Poľský parlament schválil novelu zákona o núdzovej antikoncepcii

Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) vo štvrtok prijali novelu zákona o núdzovej antikoncepcii, takzvanej "tabletke po", ktorá bola počas osemročného vládnutia konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) na predpis. Odteraz bude tak ako predtým dostupná bez lekárskeho predpisu pre osoby staršie ako 15 rokov, informovali agentúry AFP a PAP.

22.02.2024 18:39
debata (1)
Cigániková: Máme aj vážnejšie problémy ako interrupcie
Video

Za novelu hlasovalo 224 poslancov Sejmu, proti bolo 196 a jeden sa zdržal hlasovania. Podpísať ju však ešte musí prezident Andrzej Duda, spojenec PiS, ktorý sa verejne nevyjadril, či tak urobí.

Jeho poradkyňa Malgorzata Paprocká začiatkom februára povedala, že Duda má „pochybnosti… pokiaľ ide o vek uvedený v legislatíve“. Dodala, že hlava štátu sa rozhodne, keď zákon prijme parlament.

Antikoncepčné tabletky sú v Poľsku dostupné len na lekársky predpis od júla 2017, keď za príslušný zákon predložený vládou premiérky Beaty Szydlovej hlasovalo 242 poslancov, proti bolo 188 zákonodarcov a deväť sa zdržalo.

„Tabletka po“ sa používa po nechránenom pohlavnom styku alebo vtedy, keď sa iné antikoncepčné metódy ukázali ako nedostatočné. Zabraňuje oplodneniu blokovaním alebo oneskorením ovulácie, existujúce tehotenstvo nepreruší. Musí sa užiť do 120 hodín od pohlavného styku.

V januári vládnuca koalícia predložila v parlamente aj návrh zákona, ktorý má liberalizovať takmer úplný zákaz potratov a umožniť legálne prerušenie tehotenstva do 12. týždňa tehotenstva.

V parlamente sa čaká búrlivá diskusia, keďže túto zmenu podporujú len dve z troch koaličných strán. Menší koaličný partner, centristická Tretia cesta, uviedol, že predloží vlastný návrh na zmenu interrupčných zákonov, ale až po usporiadaní referenda v tejto veci.

Vo voľbách v októbri 2023 zvíťazila proeurópska koalícia, ktorá sľubovala liberalizáciu zákonov o potratoch. V silno katolíckom Poľsku táto otázka v posledných rokoch vyvolávala masové protesty.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #núdzová antikoncepcia