Navaľného tím ponúka 20-tisíc eur za informácie, ktoré objasnia politikovu smrť

Spolupracovníci ruského opozičného politika Alexeja Navaľného ponúkajú odmenu 20 000 eur za akékoľvek informácie súvisiace s jeho "vraždou" vo väzenskom tábore IK-3 za polárnym kruhom. V prípade záujmu ponúkajú informátorovi aj zorganizovanie jeho bezpečného odchodu z Ruska.

23.02.2024 23:33
Russia Navalny Foto: ,
Muž drží plagát s nápisom „Sloboda pre Sevu Koroljova a všetkých politických väzňov“, keď prichádza vzdať hold Alexejovi Navaľnému k pamätníku, veľkému balvanu zo Soloveckých ostrovov, v Petrohrade v stredu 21. februára 2024.
debata (9)

Podľa britskej stanice BBC sa to uvádza vo výzve, ktorou sa Navaľného spolupracovníci obrátili na príslušníkov ruskej armády, polície, zamestnancov Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) a prokuratúry.

Ľudmila Navaľná Čítajte viac Ruské propagandistické weby šíria falošný príhovor Navaľného matky

Vo svojom vyhlásení Navaľného tím pripomína, že bez ohľadu na politické názory či spoločenský status toho-ktorého človeka existujú základné univerzálne ľudské princípy, ktoré treba rešpektovať. Medzi ne patrí aj ten, že neslobodno šikanovať matku a vydierať ju telom jej zavraždeného syna.

V roku 2022 umučili väzňa

„Nemôžete a nemali by ste to podporovať. Prejavte ľudskosť, prejavte súcit s matkou, ktorá prišla o syna,“ napísali Navaľného kolegovia.

Medzičasom spravodajský web Cholod s odvolaním sa na štyri rôzne zdroje uvádza, že zamestnanci väzenského tábora IK-3, známeho ako Polárny vlk, v obci Charp, kde si trest odpykával aj Navaľnyj, sa v roku 2022 pokúsili vydávať za samovraždu aj smrť väzňa, ktorý v skutočnosti zomrel na následky mučenia.

Demonštrantka protestuje pred budovou ruského...
Ľudia kladú kvety k pamätníku obetí politických...
+11Žena kladie kvety k pamätníku, veľkému balvanu...

Tento muž menom Bachrombek Šarifov zomrel – podľa tvrdenia citovaných zdrojov – na udusenie po tom, ako mu dozorcovia navliekli kazajku, zavinuli ho do matraca a zvrchu ho oblepili lepiacou páskou.

Väzenská správa vtedy uviedla, že Šarifov sa obesil. Predmety, ktorými bol mučený, boli údajne spálené.

Podľa webu Cholod sa vedenie väznice IK-3 snažilo utajiť príčiny smrti aj najmenej dvoch ďalších väzňov.

Bez mena, len s číslom

Novinári vypátrali sestru jedného z nich, ktorá uviedla, že spolu s matkou dostali od väznice len 24 hodín na to, aby pricestovali do Jamalskoneneckého autonómneho okruhu a vyzdvihli telo. Podľa jej slov to nestihli. Väznica dala jej brata pochovať v Charpe, pričom na hrob dala uviesť len jeho osobné väzenské číslo.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení

Kritik Kremľa Navaľnyj zomrel podľa ruskej väzenskej služby v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii na Sibíri.

Navaľného matke Ľudmile, ktorá na ďaleký sever Ruska odcestovala spolu s advokátom ešte uplynulý víkend, umožnili vidieť synovo telo až v stredu večer. Vydali jej úmrtný list, ale nie telo na pochovanie.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj