Vyzerá to ako hotová vec. Stoltenberga na čele NATO zrejme nahradí holandský premiér

Niekoľko veľkých členských krajín Severoatlantickej aliancie dnes vyjadrilo podporu kandidatúre dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho na pozícii generálneho tajomníka NATO. V tomto zmysle sa oficiálne či neoficiálne vyjadrili Spojené štáty, Británia, Francúzsko či Nemecko. Bruselský server Politico v stredu napísal, že Rutte si už zaistil podporu dvoch tretín členských štátov NATO. Súčasný generálny tajomník bloku Jens Stoltenberg vo funkcii skončí v októbri.

22.02.2024 21:07
Mark Rutte Foto: ,
Mark Rutte
debata (19)

Spojené štáty podporujú končiaceho holandského premiéra Rutteho ako nástupcu Stoltenberga na čele NATO, povedal dnes podľa agentúr Reuters a AFP hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby. USA „dali spojencom jasne najavo, že Rutte by bol podľa nás vynikajúcim generálnym tajomníkom“ obrannej aliancie, povedal podľa AFP Kirby.

Politico predtým napísal, že Bidenova priazeň pravdepodobne zaistí Ruttemu podporu ďalších členov NATO po mesiacoch, keď sa meno holandského premiéra objavovalo po boku ďalších európskych lídrov, ktorí by sa postu generálneho tajomníka mohli ujať.

Trump by na neplatičov v NATO pohnal Rusov
Video

„Rutte je v Aliancii veľmi rešpektovaný, má referencie v oblasti obrany a bezpečnosti a zaistí, aby Aliancia zostala silná a pripravená zabezpečiť obranu a odstrašiť nepriateľa,“ povedal agentúre AFP aj zdroj z britskej vlády.

Jednomyseľné áno

Po sérii rokovaní má 57-ročný Rutte podľa Politico teraz podporu viac ako 20 z celkom 31 členov NATO. O šéfovi Aliancie sa rozhoduje jednomyseľne a Rutte teda potrebuje získať aj hlasy zostávajúcich zhruba desiatich krajín. Výhrady k jeho postojom majú Turecko, Maďarsko a nejasný je názor pobaltských štátov, tvrdí Politico. Podľa bruselských zdrojov diskusia nie je uzavretá, ale holandský politik má pomerne silnú pozíciu.

Trump, Stoltenberg Čítajte viac Expert: Trump vraví, že Rusko si môže robiť, čo chce. Vedie to k horám mŕtvych

Nemenovaný vysoko postavený francúzsky činiteľ povedal Reuters, že Rutte má podporu Francúzska. Francúzsky prezident Emmanuel Macron bol podľa tohto zdroja Rutteho skorším podporovateľom a už vlani ho vyzval, aby sa o tento post uchádzal.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit dnes na platforme X uviedol, že Rutteho vymenovanie do funkcie generálneho tajomníka NATO podporuje aj nemecký kancelár Olaf Scholz. „So svojimi nesmiernymi skúsenosťami, svojimi veľkými znalosťami bezpečnostnej politiky a výraznou diplomatickou obratnosťou je vynikajúcim kandidátom,“ napísal Hebestreit.

Rusko sa sťažuje na Vytrvalého obrancu NATO
Video

Rutte stál 13 rokov na čele holandskej vlády. Už pred minuloročnými novembrovými holandskými voľbami, v ktorých zvíťazili pravicoví populisti Geerta Wildersa, oznámil, že sa z domácej politiky stiahne.

Stoltenbergov mandát bol vlani v júli štvrtýkrát predĺžený, aby obranná aliancia nemenila svoje vedenie počas vojny na Ukrajine. Stoltenberg nakoniec skončí 1. októbra tohto roku. Okrem Rutteho média ako Stoltenbergovho možného nástupcu spomínala najmä estónsku premiérku Kaju Kallasovú a bývalého lotyšského premiéra Krišjánisa Karinša. Obaja naznačili, že by o funkciu stáli, ale podľa serveru Politico sa o to nakoniec neusilujú.

Stoltenberg Fico1 Čítajte viac Vyhrá Rusko, keď všetci urobia Ukrajine to, čo Slovensko? Odpovedá šéf NATO
19 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Mark Rutte #vojna na Ukrajine