Peskov: Zatýkanie za kladenie kvetov za Navaľného je v súlade so zákonom. Pietne akcie pokračujú

Ruské úrady konajú v súlade so zákonom, keď zadržiavajú ľudí, ktorí kladú kvety za zosnulého predáka ruskej opozície Alexeja Navaľného, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Hovorkyňa Navaľného Kira Jarmyšová následne poukázala na to, že vyjadrenie o zatýkaní ľudí kvôli kladeniu kvetov vyznieva absurdne.

20.02.2024 13:06
Rusko, Navaľny, pieta, položenie kvetov, Foto:
Ruská polícia 16. februára 2024 zadržala muža, ktorý položil kvety Alexejovi Navaľnému pri Pamätníku obetiam politických represií v ruskom Petrohrade.
debata (26)

Podľa serveru OVD-Info, ktorý monitoruje policajné zásahy v Rusku, bolo od 16. do 19. februára na pietnych akciách za Navaľného zadržaných v 39 ruských mestách 396 ľudí a desiatky ďalších ľudí boli zadržaní 20. februára.

„Orgány činné v trestnom konaní plnia svoju funkciu, konajú v prísnom súlade s príslušným zákonom. Nič viac povedať nemôžem,“ reagoval Peskov podľa agentúry TASS na žiadosť, aby okomentoval správy o ľuďoch zadržaných v súvislosti s kladením kvetov k pamätníkom obetí politických represií. Spontánne pietne miesta začali po oznámení o Navaľnom úmrtí vznikať často práve pri pamätníkoch obetiam politických represií.

Žena drží plagát s nápisom „nie je mŕtvy, ale... Foto: SITA/AP
Rusko, Navaľny, pieta, položenie kvetov, Žena drží plagát s nápisom „nie je mŕtvy, ale zabitý“, keď kráča položiť kvety k pamätníku, kde sa nachádza prvý tábor politického väzenia Gulag.

„Peskov uviedol, že polícia zadržiava ľudí za kladenie kvetov v súlade so zákonom. Zadržiava. Za kladenie kvetov,“ rozobrala potom na sociálnej sieti X vyjadrení kremeľského hovorcu Navaľného spolupracovníčka Jarmyšová.

V druhom najväčšom ruskom meste Petrohrade odsúdili podľa miestneho serveru Fontanka na 182 účastníkov pietnych vecí na pobyt za mrežami v dĺžke od 24 hodín do dvoch týždňov.

Policajti 16. februára 2024 zadržali ženu,... Foto: SITA/AP
Rusko, Navaľny, pieta, položenie kvetov, Policajti 16. februára 2024 zadržali ženu, ktorá položila kvety pre Alexeja Navaľného k Pamätníku obetiam politických represií v ruskom Petrohrade.

V Krasnojarsku na Sibíri začala polícia podľa telegramového informačného kanála 7×7 ľuďom, ktorí kládli na počesť Navaľného kvety, doručovať upozornenie, že tieto akcie mali schváliť úrady a že v regióne navyše platia protikoronavírusové opatrenia. Úrady v Krasnojarsku tiež varujú, že účastníkom pietnych akcií môže hroziť aj trestné stíhanie za organizáciu a financovanie extrémizmu. Pietne akcie podľa tohto informačného kanála pritom v Krasnojarsku pokračujú, rovnako ako v rade ďalších sibírskych miest.

Vladimir Milov pre Pravdu: Rusko pod vedením Putina nie je také, ako si Slováci myslia
Video
Bol svedkom vzostupu ruského vodcu Vladimíra Putina ku moci. Vtedy Vladimir Milov pôsobil ako viceminister energetiky, po rokoch sa stal opozičným politikom a časom bol donútený z vlasti odisť. V rozhovore pre denník Pravda vysvetli, prečo prikláňanie k Rusku neprenesie Slovákom žiadne výhody. / Zdroj: TV Pravda

Okolo Navaľného úmrtia panuje rad nejasností. Podľa tvrdení úradov zomrel náhle v piatok, keď sa mu urobilo nevoľno po vychádzke. Vdova po Navaľnom Juliji aj jeho spolupracovníci ale vinia z jeho smrti ruského prezidenta Vladimira Putina. Úrady odmietajú vydať Navaľného telo, čo priživuje špekulácie médií, že sa buď snažia zahladiť nepohodlné stopy alebo že chcú zabrániť väčším zhromaždeniam pri príležitosti pohrebu.

Navalny Čítajte aj 400 zatknutých, 150 odsúdených. Zhromaždenia za Navaľného pokračovali, opozícia volá Rusov do ulíc
26 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #Kremeľ #Vladimir Putin #Alexej Navaľnyj #vojna na Ukrajine