tak a nijako inak sa nemysliteľná obeť, ktorú priniesol, nestane zbytočnou. Nebojím sa a vy sa tiež nebojte,“ zdôraznila.

navaľnyj Čítajte aj Zabili ma, to znamená, že sme neuveriteľne silní. Navaľnyj zanechal Rusom odkaz

Ruské úrady podľa nej teraz skrývajú telo jej manžela. Obvinila ich, že čakajú na to, až z jeho tela vyprchajú stopy nervovoparalytickej látky novičok. Vyhlásila tiež, že vie, prečo nechal Putin Navaľného zabiť.

„Vieme, prečo konkrétne Putin Alexeja pred tromi dňami zabil. Čoskoro vám o tom povieme,“ oznámila Navalná.

Ruské úrady podľa nej teraz skrývajú telo jej manžela. Obvinila ich, že čakajú na to, až z jeho tela vyprchajú stopy nervovoparalytickej látky novičok.

USA zvažujú ďalšie sankcie

Americký prezident Joe Biden v pondelok uviedol, že Spojené štáty zvažujú zavedenie ďalších sankcií voči Rusku po smrti Navaľného. „Už sme zaviedli sankcie, ale zvažujeme ďalšie,“ povedal Biden novinárom vo Washingtone.

Biden v piatok vyhlásil, že za Navaľného smrť je zodpovedný Putin. „Navaľnyj sa odvážne postavil proti korupcii, násiliu a všetkým zlým veciam, ktoré Putinova vláda robila,“ povedal po správach o jeho smrti Biden.

Na proteste v Moskve zatkli lídra opozície Alexeja Navaľného
Video
Tisíce ľudí zaplnili v marci 2017 moskovské Puškinovo námestie, kde sa konal úradmi nepovolený protest proti ruskej vláde. Išlo o súčasť vlny demonštrácií prebiehajúcich po celej krajine. Alexeja Navaľného, ktorý je lídrom opozície proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi, zatkli, keď vychádzal z neďalekej stanice metra a mieril na protest.

AFP uvádza, že USA a ďalší západní spojenci už zaviedli bezprecedentné sankcie voči Rusku, ktorými sa snažili obmedziť jeho schopnosť viesť vojnu na Ukrajine. Po takmer dvoch rokoch od jej začiatku vo februári 2022 však vojna pokračuje.

V poslednom čase zároveň narastajú obavy o ďalšej americkej podpore pre Ukrajinu vo výške 60 miliárd dolárov, ktorej schválenie blokujú republikáni.

Julija Navaľná Čítajte viac Budem pokračovať v Alexejovom diele, sľúbila Julia Navaľná. Rusov volá do boja

„Spôsob, akým ignorujú hrozby zo strany Ruska, ako sa odvracajú od NATO a od plnenia záväzkov, je šokujúci,“ povedal Biden s tým, že by sa rád stretol predsedom Snemovne reprezentantov Mikeom Johnsonom, ktorý avizoval, že bude hlasovanie o balíku pre Ukrajinu blokovať.

Biden tiež vyjadril nádej, že Navaľného smrť by mohla pri schvaľovaní pomoci pre Ukrajinu zavážiť, no nie je si tým istý.

Navaľnyj bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície a hlasno kritizoval režim prezidenta Vladimira Putina predovšetkým za korupciu. Od roku 2021 bol vo väzení. Minulý týždeň v piatok väzenská služba uviedla, že 47-ročnému politikovi sa po prechádzke vo väzenskej kolónii za polárnym kruhom urobilo zle, stratil vedomie a nepodarilo sa ho oživiť.

Julija Navaľná Čítajte aj Julija Navaľná po smrti manžela navštívi Brusel, stretne sa s predstaviteľmi EÚ
40 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #Alexej Navaľnyj #vojna na Ukrajine #Julija Navaľná