Zo správy organizácie vyplýva, že Severná Kórea je schopná zaobstarať si západné komponenty pre svoje zbrane napriek prísnym sankciám, a že tieto zbrane používa Moskva vo svojej vojne proti Ukrajine.
Vyšetrovatelia organizácie podľa správy „určili, že balistická strela vyrobená KĽDR a objavená na Ukrajine obsahuje viac než 290 nedomácich elektronických komponentov,“ uvádza CAR.
Sedemdesiatpäť percent týchto súčiastok bolo spojených so spoločnosťami začlenenými v Spojených štátoch, kým 16 percent komponentov bolo spojených s firmami v Európe.
„Polovica zdokumentovaných komponentov mala identifikovateľné dátumové kódy a viac ako 75 percent týchto kódov označovalo výrobu medzi rokmi 2021 a 2023. Na základe týchto dátumov výroby CAR dospela k záveru, že raketa získaná v Charkove nemohla byť zmontovaná pred marcom 2023,“ uvádza sa v správe.

Biely dom ešte začiatkom januára uviedol, že Severná Kórea poskytla Rusku balistické strely a odpaľovače rakiet, ktoré boli použité v útokoch na Ukrajine. CAR uvádza, že strela, ktorú jej vyšetrovatelia analyzovali, bola objavená v Charkove v januári 2024, spresňuje AFP.