Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení

Ruské úrady dali matke zosnulého opozičného vodcu Alexeja Navaľného ultimátum: buď bude súhlasiť s tajným pohrebom svojho syna bez účasti verejnosti, alebo bude Navaľnyj pochovaný vo väzení, kde pred týždňom za nejasných okolností zomrel. Uviedla to dnes Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová. Ljudmila Navaľná ultimátum podľa nej odmietla.

23.02.2024 17:07
debata (3)
Zelenskyj: Putin je monštrum, nebojte sa jeho porážky
Video

„Pred hodinou Alexejovej matke zavolal vyšetrovateľ a dal jej ultimátum. Buď v priebehu troch hodín bude súhlasiť s tajným pohrebom bez verejnej rozlúčky, alebo Alexeja pochovajú vo väzení,“ napísala Jarmyšová na sociálnej sieti X.

Navaľného matka podľa nej odmietla vyjednávať s vyšetrovateľmi, pretože tí nemajú právomoci rozhodnúť, ako a kde má pochovať svojho syna. Požaduje, aby bol dodržaný zákon, ktorý ukladá vyšetrovateľom vydať telo v priebehu 48 hodín od určenia príčin smrti. Podľa lekárskych dokumentov, ktoré podpísala, týchto 48 hodín uplynie v sobotu. Navaľná trvá na tom, aby ju úrady nechali usporiadať pohrebný obrad v súlade s tradíciami.

Navaľného matka vo štvrtok uviedla, že jej konečne ukázali synovo telo. Úrady ale podľa nej chcú, aby ho pochovala tajne, bez obradu, a vyhrážali sa jej, že ak nebude súhlasiť, môže sa s Navaľného telom niečo stať. Vyšetrovateľ jej povedal, že čas nie je na jej strane a telo podlieha rozkladu, dodala Ljudmila Navaľná vo vyjadrení na YouTube. Natočila ho po tom, čo podľa vlastných slov strávila 24 hodín u vyšetrovateľov v Salcharde na severe Ruska. Tam ju tiež odviezli na tajnú návštevu márnice.

Komentátori predpokladajú, že Kremeľ sa pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v polovici marca, obáva, že by sa pohreb s prípadnou účasťou desiatok tisíc ľudí mohol premeniť na demonštráciu proti Putinovmu režimu.

Navaľnyj, ktorý si urobil meno odhaľovaním korupcie špičiek režimu, bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície a hlasno kritizoval prezidenta Vladimira Putina, ktorého tiež obviňoval, že ho nariadil otráviť. Hneď po vyliečení z otravy v Nemecku a návrate do vlasti bol v januári 2021 uväznený.

Pred týždňom väzenská služba uviedla, že 47-ročnému politikovi sa po prechádzke vo väzenskej kolónii za polárnym kruhom urobilo zle, stratil vedomie a nepodarilo sa ho oživiť. Ruská opozícia aj viacerí západní predstavitelia pripisujú vinu za Navaľného úmrtie ruskému prezidentovi Putinovi.

Demonštrantka protestuje pred budovou ruského...
Ľudia kladú kvety k pamätníku obetí politických...
+11Žena kladie kvety k pamätníku, veľkému balvanu...
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj