Putin 'posvätil' nový stroj. Preletel sa nadzvukovým bombardérom schopným niesť jadrové hlavice

Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok preletel strategickým bombardérom Tu-160M, ktorý je schopný niesť strely s jadrovou hlavicou. Podľa agentúry Reuters chcel touto demonštráciou pravdepodobne Západu pripomenúť ruské jadrové schopnosti.

22.02.2024 15:56
debata (51)

Zábery z letu zverejnil telegramový kanál Shot.

Prvý let zásadne modernizovaného Tu-160M ​​​​zo základne v Kazani
Video

Bombardér, ktorý dnes Putin odskúšal, je modernizovanou verziou lietadla Tu-160 (v kódovom označení NATO Blackjack) z čias studenej vojny. Ten mal pôvodne slúžiť v prípade jadrovej vojny na prepravu zbraní na dlhú vzdialenosť, poznamenal Reuters.

Rozmerný bombardér s Putinom na palube štartoval z ranveja patriacej k fabrike v ruskej Kazani, ktorá stroje vyrába. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ešte pred vzletom oznámil, že trasa letu je armádnym tajomstvom, ale že jeho trvanie bude aspoň 40 minút.

Šéf Kremľa Vladimir Putin vystúpil zo... Foto: SITA, Dmitry Azarov
Putin, Tu-160M, Rusko, Kazaň Šéf Kremľa Vladimir Putin vystúpil zo strategického bombardéra Tu-160M po lete v Kazani v Rusku 22. februára 2024.

Po skončení letu Putin posvätil zaradenie stroja do arzenálu ruskej armády. „Technológie sú skvelé, naozaj nové generácie,“ citoval jeho vyhlásenie portál Meduza.

Obraz ruského imperátora Alexandra III na...
Ruský prezident Vladimir Putin v strede a...
+9Novopostavená jadrová ponorka Cár Alexander III...

Bombardér TU-160M môže niesť až 12 riadených striel alebo 12 jadrových striel krátkeho doletu. Dokáže preletieť 12 000 kilometrov bez toho, aby potreboval doplniť palivo.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #ruská armáda #vojna na Ukrajine #TU-160M