Tri štvrtiny z USA, 16 % z Európy. Kimove rakety vraždiace na Ukrajine sú zo západných súčiastok

Pozostatky severokórejskej balistickej rakety objavené na Ukrajine obsahovali komponenty so značkami spoločností sídliacich v Spojených štátoch a v Európe, uviedla v utorok vo svojej správe investigatívna organizácia Conflict Armament Research (CAR), píše agentúra AFP.

20.02.2024 22:56
charkov Foto: ,
Ukrajinský policajt kontroluje časť rakety v blízkosti obytnej budovy poškodenej ruským raketovým útokom v Charkove na Ukrajine v utorok 2. januára 2024.
debata (6)

Zo správy organizácie vyplýva, že Severná Kórea je schopná zaobstarať si západné komponenty pre svoje zbrane napriek prísnym sankciám, a že tieto zbrane používa Moskva vo svojej vojne proti Ukrajine.

Vyšetrovatelia organizácie podľa správy „určili, že balistická strela vyrobená KĽDR a objavená na Ukrajine obsahuje viac než 290 nedomácich elektronických komponentov,“ uvádza CAR.

Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video

Sedemdesiatpäť percent týchto súčiastok bolo spojených so spoločnosťami začlenenými v Spojených štátoch, kým 16 percent komponentov bolo spojených s firmami v Európe.

„Polovica zdokumentovaných komponentov mala identifikovateľné dátumové kódy a viac ako 75 percent týchto kódov označovalo výrobu medzi rokmi 2021 a 2023. Na základe týchto dátumov výroby CAR dospela k záveru, že raketa získaná v Charkove nemohla byť zmontovaná pred marcom 2023,“ uvádza sa v správe.

KĽDR, Kim Čong-un, Vladimir Putin, Rusko, Čítajte viac Rusko bojuje 'svätú vojnu', tvrdí Kim Čong-un. Diktátor sľubuje Putinovi oddanosť

Biely dom ešte začiatkom januára uviedol, že Severná Kórea poskytla Rusku balistické strely a odpaľovače rakiet, ktoré boli použité v útokoch na Ukrajine. CAR uvádza, že strela, ktorú jej vyšetrovatelia analyzovali, bola objavená v Charkove v januári 2024, spresňuje AFP.

Ukrajinskí záchranári pomáhajú staršiemu mužovi...
Na snímke poskytnutej Charkovskou oblastnou...
+5Záchranári pracujú v troskách budovy...
6 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #vojna na Ukrajine #severokórejské sankcie