Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

Ukrajinskí vojaci dnes večer nad Azovským morom zostrelili už druhé ruské lietadlo včasnej výstrahy a riadenia A-50, napísal server RBK-Ukrajina s odvolaním sa na nemenované zdroje v ozbrojených silách. Podľa nich išlo o spoločnú operáciu letectva a vojenské rozviedky. Zostrelenie ruského A-50 medzitým ohlásil na sociálnej sieti aj veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

23.02.2024 21:04
A-50 Foto:
Ukrajinská armáda oznámila, že nad Azovským morom zostrelila v piatok 23. februára 2024 ruské lietadlo včasnej výstrahy a riadenia A-50.
debata (81)

Miera poškodenia ruského stroja sa upresňuje, ale šance na záchranu lietadla sú minimálne, tvrdia zdroje serveru RBK-Ukrajina. O zničení ruského stroja s odvolaním sa na sociálne siete informovala aj agentúra Unian, ktorá zverejnila zábery požiaru, spôsobeného podľa nej dopadom zasiahnutého stroja na juhu Ruska. Vo vojnových podmienkach nemožno tvrdenie znepriatelených strán overiť z nezávislých zdrojov.

„A-50 s volacím znakom Bajan dolietal! Blahoželáme okupantom k (dnešnému) sviatku obrancov vlasti!“ ironicky poznamenal Oleščuk a odporučil Rusom, aby si svoje sviatky oslavovali doma. Poďakoval tiež všetkým, ktorí sa na tomto úspechu podieľali.

Rusi si zostrelili vlastné lietadlo?

Ruské ministerstvo obrany sa doteraz nevyjadrilo. O strate stroja však informujú ruskí provojnoví blogeri, podľa ktorých je zostrelenie lietadla „s veľkou mierou pravdepodobnosti“ dielom vlastnej, teda ruskej protivzdušnej obrany, napísal server Meduza.

Pád ruského lietadla so 74 ľuďmi na palube pri Belgorode
Video

Zrútenie stroja potvrdzujú početné ruské zdroje na sociálnych sieťach. Štátna agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na záchranárov informovala o páde „nezisteného lietajúceho stroja“ v Krasnodarskom kraji. Podľa krajského krízového štábu sa zrútili dva stroje, o dvoch lietadlách hovoria aj niektorí očití svedkovia, ale ich typ nespresnili, uviedla stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe. Stroj, ktorý sa bezúspešne snažil zmiasť protiletecké rakety vystreľovaním klamných cieľov, sa zrútil pri osade Trudovaja Armenija na východnom pobreží Azovského mora. Podľa BBC ukrajinská rozviedka tvrdí, že zničené lietadlo patrilo k modernizovanej verzii A-50U v hodnote 350 miliónov dolárov. Tieto lietadlá už Rusko nevyrába, navyše možno predpokladať, že na palube lietadla boli vycvičení špecialisti, ktorých nemožno ľahko nahradiť.

Čiernomorská flotila / Loď / Čítajte viac Čierny rok ruskej Čiernomorskej flotily – strata lodí, veliteľstva i prestíže

Rusko disponovalo len deviatimi strojmi tohto typu, ktoré môžu navádzať a riadiť ruské vzdušné útoky na Ukrajinu, ale nie všetky lietadlá boli bojaschopné. Jedno lietadlo sa Ukrajincom podarilo zničiť aj nad Azovským morom minulý mesiac, kedy súčasne zasiahli lietajúce veliteľské stredisko Il-22M. Jeho pilot však dokázal pristáť na ruskom letisku aj napriek vážnemu poškodeniu stroja.

Pred rokom sa ďalší A-50 na letisku v Bielorusku stal terčom útoku, ku ktorému sa následne prihlásilo bieloruské hnutie odboja, pripomenul RBK-Ukrajina. Bielorusko sa priamo nezapojilo do ruskej invázie na Ukrajinu, ale pre agresiu poskytlo svojmu spojencovi svoje územie a letecké základne. ​

Putin, Tu-160M, Rusko, Kazaň Čítajte viac Putin 'posvätil' nový stroj. Preletel sa nadzvukovým bombardérom schopným niesť jadrové hlavice
81 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine #Azovské more