Arménsko pozastavilo členstvo vo vojenskej aliancii vedenej Ruskom

Arménsko pozastavilo svoje členstvo vo vojenskej aliancii Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), ktorú vedie Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovore odvysielanom vo štvrtok odôvodnil tým, že aliancia Arménsko sklamala.

23.02.2024 09:54
Nikol Pašinjan Foto: ,
Arménsky premiér Nikol Pašinjan (uprostred) spolu s generálom Arajikom Harutyunjanom počas návštevy hraníc s Azerbajdžanom
debata (6)

Rozhovor odvysielala francúzska televízia France 24. Pašinjan v ňom obvinil Azerbajdžan z porušovania princípov potrebných na udržiavanie dlhodobej mierovej dohody. Arménsko a Azerbajdžan počas uplynulých troch desaťročí dva razy proti sebe bojovali vo vojne.

Video
Rusko sa sťažuje na Vytrvalého obrancu NATO

„Azerbajdžan zneužíva situáciu na živenie svojej rétoriky. Človeka to potom vedie k názoru, že Azerbajdžan sa opäť pripravuje zaútočiť na Arménsko,“ dodal Pašinjan.

Arménsky premiér diskutoval s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom o príprave mierovej dohody aj minulý týždeň počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

„Pokiaľ ide o Arménsko, Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti nenaplnila svoje ciele, najmä počas rokov 2021 a 2022. Nemohli sme dopustiť, aby sa to bez povšimnutia opäť zopakovalo,“ vyhlásil arménsky premiér. „Prakticky sme (Arménsko) pozastavili členstvo v tejto dohode. O ďalších krokoch sa rozhodne neskôr,“ dodal.

Vzťahy medzi Arménskom a Ruskom sa zhoršili v septembri, keď ruské mierové jednotky nezasiahli pri bleskovej ofenzíve Azerbajdžanu proti etnickým Arménom v Náhornom Karabachu. Baku po nej získalo kontrolu nad arménskou enklávou na svojom území, čo spôsobilo masový exodus arménskeho obyvateľstva.

Pašinjan preto kritizoval bezpečnostné spojenectvo s Ruskom ako „nedostatočné“ a zasadzoval sa za to, aby si Arménsko hľadalo nových partnerov v oblasti bezpečnosti.

Nikol Pašinjan Čítajte viac Ďalšia krajina sa obrátila Rusku chrbtom. Z Moskvy sme sklamaní, tvrdí Arménsko
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Arménsko #vojenská aliancia