Kyjev zráža na kolená ruská početná a zbrojná prevaha, opisujú Ukrajinci situáciu na fronte

Zatiaľ čo ukrajinská vojna vstupuje do tretieho roku, pechota 59. brigády ukrajinských síl čelí neradostnej realite - chýbajú jej vojaci aj munícia na to, aby mohla vzdorovať ruským vojakom, uviedla agentúra Reuters.

22.02.2024 07:31
UA Armáda / UA Vojak / Foto: ,
Ukrajinskí vojaci pomáhajú raneným na frontovej línii neďaleko Chersonu
debata (119)

Veliteľ jednotky s prezývkou Tiger odhaduje, že z niekoľko tisíc mužov, ktorí v brigáde pôsobili na začiatku vojny, stále slúži už asi len 60 alebo 70 percent. Ostatní padli, utrpeli zranenie alebo boli prepustení z dôvodu staroby či choroby.

K ťažkým stratám sa pridávajú aj hrozné podmienky na východnom fronte, kedy sa zamrznutá pôda počas nezvyčajne vysokých teplôt tohtoročnej zimy premieňa na hlboké bahno a výkyvy počasia sa podpisujú aj na zdraví vojakov.

Video
Ukrajincom pomôžu nájsť Rusov. Kanada posiela drony Nebeský ranger

„Strieda sa dážď, sneh, dážď, sneh. Výsledok je, že ľudia majú obyčajnú chrípku alebo angínu. Po nejakú dobu sú mimo akcie a nie je nikto, kto by ich nahradil,“ uviedol veliteľ roty v brigáde s prezývkou Limuzyn. „Najakútnejším problémom v každej jednotke je nedostatok ľudí,“ dodal.

Reuters hovoril s viac ako 20 vojakmi a veliteľmi pôsobiacimi v pechote alebo dronových a delostreleckých jednotkách na rôznych úsekoch pozdĺž asi tisíc kilometrov dlhej frontovej línie na východe a juhu Ukrajiny.

Ukrajinskí vojaci, ktorí sa stále cítia motivovaní bojovať proti ruskej okupácii, hovorili o výzvach, ktorým čelia v snahe zadržať početnejšieho a lepšie vybaveného nepriateľa. Podpora Západu sa aj napriek prosby ďalšej pomoci od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského spomalila.

vojna na Ukrajine Čítajte viac Oneskorená podpora Západu pomohla Rusku spustiť trojfázovú ofenzívu naraz

Ďalší veliteľ pôsobiaci v 59. brigáde, ktorý chcel zverejniť iba svoje krstné meno Hryhorij, opísal vytrvalé útoky skupiniek o veľkosti piatich alebo siedmich ruských vojakov. Skupinky sa snažia preraziť asi desaťkrát za deň ukrajinské pozície pri akciách, ktorým Hryhorij hovorí „útoky mäsa“. Za tieto útoky Rusi platia vysokú cenu v podobe strát, zároveň ale nimi značne ohrozujú Hryhorijove vojská.

„Keď chlapi na jednej alebo dvoch obranných pozíciách bojujú proti týmto útokom celý deň, tak sa unavia,“ uviedol Hryhorij, keď sa spolu so svojimi vyčerpanými mužmi mohol na krátku dobu počas rotácie vzdialiť od frontovej línie blízko Ruskom okupovaného Donecku na východe Ukrajiny.

„Zbrane sa ničia a nie je žiadna možnosť, ako im dopraviť viac munície. Takže chápete, k čomu to vedie,“ popísal aj Hryhorij.

Video
Zelenskyj: Putin je monštrum, nebojte sa jeho porážky

Kyjev značne závisí na peniazoch a vybavení zo zahraničia, aby mohol financovať svoju vojnovú kampaň, vzhľadom na zdržiavanie americkej pomoci vo výške 61 miliárd dolárov. Kvôli politickým ťahaniciam vo Washingtone je ale teraz zraniteľnejší než kedykoľvek predtým od začiatku invázie .

Vojak s prezývkou Škorpión slúžiaci v jednotke raketového delostrelectva GRAD uviedol, že jeho odpaľovacie zariadenie, ktoré využíva muníciu sovietskeho typu, teraz funguje len asi na 30 percent svojej kapacity. Muníciu tohto typu má k dispozícii niekoľko málo ukrajinských spojencov.

V dôsledku toho, že západné štáty nedokázali udržať počas dlhotrvajúcej vojny tempo dodávok, chýba aj delostrelecká munícia. S odmlkou zo strany USA ide ruka v ruke aj priznanie Európskej únie, že nedokáže ani z polovice splniť svoj cieľ dodať Ukrajine do marca milión kusov delostreleckej munície.

ruské tanky šrot Čítajte viac Vojna rozoštvala otca a syna. Bojovali proti sebe, jeden z nich neprežil

Michael Kofman, špecialista na Rusko pôsobiaci vo washingtonskom think-tanku Carnegie, odhaduje, že paľba ruského delostrelectva je päťkrát intenzívnejšia ako toho ukrajinského. Tento pomer potvrdzuje aj Hryhorij.

„Ukrajina nedostáva dostatočné množstvo delostreleckej munície, aby mohla naplniť svoje minimálne obranné potreby, a situácia nie je do budúcnosti udržateľná,“ uviedol Kofman.

Frontové línie sa v posledných 14 mesiacoch síce príliš nehýbali, ale aj tak Moskva teraz kontroluje asi pätinu ukrajinského územia vrátane polostrova Krym, ktorý anektovala v roku 2014.

Ukrajinskí predstavitelia uvádzajú, že ukrajinské ozbrojené sily majú zhruba 800-tisíc ľudí, zatiaľ čo ruský prezident Vladimir Putin v decembri nariadil navýšenie ruských síl o 170-tisíc na 1,3 milióna.

Výdavky Moskvy na obranu okrem toho prevyšujú tie ukrajinské. V roku 2024 vyčlenilo Rusko na tento sektor 109 miliárd dolárov, viac ako dvojnásobok ukrajinského cieľa vo výške 43,8 miliardy dolárov.

Nový zákon, ktorého cieľom je mobilizovať ďalších 450– až 500-tisíc Ukrajincov, si pomaly razí cestu parlamentom, pre niektorých vojakov, ktorí sú teraz nasadení v bojoch, sa ale významné posilnenie ich radov zdá ako vzdialená nádej.

Ukrajinský minister obrany Rustom Umerov v nedávnom liste Európskej únii označil nedostatok delostreleckej munície za kritický a vyzval lídrov jednotlivých krajín, aby pre navýšenie dodávok robili viac.

V liste Umerov uviedol, že „minimálnou kritickou dennou požiadavkou“ je 6-tisíc delostreleckých granátov, ale že ukrajinské sily môžu denne vypáliť iba 2-tisíc granátov.

119 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine