Medvedev vyzval na anexiu Odesy a obsadenie Kyjeva. Brusel mu odporúča vyhľadať psychológa

Bývalý ruský prezident a súčasný zástupca tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v rozhovore, ktorý vo štvrtok zverejnil na sieti Telegram, vyzval na anexiu ukrajinského mesta Odesa a prípadne aj na neskoršie obsadenie Kyjeva. TASR informuje na základe správy agentúry DPA. Brusel odporúča Medvedevovi odbornú pomoc.

22.02.2024 17:18
debata (90)
Pellegrini si pochvaľuje rokovanie s Medvedevom
Video

„Odesa, vráť sa domov,“ povedal Medvedev v rozhovore, v ktorom uviedol, že mesto je z hľadiska histórie, jazyka a ľudí, ktorí v ňom žijú, ruské. „Je to naše ruské mesto,“ zdôraznil bývalý prezident. V rozhovore taktiež povedal, že by bolo potrebné dobyť aj ukrajinské hlavné mesto Kyjev.

Medvedev tiež uviedol, že nevie, kde by Rusko malo svoj postup zastaviť. Odesu opakovane označil za ruské mesto aj prezident Vladimir Putin. Nikdy sa však o nezmienil o jej možnom obsadení tak jednoznačne ako Medvedev.

Medvedev Čítajte viac Medvedev sa vyhráža jadrovými útokmi na mestá, ak by sa muselo Rusko vrátiť k medzinárodne uznaným hraniciam

Bývalý prezident označil dobytie Kyjeva za nevyhnutné. „Ak nie teraz, tak niekedy neskôr,“ uviedol Medvedev. Podľa jeho slov ide o mesto s ruskými koreňmi, ktoré v súčasnosti riadi „medzinárodná skupina nepriateľov Ruska.“

'Avengeri' chránia ukrajinské nebo a ničia ruské ciele
Video

Brusel odporúča Medvedevovi, aby vyhľadal odbornú pomoc

Podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev by podľa slovenského hovorcu Európskej komisie (EK) pre zahraničnopolitické otázky Petra Stana mal vyhľadať psychologickú pomoc. Na otázku, či môže reagovať na to, že Medvedev zopakoval ruské nároky na Kyjiv a Odesu, Stano odpovedal, že nevidí dôvod komentovať tieto vyjadrenia, ale Medvedevovi odporučil, aby navštívil psychológa. „Jediné, čo sa k tomu dá povedať, je odporučiť konzultácie a pomoc špecialistu," povedal hovorca EK. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Ľudia odstraňujú trosky na mieste ruského...
Zranený obyvateľ po ruskom raketovom útoku v...
+12Pohotovostný personál na mieste ruského...

Stano dodal, že vzhľadom na miliardy dolárov, ktoré Rusko vynakladá na vojnu proti Ukrajine, by Moskva mohla nájsť aj peniaze na programy na zachovávanie zdravia svojich občanov.

Na začiatku invázie na Ukrajinu ruská armáda obkľúčila aj Kyjev, avšak po niekoľkých týždňoch sa stiahla. Pod ukrajinskou kontrolou ostáva aj juhoukrajinské prístavné mesto Odesa.

Dmitrij Medvedev bol v rokoch 2008 až 2012 prezidentom Ruska. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa opakovane vyhrážal Západu použitím jadrových zbraní. Uviedol, že ak by bolo Rusko zatlačené späť na svoje hranice z roku 1991, použilo by jadrové zbrane nielen proti Kyjevu, ale aj Berlínu, Londýnu a Washingtonu. Spomínané hranice sú medzinárodne uznané hranice Ruska a Ukrajiny, platné pred anexiou Krymu v roku 2014 a pred inváziou na Ukrajine.

Medvedev Čítajte viac Ukrajinci sú Rusi a Malorusko je súčasťou Ruska. Medvedev odmietol Zelenského výnos o ruských územiach obývaných Ukrajincami
90 debata chyba
Viac na túto tému: #Dmitrij Medvedev #vojna na Ukrajine