Navaľná sa odmieta zaoberať Medvedevovými statusmi, duchovní vyzývajú Kremeľ aby rodine vydal telo

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom sa vo štvrtok ohradila voči výrokom ruského exprezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý v rozhovore pre ruské médiá vyhlásil, že Julija Navaľná po smrti svojho manžela vraj chodí "celá šťastná", lebo celé roky čakala iba na toto.

22.02.2024 16:09 , aktualizované: 17:33
debata (9)
Zelenskyj: Putin je monštrum, nebojte sa jeho porážky
Video

Navaľná v statuse na sieti X vyzvala svojich prívržencov, aby sa ju ani nepokúšali brániť pred Medvedevom a jeho statusmi, lebo „to za to nestojí“. Napísala, že ruské vedenie „tohto naničhodníka“ ľuďom naschvál podsúva, aby si „mali na kom vypustiť paru“.

Navaľná reagovala na obsah časti rozhovoru s Medvedevom pre ruské štátne médiá, v ktorý zverejnili vo štvrtok a v ktorom tento exprezident, expremiér a námestník tajomníka ruskej Rady bezpečnosti okrem iného hovoril o smrti Alexeja Navaľného.

„Pozrite sa na usmievajúcu sa šťastnú tvár vdovy Navaľného. Vyzerá, ako by celé tie roky čakala práve na toto – aby sa ona sama mohla pustiť do politiky,“ vyhlásil Medvedev, pričom pripomenul, že Navaľná začiatkom tohto týždňa oznámila, že bude pokračovať v politickej práci svojho manžela. „Je to smutné,“ komentoval Medvedev.

Julia Navaľná po smrti svojho väzneného manžela... Foto: SITA/AP, Yves Herman
Belgium EU Foreign Ministers Julia Navaľná po smrti svojho väzneného manžela vyzvala v Bruseli predstaviteľov EÚ, aby neuznali za platné marcové voľby ruského prezidenta.

Začiatkom tohto týždňa – tri dni po Navaľného smrti – Julija Navaľná oznámila svoj vstup do politiky a vyhlásila, že jej manžel bol zabitý na príkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Zdôraznila, že „presne vie, prečo“ sa to stalo.

Následne sa Navaľná v Bruseli stretla s vedením Európskej únie a vyzval vedenie EÚ, aby neuznalo výsledky nadchádzajúcich prezidentských volieb v Rusku.

Navaľného tím pred niekoľkými rokmi na internete zverejnil film o majetkových pomeroch Dmitrija Medvedeva nazvaný Pre vás žiadny Dimon. Film obsahuje zistenia investigatívneho tímu FBK o nehnuteľnostiach, jachtách a vinohradoch Medvedeva a jeho rodiny v Rusku i v zahraničí, ktoré podľa FBK nadobudol nelegálnym spôsobom.

Protivojnovo ladení duchovní žiadajú Kremeľ, aby rodine vydal telo Navaľného

Odporcovia vojny z radov kňazov ruskej pravoslávnej cirkvi spustili petíciu, ktorou ruské vedenie žiadajú, aby telo opozičného politika Alexeja Navaľného bolo vydané jeho rodine na poslednú rozlúčku a pochovanie.

Ako informovala britská stanica BBC, petícia bola zverejnená v stredu na portáli Pokoj všetkým a má už takmer 300 podpisov – kňazov i laikov.

„Žiadame vás, aby ste telo Alexeja Navaľného vydali rodine, aby sa s ním jeho matka, ostatní členovia rodiny a podobne zmýšľajúci ľudia mohli rozlúčiť a po kresťansky ho pochovať. Nie je to len ich želanie a zákonné právo, ale je to aj povinnosť voči Bohu a voči zosnulému,“ píše sa v petícii.

Demonštrantka protestuje pred budovou ruského...
Ľudia kladú kvety k pamätníku obetí politických...
+11Žena kladie kvety k pamätníku, veľkému balvanu...

Navaľnyj bol nielen opozičným politikom, ale aj veriacim, pravoslávnym kresťanom, pripomínajú signatári výzvy.

Upozorňujú, že odmietnutie vydať telo Alexeja Navaľného jeho rodine bude vnímané ako prejav bezohľadnosti a neľudskosti a mohlo by viesť k ešte väčšiemu napätiu v spoločnosti.

Petícia sa končí výzvou: „Nebuďte ukrutnejší ako Pilát. Urobte správne rozhodnutie.“

Portál Pokoj všetkým sa venuje podpore tých duchovných ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorí boli alebo sú prenasledovaní pre svoje protivojnové postavenie, pripomína podľa BBC spravodajský web Novaja gazeta. Pred piatimi dňami bola na tomto webe strímovaná zádušná omša za Alexeja Navaľného.

Podľa rôznych dohadov je telo Alexeja Navaľného v márnici v meste Salechard, ktoré je najbližším väčším mesto k obci Charp, kde sa nachádza väzenský tábor Polárny vlk, v ktorom Navaľnyj podľa úradov zomrel minulý piatok.

BBC dodáva, že aj v Salecharde sa opäť objavil improvizovaný pomníček s Navaľného fotografiou, kam ľudia prinášajú kvety a zapaľujú sviečky. V stredu boli odtiaľ všetky predmety odnesené a v okolí hliadkovali dvaja príslušníci ruskej Národnej gardy.

Matka Alexeja Navaľného podala na súde v Salecharde žalobu pre „nečinnosť Vyšetrovacieho výboru vo veci odovzdania Alexejovho tela“. Pojednávanie sa bude konať za zatvorenými dverami a stanovili ho až na 4. marca.

V utorok Navaľného matka zverejnila video, v ktorom vyzýva priamo ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jej umožnil „vidieť syna“.

Kritik Kremľa Navaľnyj zomrel podľa ruskej väzenskej služby v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii na Sibíri.

Navaľného zadržali a vzali do väzby v januári 2021 – v deň jeho návratu návrate z Nemecka, kde sa zotavoval po otrave nervovoparalytickou látkou novičok. Z pokusu o otrávenie obvinil Kremeľ, ten to poprel. Príčina Navaľného smrti je stále nejasná.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj #vojna na Ukrajine