Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu, uviedol v OSN Kuleba. Rezolúcie sa nedočká, arabské krajiny si pamätajú

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v piatok pred Valným zhromaždením OSN vyhlásil, že cieľom pokračujúcej ruskej invázie je zničiť Ukrajinu. Moskva podľa neho nerešpektuje vôľu väčšiny krajín sveta, ktoré si želajú ukončenie ruskej agresie, informujú agentúry DPA a AFP.

23.02.2024 23:45
kuleba Foto: ,
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vystupuje v piatok 23. februára 2024 v sídle Organizácie Spojených národov na zasadnutí Bezpečnostnej rady o zachovaní mieru a bezpečnosti na Ukrajine.
debata (33)

VZ OSN v piatok zasadlo pri príležitosti druhého výročia začiatku invázie ruských síl na Ukrajinu. Na zasadnutí vystúpilo viacero šéfov diplomacií, no na rozdiel od vlaňajška sa na ňom nebude hlasovať o rezolúcii venovanej vojne na Ukrajine, pretože OSN sa momentálne sústreďuje na konflikt v Pásme Gazy.

Presne pred rokom Valné zhromaždenie drvivou väčšinou členských štátov OSN schválilo rezolúciu, ktorá vyzývala na okamžité stiahnutie ruského vojska z ukrajinského územia. Rezolúciu podporilo 147 krajín, zatiaľ čo proti bolo sedem.

Pripomínajú hlasovanie o Gaze

Nemenovaný diplomatický zdroj pre agentúru AFP uviedol, že v priebehu uplynulého roka sa zmenila nálada a „arabské krajiny si budú pamätať, ako Ukrajina hlasovala“ v súvislosti s konfliktom medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas. Kyjev sa totiž zdržal hlasovania vo VZ OSN, ktoré vyzývalo na okamžité prímerie v Gaze.

Ukrajinci netrpezlivo čakajú na stíhačky F-16
Video

„Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu a hovorí o tom dosť otvorene. Jediným dôvodom tejto vojny bolo a zostáva popieranie práva Ukrajiny na existenciu zo strany Ruska a jeho pokračujúce koloniálne výboje,“ uviedol Kuleba.

„Rusko ignoruje vôľu globálnej väčšiny. Pokračuje vo svojej agresii a vrhá do plameňov vojny čoraz viac ľudí,“ vyhlásil ukrajinský minister s tým, že za posledné dva roky bolo možné vidieť, ako sa narušila globálna bezpečnosť.

Krvácajúca rana v srdci Európy

Podotkol, že na celom svete sa rozpútava čoraz viac vojen a konfliktov. „Jedným z dôvodov je krvácajúca rana v srdci Európy,“ dodal šéf Kuleba s odkazom na ruskú inváziu. Ukrajina podľa neho aktívne pracuje na prípravách pre svetový mierový summit, ktorý sa uskutoční vo Švajčiarsku.

NATO a Slovensko budú podporovať Ukrajinu na každom kroku
Video

Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis pozval všetky členské štáty OSN na tento summit, ktorý by sa mal podľa neho uskutočniť ešte pred začiatkom leta.

Márne plány Kyjeva

Rusko však význam tejto iniciatívy spochybnilo ako zbytočný. „Nemali by sme strácať čas márnymi plánmi Kyjeva rokovať na základe takzvaného "mierového plánu“ (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského," povedal ruský vyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.

Tvrdil, že „nejde o nič iné, len o ultimátum a pokus za každú cenu nalákať čo najviac krajín na nekonečné stretnutia o tomto utopickom projekte“ Ukrajiny.

A-50 Čítajte viac Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

Kuleba sa v New Yorku tiež poďakoval všetkým členských štátov OSN, ktoré konzistentne podporili dôležité výzvy Valného zhromaždenia odsudzujúce ruskú agresiu a apelovali na Moskvu, aby zastavila svoje nepriateľské akcie.

VZ OSN „už viackrát dokázalo, že väčšina sveta stojí na strane Ukrajiny“, dodal Kuleba na záver svojho vystúpenia.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #vojna na Ukrajine