Európske krajiny si pre smrť Navaľného volajú na koberček ruských veľvyslancov

Ministerstvá zahraničia Nemecka, Švédska, Španielska a Holandska si kvôli smrti lídra ruskej opozície Alexeja Naváľného predvolali ruských veľvyslancov v Berlíne, Štokholme, Madride a Haagu. Informovali o tom dnes úrady štvorice aj západoeurópskych krajinách. Berlín žiada prepustenie všetkých politických väzňov v Rusku, dodala v tejto súvislosti hovorkyňa nemeckej vlády.

19.02.2024 22:21 , aktualizované: 23:05
Anglicko Rusko Navaľnyj úmrtie Foto: ,
Žena drží transparent s nápisom "Ruská federácia zabila Navaľného" pred ruským veľvyslanectvom v Londýne v piatok 16. februára 2024.
debata (6)

„Je šokujúce, že sú v Rusku zatýkaní ľudia pri položení kvetov na uctenie pamiatky Alexeja Navaľného,“ cituje hovorca denníka Deutsche Welle.

Zelenskyj: Putin je monštrum, nebojte sa jeho porážky
Video

„Európska únia musí konať proti politickému útlaku v Rusku. Je to o to dôležitejšie, že 16. februára zomrel vo väzení Alexej Navaľnyj,“ uviedol v dnešnom vyhlásení švédsky minister zahraničia Tobias Billström. Tlačová správa jeho úradu oznámila, že švédska vláda na európskej úrovni iniciovala preskúmanie možnosti nových sankcií voči Moskve.

Odovzdajte telo

Predvolanie ruského veľvyslanca v Madride dnes večer oznámilo španielske ministerstvo zahraničia, uviedla stanica RTVE. Už v piatok šéf španielskej diplomacie José Manuel Albares vyzval Rusko, aby objasnilo všetky okolnosti úmrtia známeho odporcu Putinovej vlády. Podľa Albaresa nesú v konečnom dôsledku zodpovednosť za Naváľného úmrtie „tí, ktorí ho nespravodlivo zavreli do väzenia z politických dôvodov“.

Demonštrantka protestuje pred budovou ruského...
Ľudia kladú kvety k pamätníku obetí politických...
+11Žena kladie kvety k pamätníku, veľkému balvanu...

Holandská ministerka zahraničných vecí Hanke Bruinsová Slotová uviedla, že dnes popoludní nechala predvolať ruského veľvyslanca, aby ho požiadala o objasnenie okolností Navaľného smrti. „Dôrazne vyzývame Rusko, aby odovzdalo Navaľného telo jeho rodine a blízkym,“ uviedla ministerka, podľa ktorej ruský opozičník zaplatil najvyššiu cenu v boji za slobodné a demokratické Rusko.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Navaľného telo rodine nevydajú ešte najmenej 14 dní. Jeho spoluväzeň prehovoril

K predvolaniu ruského veľvyslanca pristúpila už minulý týždeň Británia. Hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Daniel Drake oznámil, že minister Ján Lipavský v tomto prípade dáva prednosť spoločnému postupu EÚ. Dnes v Bruseli šéf diplomacie uviedol, že Česko podporuje prijatie ďalších sankcií voči Rusku kvôli Navaľného smrti.

Putina dôsledky nezaujímajú

Poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski zase apeloval na EÚ, aby uvalila prísnejšie sankcie na Rusko a Bielorusku. Sikorski tento krok odôvodnil tým, že v Rusku a Bielorusku sa po smrti Navaľného zintenzívnili represie voči tamojším obyvateľom.

Šéf poľskej diplomacie vyhlásil, že sankcie sú potrebné a vražda Navaľného počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie podľa neho znamená, že ruský prezident Vladimir Putin sa nezaujíma o jej politické dôsledky.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Hlavný kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je mŕtvy. Zavraždili ho, tvrdia Putinovi oponenti

Sikorski tiež potvrdil, že podporuje iniciatívu šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, ktorý navrhol, aby bol globálny režim sankcií za porušovanie ľudských práv pomenovaný po Navaľnom.

Navaľnyj bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície a hlasno kritizoval Putinov režim, okrem iného za korupciu. Opozičný predák vinil Kremeľ, že vydal svojho času rozkaz ho otráviť. Hneď po návrate do vlasti z Nemecka, kde ho z otravy vyliečili, bol Navaľnyj uväznený. Postupne dostal za rôzne obvinenia tresty 2,5 roka, deväť rokov a 19 rokov väzenia. Vinu odmietal a svoje uväznenie pripisoval snahe režimu umlčať všetkých odporcov a kritiku.

Julija Navaľná Čítajte viac Budem pokračovať v Alexejovom diele, sľúbila Julia Navaľná. Rusov volá do boja

V piatok ruská väzenská služba oznámila, že sa štyridsaťsedem­ročnému Navaľnému pri vychádzke urobilo zle, stratil vedomie a nepodarilo sa ho oživiť. Navaľnyj podľa úradov zomrel v trestaneckej kolónii, ktorá je vzdialená asi 1900 kilometrov od Moskvy, leží za polárnym kruhom a je pokladaná za jednu z najdrsnejších väzníc v Rusku. Správy o úmrtí Navaľného sú zároveň sprevádzané nejasnosťami a okrem iného nie je jasná príčina smrti.

Rusko Navaľnyj úmrtie Čítajte viac Čo zmení smrť Navaľného a čo dobytie Avdijivky? Odpovedá expert
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj