Netanjahu predstavil plán na usporiadanie Gazy, Palestínčania i Hamas ho odmietli

Izrael bude mať po skončení vojny s palestínskym hnutím Hamas pod kontrolou bezpečnosť v demilitarizovanom Pásme Gazy a bude sa zapájať do tamojších civilných záležitostí. Vyplýva to z plánu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua predloženého na schválenie vláde, informuje TASR podľa piatkovej správy agentúry AP.

23.02.2024 12:05 , aktualizované: 23:20
Netanjahu Foto: ,
Izraelský premiér Benjamin
debata (24)

V pláne síce chýbajú presnejšie detaily, no je v ňom predstavená prvá formálna vízia povojnového usporiadania. Trvanie na tom, že Izrael sa bude podieľať na riadení Gazy, je však v rozpore s kľúčovou požiadavkou Spojených štátov na obnovenie autonómnej palestínskej vlády v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu.

Palestínčania plán odmietli

Hamas i Palestínska samospráva Natanjahuov plán odmietli. Predstaviteľ Hamasu so sídlom v Bejrúte Usáma Hamdán v piatok Netanjahuov plán kritizoval a povedal, že nikdy nebude úspešný.

Dodal, že z plánu vyplýva, že Netanjahu „absolútne odmieta uznať palestínsky štát“ a „trvá na oddelení Západného brehu a Gazy, Jeruzalema a Západného brehu“.

„To znamená, že skutočným plánom tejto entity (Izraela) je prevziať palestínske územia a roztrieštiť ich,“ tvrdí Hamdán.

Netanjahu predstavil tento plán vládnemu kabinetu vo štvrtok večer. Dokument potvrdzuje odhodlanie Izraela zničiť Hamas, ktorý v Gaze vládne od roku 2007. Podľa prieskumov verejnej mienky väčšina Palestínčanov Hamas nepodporuje, no hnutie je hlboko zakorenené v palestínskej spoločnosti. Cieľ Izraela zničiť Hamas je tak podľa kritikov nedosiahnuteľný.

Netanjahu Čítajte viac Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

Podľa dokumentu by tiež izraelská armáda v Gaze mala mať „voľnú ruku“ pri odvracaní akýchkoľvek bezpečnostných hrozieb. Hovorí sa v ňom aj o zriadení nárazníkovej zóny vnútri Gazy, proti čomu budú podľa AP zrejme namietať Spojené štáty.

Plán tiež predpokladá, že v Pásme Gazy budú vládnuť „miestni predstavitelia, ktorí sa nebudú stotožňovať s krajinami alebo subjektami podporujúcimi terorizmus“ a nebudú od nich dostávať finančnú podporu. Podľa AP pritom nie jasné, či by sa nejaký Palestínčan chcel ujať takejto úlohy. V uplynulých desaťročiach sa totiž Izrael opakovane neúspešne snažil o vytvorenie miestnych palestínskych vládnucich orgánov.

Hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása odmietol plán predložený Netanjahuom. „Izrael neuspeje v pokusoch zmeniť geografickú a demografickú realitu v Pásme Gazy,“ povedal Abbásov hovorca Nabíl abú Rudajná.

Navrhovaný plán počíta aj s izraelskou bezpečnostnou kontrolou „v celej oblasti západne od Jordánu“, aby „sa zabránilo posilňovaniu teroristických prvkov na (okupovanom západnom brehu Jordánu) a v pásme Gazy a aby sa zmarili hrozby z nich smerom k Izrael“.

gaza, izrael, palestína Čítajte viac Izrael od začiatku vojny s Hamasom uskutočnil vyše 31-tisíc náletov
24 debata chyba
Viac na túto tému: #Pásmo Gazy #Benjamin Netanjahu #útok na Izrael