400 zatknutých, 150 odsúdených. Zhromaždenia za Navaľného pokračovali, opozícia volá Rusov do ulíc

Desiatky ľudí, ostro sledovaných policajtmi, aj v pondelok prinášali kvety k dvom pamätníkom obetiam politických represií v Moskve, aby si uctili pamiatku Alexeja Navaľného, informovala agentúra AFP.

19.02.2024 23:32 , aktualizované: 23:48
Navalny Foto: ,
Francúzsky veľvyslanec v Rusku Pierre Lévy kladie kvety, aby vzdal poslednú úctu Alexejovi Navaľnému pri pamätníku, veľkom balvane zo Soloveckých ostrovov neďaleko historickej Federálnej bezpečnostnej služby FSB v Moskve v pondelok 19. februára 2024.
debata (34)

Na rozdiel od predchádzajúcich dní policajti voči nim nezasiahli, doplnila AFP.

Počas troch dní, ktoré uplynuli od zverejnenia správy o Navaľného úmrtí, bolo totiž v rôznych mestách Ruska zadržaných takmer 400 ľudí a najmenej 150 ich bolo už aj odsúdených na krátke tresty odňatia slobody.

K pamätníku, ktorý tvorí kameň zo Soloveckých ostrovov a nachádza sa na Lubianskom námestí v centre Moskvy, kde sídlila sovietska tajná služba KGB a teraz jej nástupnícka agentúra FSB, prišli v pondelok aj niekoľkí veľvyslanci západných štátov, aby vzdali hold Navaľnému.

Zelenskyj: Putin je monštrum, nebojte sa jeho porážky
Video

Ďalším miestom v Moskve, kam ľudia stále prinášajú kvety a Navaľného fotografie, je Múr smútku na križovatke jedného z vnútorných cestných obchvatov s ulicou pomenovanou po disidentovi Andrejovi Sacharovovi v širšom centre ruskej metropoly.

Opozícia chce v Moskve pochodovať 2. marca

Ruská opozičná politická strana Občianska iniciatíva (GRANI) požiadala moskovskú radnicu o povolenie na konanie pochodu na pamiatku Navaľného a Borisa Nemcova, ktorý bol zavraždený 27. februára 2015 pri hradbách Kremľa v centre Moskvy.

Pochod je naplánovaný na 2. marca. Organizátori počítajú s účasťou do 50 000 ľudí. Podľa britskej stanice BBC o tom v pondelok informoval predseda strany Občianska iniciatíva Andrej Nečajev.

Občianska iniciatíva nedávno delegovala Borisa Nadeždina ako svojho kandidáta do marcových prezidentských volieb. Nadeždina však Ústredná volebná komisia ako prezidentského kandidáta nezaregistrovala, pretože nesplnil všetky zákonom stanovené podmienky. Nadeždin toto rozhodnutie napadol na súde.

Boris Nadeždin, ruské prezidentské voľby Čítajte viac Napriek obrovskej podpore ruská komisia zatrhla kandidovať odporcovi vojny Nadeždinovi

Ľudia cez víkend spontánne prinášali kvety aj k pamätníkom obetiam politických represií v iných ruských mestách. Zhromaždenia, na ktorých si ľudia uctili Navaľného pamiatku, sa konali aj v mnohých mestách mimo Ruskej federácie. Veľkú časť ich účastníkov tvorili ľudia, ktorí po rozpútaní vojny na Ukrajine odišli do exilu.

Ako bojovník proti korupcii sa Navaľnyj vypracoval na najtvrdšieho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina.

Demonštrantka protestuje pred budovou ruského...
Ľudia kladú kvety k pamätníku obetí politických...
+11Žena kladie kvety k pamätníku, veľkému balvanu...

Po tom, čo sa Navaľnyj v Nemecku zotavil z pokusu o otravu nervovoparalytickou látkou novičok, sa v januári roku 2021 vrátil do Ruska. Tam bol okamžite po prílete do Moskvy zadržaný a neskôr odsúdený na 19 rokov väzenia za extrémizmus, spreneveru a ďalšie obvinenia, ktoré on sám považoval za politicky motivované a vymyslené.

Podľa ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) Navaľnyj zomrel v piatok 16. februára vo väzenskom tábore v obci Charp v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu na severe Ruska.

Vdova po Navaľnom – Julija – opakovane vyhlásila, že za smrť jej manžela sa musí zodpovedať ruský prezident Putin a jeho režim.

Julija Navaľná Čítajte viac Budem pokračovať v Alexejovom diele, sľúbila Julia Navaľná. Rusov volá do boja

Navaľného telo ruské úrady príbuzným ešte stále nevydali a ani neukázali – napriek tomu, že jeho matka Ľudmila s advokátom cez víkend pricestovali do mesta Salechard, asi 50 kilometrov od trestaneckej kolónie. V tomto sibírskom meste sa má nachádzať v márnici Navaľného telo.

Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová v pondelok informovala, že podľa vyjadrenia vyšetrovateľov okolností smrti bude Navaľného telo ešte 14 dní podrobované akémusi „chemickému skúmaniu“. Na internete pritom koluje petícia adresovaná Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (Sledkom), ktorej signatári žiadajú okamžité vydanie Navaľného telesných pozostatkov jeho príbuzným.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Navaľného telo rodine nevydajú ešte najmenej 14 dní. Jeho spoluväzeň prehovoril
34 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj #zhromaždenia