Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke

Ruský provojnový bloger a poddôstojník ruskej armády Andrej Morozov, známy pod prezývkou Murz, zahynul. Podľa jeho známych išlo o samovraždu, napísal dnes na svojom webe portály Kommersant. Bloger podľa portálu Meduza spáchal samovraždu po tom, ako na neho ruskí propagandisti usporiadali štvanicu, pretože tvrdil, že dobytie východoukrajinskej Avdijivky stálo Rusko 16 000 vojakov. Ruské ministerstvo obrany sa nevyjadrilo, dodal server.

21.02.2024 16:40
Murz, Andrej Morozov, Foto:
Ruský provojnový bloger a poddôstojník ruskej armády Andrej Morozov, známy pod prezývkou Murz.
debata (73)
Zelenskyj: Putin je monštrum, nebojte sa jeho porážky
Video
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystúpil na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. / Zdroj: MSC/Twitter V. Zelenského

Murz sa zastrelil, uviedol advokát Maxim Paškov, ktorý sa s blogerom stýkal. „V noci sme sa bavili, neboli tam žiadne náznaky,“ dodal. O Murzovej smrti informovala tiež manželka uväzneného ruského nacionalistu Igora Girkina, zvaného Strelkov, ktorý svojho času velil oddielom proruských separatistov na východe Ukrajiny. „Čo najväčšie množstvo ľudí musí vedieť, čo ho (blogera) zabilo,“ napísala Miroslava Reginská podľa Meduzu s odvolaním sa na posledné Murzove príspevky.

Morozov pred smrťou napísal, že sa zastrelí, a žiadal, aby ľudia kvôli tomu nedržali smútok a aby ho pochovali v neuznávanej Luhanskej ľudovej republike, ktorú Rusko anektovalo spolu s ďalšími čiastočne okupovanými ukrajinskými regiónmi. Morozov sa zmieňoval tiež o tom, že ho jeho velitelia v utorok nútili odstrániť bližšie nespresnený príspevok.

Putin / Protest / Demonštrácia / Rusko bez Putina / Čítajte aj Dištanc od Moskvy, strach a hanba. Opozične ladení Rusi bojujú s krízou identity

Podľa niektorých komentárov išlo pravdepodobne o príspevok, v ktorom Murz komentoval dobytie Avdijivky a s odvolaním sa na nemenovaný zdroj písal, že nevratné straty útočiacich ruských vojsk – teda zabitie a ťažko zranení vojaci, ktorí sa už nebudú môcť vrátiť do armády – predstavovali 16 000 ľudí. Rusko podľa neho zároveň stratilo tri stovky kusov obrnenej techniky, zatiaľ čo brániaci sa Ukrajinci prišli o päť až sedemtisíc vojakov a stiahli sa na vopred pripravené pozície.

Telá ruských vojakov roztrúsené pri Avdijivke

VAROVANIE: Zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.

Fotogaléria
Telá ruských vojakov roztrúsené pozdĺž...
Video natočené 6. decembra 2023 jednotkou BUAR...
+3Telá ruských vojakov roztrúsené pozdĺž...

Ruskí propagandisti Murza kritizovali a tvrdili, že jeho vyjadrenia sú lživé a ohováracie voči ruskému ministerstvu obrany, upozornila ruská redakcia BBC. Morozov tvrdil, že rozkaz, aby zmazal tento príspevok, bol vydaný na nátlak. „Bol som k tomu donútený politickými prostitútkami na čele s Vladimirom Solovjovom, ktoré boli nasraté a chceli samé stlačiť spúšť. Tak to urobím sám,“ napísal v príspevku. Solovjov sa k tomu nevyjadril.

Vladimir Solovjov Foto: Rossija 1
Vladimir Solovjov Vladimir Solovjov

Bloger zverejnil tiež sťažnosť adresovanú hlavnému vojenskému prokurátorovi od nemenovanej delostreleckej jednotky, ktorej príslušníci sa sťažujú na straty, na chýbajúcu rotáciu síl na fronte a na chýbajúcu zdravotnícku pomoc, dodala Meduza.

vojna na Ukrajine Čítajte aj Ukrajinci sú unavení z televíznych správ. Vykresľujú vojnu príliš na ružovo
73 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine