728. deň: Záporožská elektráreň je odrezaná od sveta. Nefunkčné je aj posledné vedenie

Posledné externé záložné elektrické vedenie do ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne okupovanej Ruskom je nefunkčné, uviedla MAAE. Ruské dobytie Avdijivky na východe Ukrajiny znepokojilo obyvateľov okolitých miest a mnohí – väčšinou seniori – teraz odchádzajú do bezpečnejších regiónov. Mesiace sa schovávali pred neustálou nepriateľskou paľbou, sledovali, ako sa štvrte menia na trosky, a teraz sa k nim blíži frontová línia.

21.02.2024 06:00 , aktualizované: 23:18
vojna na Ukrajine, Avdijivka, zničené domy Foto: ,
Ukrajinská vojačka v Avdijivke, v Doneckej oblasti na Ukrajine, 25. apríla 2023.
debata (988)

Najdôležitejšie udalosti

Ukrajincom pomôžu nájsť Rusov. Kanada posiela drony Nebeský ranger
Video
Avdijivka Čítajte viac 727. deň: Rusi po dobytí Avdijivky idú ďalej na západ. Kyjev: Majú silu na ofenzívu. Berlín údajne pošle Ukrajine rakety dlhého doletu

**23:17 Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) obvinila Britskú radu (British Council), inštitúciu zodpovednú vzdelávanie a kultúru, zo zhromažďovania informácií pre ukrajinské tajné služby. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Britská rada, založená v roku 1934, svoju činnosť v Rusku ukončila ešte v roku 2018 pre zákaz zo strany Moskvy, ktorý bol reakciou na obvinenia Británie, že Rusko otrávilo bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru.

AFP píše, že aj napriek finančným prostriedkom britskej vlády funguje Britská rada nezávisle. Podľa FSB táto organizácia získavala informácie v niektorých častiach ukrajinskej Chersonskej oblasti, ktoré okupujú ruské sily.

„Prostredníctvom organizácií pod jej kontrolou (Britská rada) vykonávala spravodajskú činnosť v záujme Kyjeva,“ tvrdí sa vo vyhlásení FSB.

Podľa ruských tajných služieb táto medzinárodná organizácia využila ukrajinských utečencov žijúcich v Británii, aby získala tajné vojenské a spravodajské informácie prostredníctvom ich kontaktov v Chersonskej oblasti.

FSB dodala, že na ruské sily sa obrátil obyvateľ dediny Nová Majačka, aby údajný zločin nahlásil. Tajná služba plánuje vykonať v oblasti kontroly a varovala, že môže začať stíhať ľudí za „tajnú spoluprácu s (cudzou) vládou“. Za tento trestný čin hrozí až osem rokov vo väzení.

Britská rada bezprostredne nereagovala na žiadosť agentúry AFP o vyjadrenie k celej záležitosti.

22:43 Prezident bosnianskej Republiky srbskej (RS) Milorad Dodik dostal vyznamenanie z rúk ruského prezidenta Vladimíra Putina. Počas svojej návštevy v ruskom Tatarstane bosnianskosrbský predák zopakoval, že odmieta vstup Bosny do NATO, informovali bosnianske médiá.

„Odmietame sa pripojiť k sankciám Západu voči Rusku (…) A predovšetkým bez váhania odmietame vstúpiť do aliancie NATO,“ uviedol podľa stanice N1 Dodik na stretnutí s Putinom v ruskej Kazani.

Putin odovzdal Dodikovi jedno z najvyšších ruských vyznamenaní, Rád Alexandra Nevského, ktorý mu udelil už v júni minulého roka za „prínos rozvoju spolupráce Ruskej federácie a Republiky srbskej“, uviedla bosnianskosrbská stanica RTRS.

Podľa stanice RFE/RL je to štvrtýkrát od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie na Ukrajinu, keď obaja politici konali tvárou v tvár.

Dodik pri stretnutí tiež uviedol, že Bosna je „západným protektorátom“ a že priatelia Republiky srbskej sú srbský prezident Aleksandar Vučić a maďarský premiér Viktor Orbán.

Agentúra HINA uviedla, že Dodik v stredu navštívil aj bieloruské hlavné mesto Minsk, kde sa stretol s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

22:02 Česko z dôvodu pokračujúcej agresie Ruska na Ukrajine nebude ani naďalej vydávať víza a povolenia na pobyt v ČR Rusom a Bielorusom. Nové vládne nariadenie nemá časové obmedzenie. V stredu to po rokovaní vládneho kabinetu uviedol český premiér Petr Fiala, ktorý zároveň zdôraznil, že ČR však musí vytvárať podmienky pre ruskú a bieloruskú opozíciu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Česká vláda sa krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 rozhodla pozastaviť vydávanie víz Rusom a neskôr aj Bielorusom s výnimkou humanitárnych prípadov. Vlani v marci toto nariadenie rozšírila a odvtedy sa vzťahuje aj na tých Rusov a Bielorusov, ktorí majú aj iné štátne občianstvo.

ČR Praha Protest Protivládny Čítajte viac Adorujú Rusko a šíria konšpirácie. Na českej extrémistickej scéne dominuje antisystémové hnutie

Nariadenie, ktoré už raz predĺžili, by platilo do konca marca tohto roka. Rezort diplomacie navrhol, aby jeho súčasné predĺženie nemalo časové obmedzenie. Fiala však zdôraznil, že je nutné myslieť napríklad na tých Rusov, ktorí sa stavajú proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, na predstaviteľov opozície či na študentov, aby mohli v ČR pôsobiť. Dodal, že zákaz už teraz obsahuje mnohé výnimky, ale na nariadení bude jeho kabinet naďalej pracovať.

**21:15 Posledné externé záložné elektrické vedenie do ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne okupovanej Ruskom je nefunkčné. Uviedla to v stredu televízia Sky News s odvolaním sa na oznámenie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Tím expertov MAAE nachádzajúci sa v elektrárni na juhovýchode Ukrajiny informoval, že 330-kilovoltové vedenie bolo v utorok popoludní odpojené „pre problém, ktorý sa vyskytol na druhej strane rieky Dneper“. O aký problém ide, nebolo bezprostredne zná­me.

Ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne
Video

Ukrajinská energetická spoločnosť Ukrenerho v stredu na Facebooku oznámila, že vedenie bolo poškodené v dôsledku ostreľovania ruskými silami. Jej špecialisti sa poruchu snažia odstrániť, no keďže v oblasti prebiehajú boje, práce sa vykonávajú v závislosti od bezpečnostnej situácie a s povolením armády.

MAAE uviedla, že elektráreň stále dostáva potrebnú energiu z jediného hlavného 750-kilovoltového vedenia, no záložné možnosti už nemá k dispozícii. Od augusta 2022 bola elektráreň v takejto situácii osemkrát, čo ju prinútilo dočasne využívať núdzové dieselové generátory.

Pred inváziou ruských síl na Ukrajinu pred takmer dvoma rokmi mala elektráreň k dispozícii štyri hlavné vysokonapäťové vedenia a šesť záložných.

20:09 Ruská armáda začala presúvať jednotky a techniku z mesta Avdijivka v Doneckej oblasti do iných regiónov. Napísal to v stredu na komunikačnej platforme Telegram zástupca veliteľa ukrajinskej 3. útočnej brigády Maksym Žorin. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda. Žorin poznamenal, že v iných oblastiach sa očakáva zložitá situácia, a to najmä na charkivskom fronte a na juhu Ukrajiny.

Stiahnutie ukrajinských jednotiek z Avdijivky oznámil v sobotu 17. februára hlavný veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj.

Tanky so stopami bojov. Ukrajinci odišli z Avdijivky
Video

19:37 Irán dodal Rusku okolo 400 balistických rakiet zem-zem. Sú medzi nimi aj rakety Zólfaghár, ktoré majú dosah až 700 kilometrov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na šesť svojich zdrojov.

Iránske ministerstvo obrany ani revolučné gardy sa k týmto tvrdeniam nechceli pre Reuters bezprostredne vyjadriť. Ruské ministerstvo obrany na žiadosť o vyjadrenie nereagovalo.

Ukrajinci: Padajú iránske drony, želajte si niečo
Video

Ukrajina, voči ktorej vedie Rusko už takmer rok vojnu, zatiaľ nemá informácie o údajnej hromadnej dodávke iránskych rakiet. „Naše oficiálne zdroje zatiaľ nemajú informácie o dodávke rakiet, najmä takého veľkého počtu,“ povedal hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat, citovaný televíziou Sky News.

Dodávky rakiet sa mali spustiť začiatkom januára na základe dohody dosiahnutej na stretnutiach iránskych a ruských vojenských a bezpečnostných predstaviteľov, ktoré sa uskutočnili koncom minulého roka v Teheráne a Moskve, uviedol pre Reuters jeden zo zdrojov v Iráne.

Ďalší zdroj, iránsky vojenský predstaviteľ, povedal, že dodávky rakiet boli najmenej štyri a v najbližších týždňoch pribudnú ďalšie. Ďalšie podrobnosti odmietol poskytnúť.

18:53 Česko by mohlo získať darom ďalších 15 tankov Leopard 2A4 od Nemecka ako poďakovanie za vojenské dodávky Ukrajine.

Leopard 2A4 Čítajte viac Slovensko pomoc Ukrajine stoplo, Česko nie. Nemci ako poďakovanie ponúkli 15 Leopardov

18:02 Spoločné vyšetrovanie ruskej sekcie britskej stanice BBC a nezávislej webovej stránky Mediazona potvrdilo identitu viac než 45-tisíc ruských vojakov, ktorí zahynuli na Ukrajine od začiatku invázie pred takmer dvomi rokmi. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy agentúry AFP.

V Rusku aj na Ukrajine sú počty obetí vojny extrémne citlivou otázkou. Moskva už zakázala kritické vyjadrenia voči invázii na Ukrajinu a od roku 2022 nezverejnila oficiálnu bilanciu svojich padlých.

„BBC sa spoločne s Mediazonou a tímom dobrovoľníkov podarilo zistiť mená 45.123 ruských vojakov, ktorí padli vo vojne na Ukrajine od februára 2022,“ uvádza sa v správe médií.

Správa zároveň varuje, že skutočný počet obetí môže byť dvakrát tak vysoký vzhľadom na to, že zahŕňa iba mená vojakov identifikovaných cez verejne prístupné dáta, predovšetkým nekrológy.

17:48 Rusi podľa ukrajinského Centra pre boj proti dezinformáciám šíria falošné informácie na viacerých telegramových kanáloch o tom, že bojovníci špeciálnej jednotky Kraken obrannej rozviedky Ukrajiny údajne zastrelili obyvateľov obce Petropavlivka v Charkovskej oblasti za to, že odmietli odpovedať na „nacionalistický pozdrav“. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Podľa ruských propagandistov sa to stalo na kontrolnom stanovišti pri farme v Petropavlivke, kde ukrajinská armáda údajne zastavila auto s tromi ľuďmi, uviedlo Centrum pre boj proti dezinformáciám. Podľa šéfa vojenskej administratívy Charkivskej oblasti Oleha Synjehubova v skutočnosti auto zasiahol rusky dron, ktorý zabil dvoch ľudí a jedného zranil. Centrum pre boj proti dezinformáciám uviedlo, že cieľom Rusov je démonizovať ukrajinskú armádu a zdiskreditovať jednotku Kraken.

17:30 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu uviedla, že jej cieľom je predložiť rámec prístupových rokovaní Európskej únie s Ukrajinou do začiatku leta. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Lídri členských štátov EÚ sa vlani v decembri na summite v Bruseli dohodli na otvorení prístupového procesu pre Ukrajinu. K tomuto kroku došlo počas takmer dvoch rokov, čo Ukrajina čelí ruskej agresii.

Rokovania medzi EÚ a Ukrajinou sa však môžu začať až po tom, ako EK predloží rokovací rámec, ktorý musí následne schváliť všetkých 27 členských štátov.

„Potrvá to nejaký čas. Odhadujem však, že budeme pripravení niekedy v lete, na jeho začiatku,“ povedala von der Leyenová novinárom s tým, že rokovací rámec nebude pripravený pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v júni.

17:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navrhol stretnutie s poľskou vládou s cieľom vyriešiť situáciu na spoločných hraniciach, kde protestujúci poľskí poľnohospodári blokujú dopravu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Svoju vládu som poveril, aby sa na hranicu medzi našimi krajinami dostavila čo najskôr, do 24. februára,“ uviedol Zelenskyj s tým, že z protestov poľských farmárov podľa neho profituje iba Rusko. Na schôdzku pozval aj poľského premiéra Donalda Tuska.

Poľskí farmári na hraniciach blokujú ukrajinské nákladné autá a znemožňujú im tak vstúpiť do Poľska. Týmto spôsobom protestujú proti podľa nich nespravodlivej konkurencii a dovozu lacných výrobkoch z Ukrajiny.

16:44 Ruský provojnový bloger a poddôstojník ruskej armády Andrej Morozov, známy pod prezývkou Murz, zahynul. Podľa jeho známych išlo o samovraždu, napísal dnes na svojom webe portály Kommersant. Bloger podľa portálu Meduza spáchal samovraždu po tom, ako na neho ruskí propagandisti usporiadali štvanicu, pretože tvrdil, že dobytie východoukrajinskej Avdijivky stálo Rusko 16 000 vojakov. Ruské ministerstvo obrany sa nevyjadrilo, dodal server.

Murz, Andrej Morozov, Čítajte viac Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke

16:18 Litva z bezpečnostných dôvodov dočasne uzavrie ďalšie dva zo šiestich hraničných priechodov so susedným Bieloruskom. V stredu to oznámila vláda vo Vilniuse.

Litovská vláda rozhodla, že od 1. marca dočasne uzatvorí hraničné priechody Lavoriškes a Raigardas.

Podľa litovskej ministerky vnútra Agné Bilotaité má tento krok zabezpečiť lepšie kontroly tovaru, vozidiel a ľudí prechádzajúcich cez hranice, ako aj obmedziť nezákonnú pašerácku činnosť a snahy o dovoz a vývoz tovaru, na ktorý sa vzťahujú sankcie.

Znamená to, že otvorené zostanú už len dva zo šiestich hraničných priechodov medzi Litvou a Bieloruskom. Ide o priechody Medininkai a Šalčininkai, cez ktoré však už nebudú môcť prechádzať chodci ani cyklisti.

tank Abrams Čítajte aj Litva: Rusko nie je pripravené na konvenčnú vojnu proti Západu. Nemá na to kapacity

16:10 Traja civilisti prišli o život a najmenej 18 ďalších utrpelo zranenia počas uplynulého dňa v dôsledku ruského ostreľovania viacerých ukrajinských oblastí. Informuje o tom spravodajský portál CNN, ktorý cituje štvrtkové správy ukrajinských regionálnych úradov.

Dve obete na životoch a jedného zraneného hlásili v Charkovskej oblasti, uviedol to jej gubernátor Oleh Synjehubov. V meste Kosťantynivka v Doneckej oblasti zahynul jeden človek. V dôsledku raketového útoku na mesto Kramatorsk šesť ľudí utrpelo zranenia, konštatoval gubernátor Doneckej oblasti Vadym Filaškin

Ruské ostreľovania v Chersonskej oblasti zranilo štyroch civilistov, informoval šéf vojenskej administratívy oblasti Oleksandr Prokudin. V Dnipropetrovskej oblasti boli v meste Nikopoľ zranení traja ľudia, uviedol šéf tamojšej vojenskej administratívy Serhij Lysak.

Pri útoku Rusov na Charkov uhoreli deti
Video
Rusi zaútočili na Charkov iránskymi šáhidmi. Drony zasiahli čerpaciu stanicu, od ktorej sa vznietili domy. Zomrelo najmenej sedem ľudí. Medzi obeťami sú aj tri deti vo veku od šesť mesiacov do sedem rokov. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

15:35 Počet Ukrajincov, podľa ktorých je reálne, že ich krajina úplne obnoví svoju územnú celistvosť, mierne klesol. Väčšina však stále verí, že vojna, ktorú proti Ukrajine rozpútalo Rusko, sa skončí obnovením ukrajinských hraníc z roku 1991. Ako informuje web Ukrajinská pravda, vyplýva to z prieskumu Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie (KIIS).

„Podľa 65 percent oslovených sa vojna skončí tým, že Ukrajina opäť získa kontrolu nad všetkými územiami, vrátane Donbasu a Krymu," uviedol KIIS. V máji 2022 si to myslelo 71 percent respondentov. Zároveň 32 percent Ukrajincov oslovených v prieskume pripúšťa, že ich krajina bude musieť súhlasiť s určitými územnými ústupkami. V máji 2022 s takýmto výsledkom vojny rátalo len 25 percent respondentov.

Moskva, prehliadka Čítajte aj Rusi sú unavení a nevidia svetlú budúcnosť. V prieskume chcú viac mierové snahy ako pokračovanie vojny

15:30 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu vylúčila akúkoľvek spoluprácu s „priateľmi“ ruského prezidenta Vladimira Putina v novom Európskom parlamente (EP), ktorý vzíde z júnových eurovolieb.

„Tí, ktorí bránia naše hodnoty voči Putinovým priateľom, sú tí, s ktorými chcem spolupracovať,“ povedala von der Leyenová na tlačovej konferencii v Bruseli, po boku predsedu Európskej ľudovej strany (EPP) Manfreda Webera.

Von der Leyenová odpovedala na otázku novinárov, či by v prípade svojho ďalšieho funkčného obdobia na čele EK spolupracovala s parlamentnou väčšinou, ktorá by zahŕňala pravicovo euroskeptickú frakciu Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

„Je dôležité, aby som spolupracovala s proeurópskymi, proaliančnými, proukrajinskými skupinami, ktoré sú jasnými zástancami našich demokratických hodnôt,“ odpovedala. „Putinovi priatelia: nemožné,“ dodala.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová... Foto: SITA/AP, Efrem Lukatsky
von der Leyonová Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

15:25 Príbuzným zosnulého predáka ruskej opozície Alexeja Navaľného dnes z väzenia kondolovala jeho spolupracovníčka Lilija Čanyševová, odsúdená na 7,5 roka. Už v utorok na Navaľného smrť reagovali opoziční politici Iľja Jašin a Vladimir Kara-Murza odsúdení za kritiku ruskej invázie na Ukrajinu. Jašin si odpykáva trest v dĺžke 8,5 roka a Kara-Murza 25 rokov.

„Cenzúra mi nedovolí povedať všetko, čo si myslím o smrti Alexeja Navaľného. Úprimnú sústrasť blízkym a rodičom. Smútim,“ odkázala podľa portálu Meduza z väzenia Čanyševová, ktorá predtým viedla pobočku takzvaného Navaľného štábu v Ufe na Urale a kvôli tomu bola odsúdená za extrémizmus.

Obsiahlejšie na Navaľného smrť v utorok reagoval Kara-Murza. „Zomierajú tí najlepší, tí najodvážnejší a najmenej ľahostajní,“ napísal na sociálnej sieti X. Zodpovednosť za Navaľného smrť pripísal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a uviedol, že Navaľnyj bol Putinovým „osobným väzňom“.

Vladimir Kara-Murza Čítajte aj Kara-Murza tvrdí, že Navaľného dal zabiť Putin: Bol jeho osobným väzňom. Pripomenul 307 obetí z roku 1999

O stav Kara-Murzy vyjadril obavy Paríž. Tohto opozičného politika sa v minulosti rovnako ako Navaľného pri dvoch príležitostiach pokúsili otráviť pracovníci ruskej tajnej služby FSB, ukázalo predtým vyšetrovanie investigatívneho projektu Bellingcat.

Putinovi pripísal Navaľného smrť aj Iľja Jašin, ktorý v dlhom príspevku na sociálnej sieti Telegram vyzdvihol Navaľného odvahu. „Alexeja si história bude pamätať ako človeka neobyčajnej odvahy, ktorý išiel v ústrety tomu, čomu veril. Išiel napriek strachu a smrti,“ napísal Jašin.

15:10 Ruské dobytie Avdijivky na východe Ukrajiny znepokojilo obyvateľov okolitých miest a mnohí – väčšinou seniori – teraz odchádzajú do bezpečnejších regiónov. Mesiace sa schovávali pred neustálou nepriateľskou paľbou, sledovali, ako sa štvrte menia na trosky, a teraz sa k nim blíži frontová línia, napísala dnes agentúra Reuters. Mnohí z utekajúcich Ukrajincov sa môžu ťažko hýbať a s evakuáciou im pomáha charitatívna organizácia Schid SOS (Východ SOS).

„Dostali sa do Neveľska,“ vyhlásila Maryna Batraková o ruských inváznych silách a s odvolaním sa na mesto nachádzajúce sa východne od jej Selydova. „Ešte 20 až 30 kilometrov a je to. Zničí aj nás. Videli ste, ako tie mestá vymazali z povrchu zemského?“ dodala.

Koksovňa v Avdijivke, pohľad zvrchu
Video
Zdroj: MO RF

S Reuters hovorila počas evakuácie, keď sa ju mikrobus pristavený na dvore pred jej bydliskom chystal odviezť na vlakovú stanicu v meste Pokrovsk. Boje zničili byt Batrakovej a keď žena vymenovala škody, ktoré spôsobila ruská vojenská agresia proti Ukrajine v samotnom Selydove, spomínala školy, škôlky, vyššiu odbornú školu a pôrodnicu, ktoré skončili v troskách.

Valentyna Kitušová sa pred nástupom do mikrobusu so slzami v očiach objala so susedmi. Pád Avdijivky, ktorá čelila intenzívnym ruským útokom od vlaňajšieho októbra, označila za poslednú kvapku.

„Ostreľovanie zosilnelo. A po tom, čo naši vojaci opustili Avdijivku, to teraz bude ešte horšie,“ povedala Kitušová. „Všetko bombardujú a ničia. Mám čakať, kým nás zničia? Už som sa rozhodla. Odchádzam.“

Ďalšieho obyvateľa Selydove s amputovanou nohou opatrne prenášali do mikrobusu dvaja dobrovoľníci, zatiaľ čo na nich s nádejou hľadel zatúlaný pes, nič ale nedostal. Mikrobus potom prechádzal ulicou, ktorej dominovali zničené obytné bloky a budovy s rozbitými strechami, balkónmi alebo chýbajúcimi poschodiami.

Na stanici v Pokrovsku dobrovoľníci pomáhali ľuďom dostať do vlaku aj nákupné tašky a malé kufre, v ktorých si niesli neveľa vecí. Nálada sa zlepšila, keď dobrovoľník umiestnil na okno jedného kupé papagája v klietke. „To je náš malý krásavec,“ pousmiala sa jeho staršia majiteľka.

ruské tanky šrot Čítajte aj Vojna rozoštvala otca a syna. Bojovali proti sebe, jeden z nich neprežil

15:00 Lídra ruskej opozície a najväčšieho nepriateľa Vladimira Putina, pravdepodobne zabili úderom do srdca, tvrdí aktivista Vladimir Osečkin. Aktivista sa zoberá porušovaním práv väzňov. Ide o techniku, ktorú kedysi praktizovali agenti KGB na svojich obetiach.

Alexej Navaľnyj, pamätník, Čítajte viac Typická technika KGB. Premrznutého Navaľného zabili úderom do srdca, tvrdí aktivista

14:35 Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby. Zastaraný arzenál Ekvádoru mali prevziať USA a darovať ho Ukrajincom, na revanš mala táto krajina získať od Washingtonu novú výzbroj v hodnote 200 miliónov dolárov. Nakoniec sa to neudeje.

Ecuador Bananas Čítajte viac Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

14:30 Tri zo štyroch najväčších čínskych bánk prestali od začiatku roka 2024 prijímať platby od sankcionovaných ruských finančných inštitúcií. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na ruský denník Izvestija a ruských obchodných lídrov. Obmedzenia zaviedli Čínska priemyselná a obchodná banka (ICBC), China Construction Bank (CCB) a Bank of China.

Zdá sa, že nastupuje účinok západných sankcií uvalených v dôsledku agresie Moskvy proti Ukrajine. Začiatkom tohto mesiaca čínska komerčná banka Če-ťiang Čchou-čou oznámila, že zastavuje všetky operácie v Rusku a Bielorusku pre komplikácie spôsobene sankciami.

Putin Čítajte aj Putin získal čas, no nemusí mu to vydržať dlho. Koľko ešte ruská ekonomika vydrží?

Denník Izvestija napísal, že ICBC, CCB a Bank of China oznámili ruským klientom, že prestanú prijímať platby. Odvtedy vraj pod vplyvom sankcií prestali spolupracovať s ruskými úverovými inštitúciami. Čínske inštitúcie sa pravdepodobne obávajú sekundárnych dopadov amerických sankcií v dôsledku interakcie s ruskými bankami a spoločnosťami. Finančné operácie s bankami, na ktoré sa nevzťahujú sankcie, údajne naďalej prebiehajú.

14:18 Podpora Ukrajiny medzi občanmi členských štátov EÚ zostáva široká, ale takmer dva roky po plnej invázii sa už sotva desať percent z nich domnieva, že Kyjev dokáže poraziť Rusko, pričom za najpravdepodobnejší konečný bod sa považuje určitá forma „kompromisného riešenia“.

Vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR), informoval v stredu denník The Guardian.

Zmena nálad si podľa autorov správy vyžiada, aby politici zaujali „realistickejší“ prístup, ktorý sa zameria na definovanie toho, čo musí prijateľný mier skutočne znamenať. Minulý rok v tomto čase viac obyvateľov EÚ tvrdilo, že Ukrajina musí z rúk ruských okupantov získať späť celé svoje územie.

„S cieľom presvedčiť Európu, aby naďalej podporovala Ukrajinu, budú musieť lídri EÚ zmeniť spôsob, akým hovoria o vojne,“ povedal spoluautor správy Mark Leonard z ECFR.

Väčšina Európanov „sa zúfalo snaží zabrániť ruskému víťazstvu“, ale neverí, že Kyjev môže vojensky zvíťaziť, povedal Leonard. Znamená to, že najpresvedčivejším argumentom pre čoraz skeptickejšiu verejnosť je, že pokračujúca pomoc „by mohla viesť k udržateľnému, vyjednanému mieru, ktorý by bol v prospech Kyjeva, a nie k víťazstvu Vladimira Putina“.

Moskva, prehliadka Čítajte aj Rusi sú unavení a nevidia svetlú budúcnosť. V prieskume chcú viac mierové snahy ako pokračovanie vojny

13:45 Poľské ministerstvo zahraničných vecí v stredu odsúdilo proputinovské a protiukrajinské heslá na protestoch poľských farmárov. „Pravdepodobne“ boli ovplyvňované Ruskom, uviedlo.

„Sme presvedčení, že toto je pokus ovládnuť poľnohospodárske protestné hnutie extrémnymi a nezodpovednými skupinami, pravdepodobne pod vplyvom ruských agentov,“ napísalo ministerstvo vo vyhlásení.

Organizátorov protestov preto vyzvalo, aby „našli a eliminovali zo svojho hnutia zopár iniciátorov takýchto činov“.

Poľská polícia v utorok na protestoch farmárov pri obce Gorzyczki v Sliezskom vojvodstve zhabala proruský plagát. Jeho autor hlásal: „Putin, daj Ukrajinu, Brusel a našu vládu na poriadok“ a na traktore mal aj zástavu Sovietskeho zväzu.

protest farmárov, Poľsko Čítajte aj Nahnevaní poľskí roľníci v uliciach. Traktorista žiadal Putina: Urob poriadok s Ukrajinou i Bruselom. Vyšetruje ho polícia

„Plagát spolu so zástavou zhabala polícia a začala trestné stíhanie,“ uviedla hovorkyňa miestneho policajného oddelenia. Polícia zároveň identifikovala vodiča traktora a začala trestné stíhanie pre podporu fašistického alebo totalitného režimu a podnecovanie nenávisti. V prípade dokázania viny autorovi hrozí trest odňatia slobody do troch rokov.

13:33 Rusko je pre Švédsko hlavnou medzinárodnou bezpečnostnou hrozbou, uviedla v stredu švédska spravodajská služba SÄPO. Zároveň varovala, že zahraniční nepriateľa sa môžu pokúsiť využiť zvýšené riziko násilia zo strany islamistov a krajnej pravice.

„Všetci sa musíme naučiť žiť s vážnou bezpečnostnou situáciou,“ uviedla šéfka SÄPO Charlotte von Essenová na tlačovej konferencii venovanej výročnej správy o hrozbách, ktorým čelí Švédsko.

„Predovšetkým Rusko, ale aj Čína a Irán stále predstavujú pre Švédsko najväčšiu hrozbu a pracujú, do určitej miery tiež spolupracujú, na zmene súčasného bezpečnostného systému,“ povedala von Essenová.

Vlani v lete Švédsko zvýšilo úroveň teroristickej hrozby v krajiny z tretieho na štvrtý stupeň z piatich. Spravilo tak po niekoľkých incidentoch, pri ktorých prišlo vo Švédsku a jeho susedných krajinách k páleniu Koránu, čo rozhnevalo moslimov a vyvolalo vyhrážky od džihádistov.

Vo vyhlásení k výročnej správe SÄPO tiež uvádza, že hrozby zo strany krajnej pravice a islamistických skupín by mohli podnecovať alebo využívať nepriateľa Švédska zo zahraničia.

„Zahraničné mocnosti môžu využiť násilných extrémistov a iné typy organizácií a jednotlivcov ako zástupcov na vykonávanie činnosti ohrozujúcej bezpečnosť, ktorú možno poprieť,“ uvádza SÄPO.

Zostane po nich len spúšť. Čo chystajú švédske delá na Rusov?
Video
Švédsko oznámilo, že Ukrajine dodá delostrelecký systém Archer. Pozrite si na videu spoločnosti BAE Systems, čo dokáže.

13:25 Británia uvalila sankcie na šesť ľudí z vedenia trestaneckej kolónie, v ktorej v piatok zomrel líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj. Londýn v oznámení o zmrazení aktív a zákaze vstupu do krajiny odsúdil neľudské podmienky, v ktorých bol Navaľnyj väznený. Po ruských úradoch Londýn požaduje, aby vydali jeho telo jeho rodine. Rovnakú požiadavku vzniesla aj opozičná matka Ljudmila Navaľná, o jej sťažnosti na ruské úrady informoval súd v Salcharde.

"Je evidentné, že ruské úrady videli v Navaľnom hrozbu a opakovane sa ho pokúsili umlčať. Nikto by nemal pochybovať o represívnej povahe ruského režimu, "uviedol britský minister zahraničia David Cameron. Vedenie väznice, ktorému vyčíta brutálne zaobchádzanie s Navaľným, sľúbil Cameron pohnať k zodpovednosti. Na britskom sankčnom zozname sa ocitol mimo iného veliteľ kolónie Vadim Kalinin.

Navaľnyj Čítajte aj Tri dni po Navaľného smrti Putin povýšil ľudí z vedenia väzenskej služby

13:13 Ruské pozemné sily „veľmi pravdepodobne“ zintenzívnili svoje útoky na oblasť okolo dediny Robotyne v Záporožskej oblasti. Ako referuje web Kyiv Independent, v najnovšej aktualizácii o vývoji vojny na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany.

Podľa Britov po dobytí Avdijivky ruské sily počas minulého týždňa zintenzívnili svoje ofenzívne úsilie naprieč niekoľkými sektormi frontovej línie, pravdepodobne s cieľom rozptýliť ukrajinské sily. Tie sa stiahli z Avdijivky v Doneckej oblasti v sobotu v dôsledku nedostatku munície po mesiacoch odrážania obnovenej ruskej ofenzívy.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) upozornil, že Rusko by mohlo zopakovať svoju úspešnú taktiku z Avdijivky vo väčšom meradle, ak bude Západ naďalej odkladať vojenskú pomoc.

Ukrajinci oslobodili dedinu Robotyne počas svojej vlaňajšej protiofenzívy a odvtedy je táto obec v prvej línii.

Streľba pri Robotyne, ruskí vojaci mali zastreliť zajatých ukrajinských vojakov
Video

13:08 Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si v stredu kvôli smrti lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v ČR Alexandra Zmejevského. Informáciu denníka Blesk spravodajkyni TASR potvrdil hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Daniel Drake.

Česko podľa neho vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra a prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. So Zmejevským by podľa servera Novinky.cz mal hovoriť námestník ministra Eduard Hulicius.

Anglicko Rusko Navaľnyj úmrtie Čítajte aj Európske krajiny si pre smrť Navaľného volajú na koberček ruských veľvyslancov

12:30 Poľsko by ako štát malo prejsť do stavu „priameho ohrozenia“ a zvýšiť výdavky na obranu, uviedol v stredu poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Zároveň upozornil, že ruská ekonomika prešla na vojnový model a Poľsko a Európa by preto mali byť pripravené. TASR správu prevzala od agentúry PAP.

„Myslím si, že je veľmi dôležité prebudiť priemysel a prepnúť do režimu priameho ohrozenia, nie pokoja a mieru. Vyzbrojovanie v celej Európe musí prejsť na výrobu munície, na výrobu komponentov, ktoré môžu byť v súčasnosti použiteľné a sú určite veľmi potrebné na Ukrajine,“ uviedol Kosiniak-Kamysz v rozhovore pre spravodajský portál Wirtualna Polska.

„Rusko prepína svoju ekonomiku do vojnového modelu,“ varoval minister. Poľská vláda by sa mala podľa neho zaoberať možnosťou presunu financií z národného plánu obnovy financovaného Európskou úniou do bezpečnostnej politiky, investícií a zbrojárskych spoločností.

„Krajiny majú rozdielne ciele, no najdôležitejším je finančne podporovať zbrojenie,“ uviedol Kosiniak-Kamysz.

Poľsko ukazuje svoju silu. Takto vyzerala pozvánka na veľkolepú prehliadku
Video
Zdroj: Poľské ministerstvo obrany

12:15 Ukrajinská armáda uviedla, že zostrelila ďalšiu ruskú stíhačku Su-34. Podľa vzdušných síl Ukrajiny je to už siedme zničené ruské vojenské lietadlo za posledný týždeň. Posádka lietadla zahynula, uviedol na komunikačnej platforme Telegram veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Ukrajina tvrdí, že zostrelila lietadlo Su-34 a Su-35S v pondelok, lietadlo Su-34 v nedeľu a dve ruské stíhačky Su-34 a bojové lietadlo Su-35 v sobotu. Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu stratilo takmer 340 lietadiel, uviedol v stredu generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Ukrajina, Rusko, Charkov Čítajte aj 'Je to naša krajina a naše nebo.' Ukrajinci za tri dni zlikvidovali šesť ruských moderných lietadiel

11:50 V období bojov o mesto Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny podľa potvrdených informácií prišlo o život najmenej 6 614 ruských vojakov. Ich mená z otvorených zdrojov zistila spravodajská služba BBC v ruskom jazyku v spolupráci s ruským nezávislým médiom Mediazona a tímom dobrovoľníkov.

Z analýzy nekrológov zverejnených od októbra 2023 do februára 2024 vyplýva, že ruské straty pri útokoch na Avdijivku tvorili najmä ľudia, ktorí pred vojnou neslúžili v armáde. Išlo o zmobilizovaných ľudí, dobrovoľníkov a väzňov ruských trestaneckých kolónií.

BBC, Mediazona a dobrovoľníci doteraz celkovo zistili mená 45 123 ruských vojakov, ktorí padli od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine.

Telá ruských vojakov roztrúsené pri Avdijivke

VAROVANIE: Zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.

Fotogaléria
Telá ruských vojakov roztrúsené pozdĺž...
Video natočené 6. decembra 2023 jednotkou BUAR...
+3Telá ruských vojakov roztrúsené pozdĺž...

11:35 Matka zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného podala žalobu pre „nečinnosť vyšetrovacieho výboru vo veci odovzdania Alexejovho tela“. Oznámil to Ivan Ždanov, riaditeľ nadácie Fond boja proti korupcii, ktorú svojho času založil Navaľnyj. V stredu o tom informovala americká spravodajská televízia CNN.

Ruské štátne médiá v stredu uviedli, že mestský súd v Salecharde na severnom polárnom kruhu dostal žalobu od Ľudmily Navaľnej na „protizákonné kroky a rozhodnutia“. Súd nespresnil, koho alebo aký subjekt matka obvinila, a neuviedol ani podrobnosti o žalovaných skutkoch.

Pojednávanie sa bude konať za zatvorenými dverami a stanovili ho na 4. marca, uviedol súd pre ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS.

Vyšetrovatelia Navaľného matke povedali, že jeho telo premiestnili z trestaneckej kolónie, kde v piatok zomrel, do márnice v meste Salechard vzdialenom vzdušnou čiarou asi 50 kilometrov. Keď však matka a Navaľného právnik minulý víkend prišli do márnice, povedali im, že telo tam nie je. Najmenej dvakrát im do márnice odmietli vstup, informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.

Nemecko Rusko Navaľnyj Úmrtie Protest Čítajte aj Telo Navaľného vydáme až po voľbách, ak vôbec, zamýšľa Kremeľ. Chcú zamiesť stopy po vražde, tvrdia kritici

11:30 Estónska domáca bezpečnostná agentúra v utorok oznámila, že zadržala 10 osôb podozrivých zo sabotáže a zo šírenia strachu a vytvárania napätia v tejto pobaltskej krajine. Desiatka zadržaných pôsobila v rámci koordinovej „hybridnej operácie“ ruských špeciálnych služieb.

Medzi podozrivými, ktorých zadržali v období od decembra do februára, sú osoby, o ktorých sa predpokladá, že v decembri rozbili okná na aute ministra vnútra Lauriho Läänemetsa a miestneho novinára, uviedli estónski predstavitelia.

„Informácie, ktoré sú v súčasnosti zhromaždené v rámci trestného konania, naznačujú, že ruská špeciálna služba koordinovala hybridnú operáciu proti bezpečnosti Estónskej republiky, a tá zahŕňala zadržaných podozrivých. Jej cieľom šíriť strach a vytvárať napätie v estónskej spoločnosti,“ uvádza sa v správe.

karis, zelenskyj Čítajte aj Karis: Rozhodujúci moment pre našu generáciu. EÚ a NATO sa nemôžu správať, ako keby bol mier

Podozriví vykonávali v Estónsku rôzne úlohy v závislosti od pokynov od ich ruských manipulantov. Niektorí z nich sa zamerali na zhromažďovanie informácií, zatiaľ čo iní plánovali útoky. Niektorí z podozrivých, o ktorých sa predpokladá, že sa dopustili vandalizmu voči bližšie nešpecifikovaným pamätníkom, boli naverbovaní prostredníctvom sociálnych médií.

11:24 Poskytovanie dočasného útočiska pre vojnových odídencov z Ukrajiny sa predĺži do marca 2025. Rozhodla o tom dnes vláda, ktorá tak reagovala na Rozhodnutie Rady Európskej únie z októbra 2023.

„Vzhľadom na prijatie vykonávacieho rozhodnutia Rady EÚ z 19. októbra 2023, ktorým sa predlžuje dočasná ochrana zavedená vykonávacím rozhodnutím, dochádza k predĺženiu poskytovania dočasnej ochrany do 4. marca 2025," uviedlo ministerstvo vnútra s tým, že z tohto dôvodu predlžuje poskytovanie dočasnej ochrany do 4. marca 2025 aj Slovensko.

Zároveň kabinet rozhodol o tom, že vyplácanie príspevkov na ubytovanie odídencov sa predĺži do 30. júna tohto roku. „Súčasný systém poskytovania ubytovania odídencom je pre Slovenskú republiku stále výhodný najmä z hľadiska kapacity takéhoto ubytovania," skonštatovalo ministerstvo vnútra. Výška príspevku za jednu noc ubytovania odídenca v bytoch a rodinných domoch sa zároveň upravila na päť eur za noc bez ohľadu na vek odídenca. „Dôvodom tejto úpravy je zrovnoprávnenie výšky poskytnutého príspevku bez ohľadu na vek ubytovaných, najmä s ohľadom na zraniteľnosť osôb, ktoré nedovŕšili vek 15 rokov a pre ktoré je zabezpečenie ubytovania prioritou. Zároveň je žiaduce, aby odídenci, ktorí chcú zostať na území Slovenskej republiky, mali motiváciu začleniť sa do bežného života a podieľať sa na zabezpečovaní základných životných potrieb aj z vlastných zdrojov," vysvetlil rezort vnútra.

Vyplácaný príspevok na ubytovanie v nebytových budovách sa zase zníži z 12 eur na 10 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ktorý dovŕšil vek 15 rokov a zo šesť eur na päť eur za odídenca, ktorý nedovŕšil vek 15 rokov.

11:08 Nesledovať správy a nehlásiť sa k svojej krajine – aj to sú mechanizmy, ktorými sa niektorí Rusi pokúšajú osobne vysporiadať s tým, že Rusko už dva roky vedie vojnu na Ukrajine. Ďalší sa stavajú k udalostiam čelom a berú na seba diel zodpovednosti. Niektorí si ale zase myslia, že invázia na Ukrajinu bola nevyhnutná a že sa na ich životoch nijako zvlášť nepodpísala. Vyplýva to z rozhovorov ČTK s viacerými Rusmi a Ruskami.

Putin / Protest / Demonštrácia / Rusko bez Putina / Čítajte aj Dištanc od Moskvy, strach a hanba. Opozične ladení Rusi bojujú s krízou identity

10:50 Dátum začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu, 24. február, sa má do kalendára agresorskej krajiny zapísať ako pamätný deň. Príslušný návrh zákona vypracoval a pripravil na predloženie do Štátnej dumy líder strany Spravodlivé Rusko – za pravdu Sergej Mironov, píše agentúra TASS s odvolaním sa na dokument.

rusi, čierne more Čítajte viac Rusi chcú z výročia začatia vojny proti Ukrajine spraviť sviatok

10:45 Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu pred dvoma rokmi dostalo približne 2000 ruských občanov a ich rodinných príslušníkov nemecké víza z dôvodu osobného ohrozenia.

Podľa údajov, ktoré zverejnili po žiadosti nemeckej ľavicovej poslankyne Clary Büngerovej, udelili v Nemecku od začiatku roka 2022 povolenie na pobyt celkovo 2035 ľuďom z Ruska, a to na náklade medzinárodného práva a z naliehavých humanitárnych dôvodov.

Každý mesiac požiada o azyl v Nemecku v priemere takmer 190 ruských mužov vo veku 18 až 45 rokov, uviedla v reakcii nemecká vláda. Iba malý počet z nich uznali za žiadateľov o azyl.

V januári tohto roka poskytli ochranu 10,5 percenta ruských mužských žiadateľov z tejto vekovej skupiny. V predchádzajúci rok to bolo okolo 25 percent a v období medzi začiatkom vojny vo februári 2022 a 31. decembrom 2022 to bolo necelých 40 percent.

10:40 Zástupcovia krajín Európskej únie dnes odsúhlasili trinásty balík sankcií proti Rusku, ktorý rozširuje sankčný zoznam o mená dvoch stoviek ľudí, firiem či inštitúcií, ktoré sa podľa úniovej diplomacie nejakým spôsobom podieľajú na agresii proti Ukrajine. Pre ČTK to potvrdili diplomatické zdroje. Sankcie musia ešte formálne schváliť členské štáty, stane sa tak písomnou procedúrou v najbližších dňoch ideálne tak, aby balík vstúpil do platnosti pri príležitosti druhého výročia začatia ruskej agresie proti Ukrajine, ktoré pripadá na sobotu.

Okrem ruských subjektov na sankčnom zozname nanovo figuruje aj niekoľko čínskych firiem za to, že pomáhajú Moskve obchádzať predtým prijaté opatrenia znemožňujúce nákup vojensky využiteľných technológií. Ide o spoločnosti vyrábajúce takzvaný tovar či technológie dvojitého použitia, najmä drony.

Firmy zo sankčného zoznamu majú zmrazený majetok na území EÚ a subjekty z únie s nimi majú zakázané akokoľvek obchodovať či im poskytovať financie. Podľa informácií ČTK by malo ísť o štyri čínske firmy a jednu indickú.

Schválenie nových sankcií do poslednej chvíle blokovalo Maďarsko, ktoré k nemu malo výhrady. Podľa ministra zahraničia Pétera Szijjártóa ukladanie ďalších sankcií voči Rusku nedáva zmysel a poškodzuje len ekonomiku Európskej únie. Nakoniec ale Budapešť uviedla, že balík nebude vetovať.

orbán Čítajte aj Maďarsko sa opäť stavia na odpor. Blokuje protiruské sankcie, tentoraz kvôli čínskym firmám

Česká republika chcela do balíka presadiť svoj návrh, aby EÚ obmedzila pohyb ruských diplomatov v schengenskom priestore. Podľa ministra zahraničia Jána Lipavského sa celý rad špionážnych aktivít odohráva pod diplomatickým krytím, čo je podľa neho „verejne známym faktom“. Česko preto požaduje, aby ruskí diplomati dostávali víza a povolenia na pobyt, ktoré umožnia pohyb len v rámci hostiteľskej krajiny, a nie po celom Schengene. Zároveň chce, aby EÚ prijímala iba biometrické pasy, ktoré je ťažšie falšovať či prepojiť s falošnou identitou.

10:20 Počas ukrajinského ústupu od Avdijivky na východe Ukrajiny mohli do zajatia padnúť stovky ukrajinských vojakov, uviedol denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na nemenované zdroje z radov vojakov a západných predstaviteľov. Ukrajinské stiahnutie od mesta pritom označil za chaotické. Ak by sa zajatie veľkého množstva ukrajinských vojakov potvrdilo, bolo by podľa neho pre Ukrajinu značnou stratou.

Dvaja vojaci oboznámení s podrobnosťami ukrajinského ústupu od mesta odhadli, že do ruského zajatia padlo, alebo sa zatiaľ nezvestných, 850 až 1000 vojakov. Západní predstavitelia potom denníku oznámili, že takýto odhad sa zdá blízky pravde.

Stratu Avdijivky americkí predstavitelia nepovažujú za komplikáciu veľkého strategického významu a argumentujú, že tento ruský územný zisk nemusí viesť k zrúteniu ukrajinských línií a že Moskva zrejme nebude schopná nadviazať ďalšou väčšou ofenzívou.

Zajatie stoviek vojakov ale na túto úvahu vrhá tieň. Morálka v ukrajinských ozbrojených silách podľa amerických predstaviteľov upadá, k čomu prispela aj neúspešná protiofenzíva z minulého leta a nedávna výmena hlavného veliteľa Valerija Zalužného. Ukrajinská armáda má okrem toho problémy s náborom nových ľudí.

Ukrajinská armáda odchádza z Avdijivky
Video

Zajatie nespresneného počtu ukrajinských vojakov počas ústupu od Avdijivky pripustil v sobotu ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskyj. Generál na telegrame napísal, že sťahovanie išlo podľa plánu, ale že „vo finálnom štádiu operácie padlo pod tlakom početnejších síl nepriateľa niekoľko ukrajinských vojakov do zajatia“. Hovorca Tarnavského zoskupenia Dmytro Lychovij ale označil za dezinformáciu správy, že by zajatých vojakov boli stovky.

10:03 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 406 080 vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas utorka prišli Rusi o 1 130 vojakov, 13 tankov či 70 bojových obrnených vozidiel.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 6 516 tankov, 12 338 bojových obrnených vozidiel, 12 861 vozidiel a palivových nádrží, 9 826 delostre­leckých systémov, 992 odpaľovacích raketových systémov, 678 systémov protivzdušnej obrany, 325 vrtuľníkov, 338 lietadiel, 7 560 dronov, 1 903 striel s plochou dráhou letu, 25 lodí, jednu ponorku a 1 558 kusov špeciálnej techniky.

9:58 Ukrajinské ozbrojené sily podľa viacerých novinárov a ďalších zdrojov v utorok zasiahli ruský vojenský výcvikový priestor pri okupovanej Voľnovachy v Doneckej oblasti na východnej Ukrajine. V areáli v tom čase práve nastúpili vojaci v očakávaní príchodu ruského generálmajora Olega Moisejeva. Pri útoku zomrelo najmenej 60 ruských vojakov, uviedol spravodajca ruskojazyčnej redakcie stanice BBC.

HIMARS Čítajte viac Smrtiaci úder Ukrajiny na ruský výcvikový priestor. Najmenej 60 mŕtvych vojakov

9:27 Napriek váhaniu v súvislosti s dodaním riadených striel typu Taurus ocenil ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Olexij Makejev pomoc Nemecka v boji Kyjeva proti ruskej invázii. „Za kancelára Olafa Scholza prevzalo Nemecko vedúcu rolu v podpore našej krajiny. Som za to veľmi vďačný,“ povedal Makejev pre mediálnu skupinu Funke Mediengruppe. Jeho výroky zverejnili v stredu.

Nemecká koaličná vláda sa pritom stále snaží dosiahnuť zhodu na možnom dodaní striel typu Taurus Kyjevu, a to napriek faktu, že poslanecké kluby koaličných strán chcú predložiť Spolkovému snemu spoločný návrh o ďalšej pomoci pre Ukrajinu už vo štvrtok.

Lídri troch parlamentných klubov Sociálnodemokra­tickej strany Nemecka, Zelených a Slobodnej demokratickej strany vyzvali na „dodanie ďalších nevyhnutných zbraňových systémov dlhého doletu a munície“, citovala z ich vyjadrenia agentúra AFP.

Ukrajina oficiálne požiadala nemeckú vládu o riadené strely Taurus v máji minulého roka. Tieto zbrane dokážu s veľkou presnosťou dosiahnuť ciele do vzdialenosti 500 kilometrov. „Dlhý čas sa tiež hovorilo, že tanky (typu Leopard) nebudú dodané. Potom však prišli. To isté sa vzťahuje na (zbraňové) systémy, o ktorých sa nikdy verejne nediskutovalo,“ podotkol Makejev.

Scholz doposiaľ ukrajinskú žiadosť odmietal a začiatkom októbra minulého roka sa rozhodol zatiaľ nedodávať Ukrajine žiadne riadené strely. (afp, tasr)

Nemecké rakety Taurus by našli Rusov všade. Zničí nimi Ukrajina Kerčský most?
Video
Nemecké rakety Taurus zasiahnu cieľ až na 500 kilometrov a pokladajú ich za ničiteľov mostov. / Zdroj: Bundeswehr

8:37 Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov navštívil vojakov bojujúcich vo vojne na Ukrajine a diskutoval s nimi o ďalších krokoch po dobytí mesta Avdijivka.

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že ruskí vojaci sa po páde Avdijivky do ich rúk budú tlačiť ďalej na Ukrajinu a budú stavať na úspechoch na bojisku. Putin povedal, že ukrajinskí vojaci boli donútení „chaoticky utekať“ z tohto mesta vo východoukrajinskej Doneckej oblasti.

Gerasimov na záberoch ruských štátnych médií oceňoval medailami ruských vojakov podieľajúcich sa na obsadení Andijivky a veliteľ poverený ruským útokom na toto mesto, plukovník Andrej Mordvičev, mu podával hlásenie.

Ukrajinský minister zahraničných veci Dmytro Kuleba pre americkú spravodajskú televíziu CNN povedal, že Avdijivka by nepadla, keby Kyjev dostal zbrane, ktoré meškajú, lebo americký Kongres neschválil veľký balík pomoci Ukrajine.

Po tom, čo sa Ukrajine vlani pri protiofenzíve nepodarilo preraziť ruské frontové línie na východe a juhu, sa Moskva snaží „drviť“ ukrajinské sily a Kyjev uvažuje o veľkej novej mobilizácii. (reuters, tasr)

8:34 Ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila 13 z 19 dronov a jednu zo šiestich rakiet, ktorými Rusko v noci na stredu zaútočilo na Ukrajinu. Uviedli to ukrajinské vzdušné sily.

Niektoré z bezpilotných lietadiel, ktoré sa nepodarilo zostreliť, nezasiahli svoje ciele, napísali ukrajinské vzdušné sily v príspevku na platforme Telegram bez ďalšieho vysvetlenia. Dodali, že 13 dronov bolo zneškodnených najmä nad oblasťami v blízkosti frontovej línie.

Ukrajinská armáda tiež uviedla, že v Poltavskej oblasti zostrelila riadenú strelu vzduch-zem Ch-59. Ruské sily podľa nej vypálili na Ukrajinu aj ďalších päť rakiet, no nespresnila, či zasiahli svoje ciele.

Agentúra Reuters pripomína, že tvrdenia ukrajinských vzdušných síl nedokáže nezávisle overiť. Moskva sa k útoku zatiaľ nevyjadrila. (reuters, tasr)

6:00 Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok podľa ruských médií informoval Vladimira Putina o dobytí obce Krynky na juhu Ukrajiny, kde ukrajinské jednotky v predchádzajúcich mesiacoch vytvorili malé predmostie na ľavom, východnom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti. Ruský prezident podľa agentúry TASS vyzval zvyšných ukrajinských vojakov, aby nedúfali v evakuáciu, ale vzdali sa. Velenie južného zoskupenia ukrajinských síl naopak večer na sociálnych sieťach označilo vyjadrenie Šojgua zo nepravdivé s tým, že naďalej drží pozície na ľavom brehu Dnepra a že ruské útoky boli neúspešné.

Vladimir Putin, Sergej Šojgu Čítajte viac Šojgu: Krynky padli, je to bodka za ofenzívou Kyjeva. Putin odkázal Ukrajincom: Neproste svojich o evakuáciu, vzdajte sa

Ukrajinská agentúra Unian označila vyjadrenia „ruského diktátora“ za cynické vzhľadom na čerstvé správy o strieľaní zajatých a zranených ukrajinských vojakov a denník Ukrajinska pravda považuje vyjadrenia ruského ministra za „chvastanie“.

„Keď ruské okupačné sily neuspeli pri útoku na ľavý breh v Chersonskej oblasti, uchýlili sa k manipuláciám a falšovaniu faktov,“ uviedlo neskôr večer ukrajinské južné velenie. Ruské vojsko podľa nich vykonalo počas dňa v spomínanej lokalite jediný útok, ktorý neuspel a ukrajinskí vojaci udržali svoje pozície.

Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) dostupné vizuálne dôkazy z otvorených zdrojov, ako aj ukrajinské a ruské správy naznačujú, že ukrajinské sily si udržiavajú svoje obmedzené predmostie v oblasti.

ISW zatiaľ nezaznamenal žiadny vizuálny dôkaz „o nedávnych pozoruhodných ruských postupoch v blízkosti obmedzeného ukrajinského predmostia v Krynkách a blízko nich“ a hovorkyňa ukrajinského južného operačného veliteľstva uviedla, že ukrajinské sily pokračujú v postupnom rozširovaní svojich predmostí v oblasti.

Ruskí milbloggeri tvrdili, že pri Krynkách 19. a 20. februára pokračovali pravidelné pozičné boje a nezaznamenali žiadny ruský úspech v oblasti, uvádza ISW. Inštitút predpokladá, že ruské tvrdenia sú propagandou pred prezidentskými voľbami.

Šojgu hovoril s Putinom aj o Avdijivke, ktorú Rusi dobyli. Koksovňa v Avdijivke, pohľad zvrchu zverejnený ruským ministerstvom obrany
Video

Hlásenie ruského ministra o dedine Krynky nasledovalo po víkendovom ruskom dobytí mesta Avdijivka pri Donecku, ktorý Rusi okupujú od jari 2014. Ruské sily prešli na jeseň do útoku po tom, ako ukrajinská protiofenzíva začatá vlani v júni nedosiahla významnejšiu zmenu situácie. Putin v utorok podľa agentúr naliehal na rozvíjanie úspechu u Avdijivky.

Ukrajinské sily v súčasnosti čelia nedostatku munície, pretože novú americkú vojenskú pomoc blokujú prívrženci bývalého prezidenta Donalda Trumpa v Kongrese, pripomenula agentúra AFP. Ruské sily v súčasnosti podľa vyjadrení vojenských predstaviteľov, správ médií a analytikov útočia minimálne na troch úsekoch frontu. Rusko sa snaží rozdrviť ukrajinské sily vo chvíli, keď Kyjev zvažuje novú mobilizáciu, poznamenala agentúra Reuters.

© Autorské práva vyhradené

988 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine