731. deň: Zelenskyj: Zvíťazíme! Každý chce, aby sa vojna skončila. Ale nikto z nás nedovolí, aby skončila Ukrajina

Ukrajina zvíťazí, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave pri príležitosti druhého výročia začatia ruskej invázie na Ukrajinu. Zároveň zdôraznil, že vojnu je nutné ukončiť podľa ukrajinských podmienok, aby mier bol spravodlivý.

24.02.2024 06:55 , aktualizované: 22:10
debata (976)
Video
Ukrajinci netrpezlivo čakajú na stíhačky F-16

Najdôležitejšie udalosti

NATO a Slovensko budú podporovať Ukrajinu na každom kroku
Video
Videoodkaz pre Kyjev od šéfa Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie holandský admirál Roba Bauera i slovenského veľvyslanca pri NATO Petra Bátora. Zdroj: NATO
Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé...
Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé...
+16Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé...
Vojna na Ukrajine v dychberúcich fotografiách

Výber fotografií redakcie Defence News zachytávajúci dva roky bojov Ukrajiny o svoju existenciu.

Fotogaléria
Deväťnásťročná Ruslana Danylkinová ako vojačka...
Ukrajinský policajt sa kryje pred ruským...
+34Staršia žena drží postihnutého príbuzného počas...
Prezidentka SR Zuzana Čaputová na návšteve...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj...
+22 Prezident USA Joe Biden a ukrajinský prezident...
Bojová stíhačka / F-16 / Čítajte viac 730. deň: Zelenskyj vyzval Západ, aby dodal stíhačky čím skôr

22:10 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková pricestovala v sobotu do juhoukrajinského prístavného mesta Odesa, práve v deň, keď invázia Ruska na Ukrajinu vstupuje do tretieho roka.

Nemecká ministerka prišla do Odesy v sprievode svojho ukrajinského kolegu Dmytra Kulebu, jej návšteva bola najprv z bezpečnostných dôvodov utajovaná.

Ide už o šiestu cestu Baerbockovej na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie 24. februára 2022.

Obaja ministri sa v piatok zúčastnili na zasadnutiach Valného zhromaždenia OSN a Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku, kde si pripomenuli druhé výročie začiatku vojny. Obaja politici pricestovali v sobotu ráno do Berlína na palube nemeckého vládneho lietadla. Odtiaľ Baerbocková a Kuleba odleteli do Moldavska, odkiaľ cestovali po súši do Odesy.

Baerbocková povedala, že vstúpiť na Ukrajinu s Kulebom je ako „ďalší krok v európskej integrácii a do Európskej únie“. Informoval o tom reportér agentúry AFP, ktorý cestoval s nemeckou ministerkou.

22:05 Vpúšťanie kamiónov smerujúcich zo Slovenska na Ukrajinu cez územie Maďarska je nateraz zastavené, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová. Kolóny kamiónov smerujúcich na Ukrajinu sa vytvárajú aj na rýchlostnej ceste R4 pred vstupom do Maďarska. Kolóny nákladných áut sa posledné týždne tvoria v súvislosti s blokádou hraníc poľskými farmármi.

kamióny, hranica, kolóna, poľsko, maďarsko, ukrajina Čítajte viac Vstup kamiónov zo Slovenska na Ukrajinu cez Maďarsko je zastavený. Na priechode Záhony ich stojí vyše 1 200

21:30 Robert De Niro, Viggo Mortensen, Catherine Deneuve, Imagine Dragons, Bono, Hilary Swank, Emma Thompson, Stephen Fry a ďalší vyjadrili Ukrajine solidaritu a podporu.

21:10 Krajiny skupiny G7 budú posilňovať opatrenia voči Rusku v dôsledku jej invázie na Ukrajinu. Uviedli to ich lídri v sobotňajšom vyhlásení, vydanom na druhé výročie začiatku vojny. Moskvu tiež vyzvali, aby plne objasnila smrť väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného.

„Budeme pokračovať vo zvyšovaní ceny ruskej vojny, znižovať zdroje príjmov Ruska a brániť mu v budovaní jeho vojenskej mašinérie,“ uvádza sa vo vyhlásení G7. Skupina zároveň odsúdila podporu, ktorú Rusku vo vojne na Ukrajine poskytujú Čína a Irán.

„Vyzývame ruskú vládu, aby plne objasnila okolnosti smrti (Navaľného),“ uviedli lídri G7. „Vzdáme tiež hold mimoriadnej odvahe Alexeja Navaľného a stojíme pri jeho manželke, deťoch a blízkych. Obetoval svoj život v boji proti korupcii Kremľa a za slobodné a spravodlivé voľby v Rusku.“

Lídri G7 hovorili v sobotu na videokonferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ten im povedal, že Ukrajina sa na nich spolieha, pokiaľ ide o včasné dodávky vojenskej pomoci.

Videokonferenciu v mene predsedníckej krajiny G7 otvorila talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá v sobotu spolu s ďalšími západnými predstaviteľmi navštívila Kyjev.

Účastníkom povedala, že ruský prezident Vladimir Putin si po Ukrajine „vyhliadol“ ďalšie neďaleké krajiny. Jeho plány na bleskovú vojnu však podľa nej nezohľadnili húževnatosť Ukrajincov a jednotu Západu, čo označila na dva prvky, prečo neboli tieto plány úspešné.

Meloniová uviedla, že Rusko na Ukrajine napriek svojej propagande o opaku nevíťazí. „Musíme oveľa lepšie vysvetľovať, že súčasná situácia v tomto konflikte je naším víťazstvom, ukrajinským víťazstvom,“ dodala s tým, že potrebné je aj účinnejšie vysvetľovať, prečo je odhodlanie Ukrajiny a jej spojencov zásadné pre všetkých. „Pretože len málokomu by prospel svet bez pravidiel, v ktorom by vládla len vojenská sila a kde by každému štátu hrozilo, že by ho napadol sused,“ citovala ju agentúra ANSA.

zväčšiť
dva roky vojny, ukrajina, graf

19:55 Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Davy sa zišli aj v centre českého hlavného mesta, aby vyjadrili podporu Ukrajine. Ľudia na Staromestské námestie v Prahe prišli s vlajkami Ukrajiny, Európskej únie a Severoatlantickej aliancie aj s transparentmi na podporu napadnutej krajiny. Míting pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej vojny proti Ukrajine otvoril príhovorom český prezident Petr Pavel.

litva, vojna na ukrajine, výročie Čítajte viac Rusi domov! Skandovali v Budapešti. Cieľom je dostať Rusko z Ukrajiny, povedal Pavel na demonštrácii v Prahe

19:15 Ukrajina nebojuje len za seba, ale za celý demokratický svet. Podpora Ukrajiny je naďalej dôležitá. Zhodli sa na tom viacerí politici a politické strany v súvislosti s uplynutím dvoch rokov od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Russia Ukraine War hadí ostrov dobytie Čítajte viac Politici si pripomenuli dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

19:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu v Kyjeve podpísal bilaterálne bezpečnostné dohody s kanadským premiérom Justinom Trudeauom a talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Kanada takisto oznámila, že Ukrajine v roku 2024 poskytne pomoc vo výške viac než dve miliardy eur.

„Je to pevné a dobre načasované rozhodnutie, ktoré výrazne posilní našu odolnosť,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti X po podpise dohody s Trudeauom. Ten uviedol, že Kanada bude stáť pri Ukrajine za každých okolností.

Dohoda medzi Ottawou a Kyjevom s platnosťou na desať rokov zahŕňa záväzky Kanady v oblasti podpory Ukrajiny a obrany jej zvrchovanosti a územnej celistvosti, ochrany jej obyvateľov a obnovy jej hospodárstva, uviedla kancelária kanadského premiéra.

Kanadský premiér počas návštevy Kyjeva takisto pripomenul možnú spojitosť ruského prezidenta Vladmira Putina so smrťou ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, píše AFP. „Putin predstiera, že je mocný, no naozaj mocní vodcovia nezabíjajú svojich protivníkov,“ povedal Trudeau na tlačovej konferencii.

Ďalšiu dohodu Zelenskyj podpísal z talianskou premiérkou. „Tento dokument vytvára pevné základy pre dlhodobé bezpečnostné partnerstvo našich krajín,“ uviedol prezident. Dodal, že s Meloniovou rokovali aj o ďalšej podpore pre Ukrajinu v spojitosti s predsedníctvom Talianska v skupine krajín G7. Takisto sa Taliansku poďakoval za podporu pre obranné spôsobilosti Ukrajiny i vojenskú pomoc na rok 2024.

Zelenskyj vo štvrtok podpísal bilaterálnu bezpečnostnú dohodu s Dánskom a minulý piatok (16. februára) s Francúzskom a Nemeckom. V januári takúto spoluprácu uzavrel s Britániou.

Do ukrajinskej metropoly v sobotu pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu pricestovala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a belgický premiér Alexander de Croo.

18:50 Ako pomáha GLOBSEC na Ukrajine a čo považuje za najväčšie výzvy budúcnosti krajiny? V Kyjeve odpovedal na otázky Richarda Dírera zástupca riaditeľa pobočky GLOBSEC v Kyjeve Martin Poliačik.

poliačik Čítajte viac Poliačik: GLOBSEC sa na Ukrajine pozerá do budúcnosti

18:45 Rusko za dva roky vojny proti Ukrajine prišlo približne o 350 000 zabitých a zranených vojakov, ale tieto straty sa mu podarilo zaceliť, uvádza britská rozviedka v pravidelnom prehľade situácie na bojisku.

Ruský vojak, vojna na Ukrajine, mŕtvy vojak, Andriivka Čítajte viac Rusi prišli o 350 000 vojakov, ale straty nahradili, uvádza britská rozviedka

18:10 Rusko zlyhalo vo svojej snahe podkopať ukrajinskú štátnosť a zlomiť odhodlanie ukrajinského ľudu, vyhlásila v sobotu Rada NATO-Ukrajina. Pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej invázie dodala, že Ukrajina sa prejavila ako suverénny a demokratický štát, oslobodila významné územie a zahnala ruskú Čiernomorskú flotilu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Rusko musí okamžite zastaviť túto vojnu a úplne a bezpodmienečne stiahnuť všetky svoje vojenské sily z Ukrajiny v súlade s rezolúciami Valného zhromaždenia OSN. Neuznávame a nikdy neuznáme ilegálne a nelegitímne ruské anexie vrátane anexie Krymu,“ zdôrazňuje vyhlásenie Rady NATO-Ukrajina.

18:00 Česká zbrojovka sa dohodla s ukrajinskou štátnou spoločnosťou Ukroboronprom na montáži pušiek CZ BREN 2 na Ukrajine. Cieľom dohody je vybaviť ukrajinské ozbrojené sily zbraňou, ktorá spĺňa štandardy NATO a zvýši operačné schopnosti ukrajinského vojska.

ZCH 7075 Čítajte viac České pušky sa budú montovať na Ukrajine

17:07 Ruské úrady odovzdali telo zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného jeho matke. Oznámila to v sobotu Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová. Príbuzní a podporovatelia opozičného lídra žiadali už niekoľko dní ruské vedenie o vydanie tela, aby ho moli dôstojne pochovať.

Navaľnyj zomrel podľa ruskej väzenskej služby v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii za polárnym kruhom. Jeho matke Ľudmile Navaľnej, ktorá na ďaleký sever odcestovala spolu s advokátom ešte uplynulý víkend, umožnili vidieť synovo telo až v stredu večer. Vydali jej úmrtný list, ale nie telo na pochovanie. Oboznámili ju tiež s lekárskou správou, podľa ktorej zomrel prirodzenou smrťou.

„Alexejovo telo odovzdali jeho matke. Ďakujeme všetkým, ktorí to spolu s nami požadovali,“ napísala Jarmyšová v sobotu na sociálnej sieti.

Správu potvrdil s rovnakým poďakovaním aj riaditeľ Navaľného nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) Ivan Ždanov, informovala tlačová agentúra AP.

Vdova po politikovi Julija Navaľná predtým obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina, že znevažuje kresťanstvo, keď sa snaží Navaľného matku prinútiť, aby súhlasila s tajným pohrebom.

Jarmyšová uviedla, že plány na pohreb stále nie sú jasné. „Ľudmila Ivanovna je stále v Salecharde. Pohreb sa ešte neuskutočnil. Nevieme, či úrady zabránia tomu, aby sa konal tak, ako si to želá rodina a ako si to Alexej zaslúži,“ doplnila.

Belgium EU Foreign Ministers Čítajte viac Nahradí Navaľná mŕtveho muža? Bude z nej ruská Cichanovská? Experti sa nezhodnú

16:55 Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval v sobotu Nemecko a ďalšie európske krajiny, aby vynakladali väčšie úsilie o zaistenie svojej účinnej obrany. Uviedol to vo vyhlásení pri príležitosti druhého výročia invázie Ruska na Ukrajinu.

„Rusko nielen útočí na Ukrajinu, ale aj ničí mier v Európe,“ povedal Scholz. Ukrajina bude mať podľa neho podporu pri sebaobrane tak dlho, ako to bude potrebné. „A my, Nemecko a Európa, robíme viac a musíme urobiť ešte viac, aby sme sa mohli účinne brániť.“

„Spolu s našimi spojencami musíme byť takí silní, aby sa nikto neodvážil nás napadnúť. Tak sa postaráme o našu bezpečnosť. A tak obránime mier v Európe,“ uviedol kancelár s tým, že najlepšou garanciou obrany na oboch stranách Atlantiku je NATO.

Scholz tiež zdôraznil význam spolupráce Nemecka s európskymi partnermi pri budovaní efektívneho obranného priemyslu. „Dôležité zbraňové systémy a najmä munícia musia vychádzať z výrobnej linky nepretržite. Keď my Európania svoje objednávky spojíme, potom sa nám to podarí,“ dodal.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil konflikt na Ukrajine. „Prepustite ukrajinské deti. Stiahnite svojich vojakov. Ukončite túto vojnu. Potom tu zajtra bude mier,“ napísala v príspevku pre sobotňajšie vydanie denníka Bild.

Baerbocková tiež obvinila Putina, že baží po dobývaní a nie je ochotný viesť rokovania a dohodnúť sa na mieri. Odmietla súčasne kritiku dodávok nemeckých zbraní Ukrajine. „Každý, kto tvrdí, že dodávky zbraní predlžujú vojnu, nahráva Putinovi. Pretože tvrdenie, že Západ bráni Ukrajine v rokovaniach, je lož,“ dodala ministerka.

16:50 Iniciatíva Mier Ukrajine pripravila v sobotu program v Bratislave pri Starej tržnici, aj takto chce šíriť osvetu o potrebe pomoci Ukrajine. Urobila tak pri príležitosti druhého výročia začiatku invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Iniciatíva organizuje aj zbierku na pomoc ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou.

„Musíme si pomáhať. Treba vytrvať s Ukrajinou, lebo Ukrajina bojuje aj za našu slobodu,“ vyhlásil člen iniciatívy Rastislav Kalnovič. Členovia iniciatívy na sobotnej tlačovej konferencii poukázali na potrebu pomáhať a aj na aktuálnu situáciu na Ukrajine. Upozornili takisto na riziká šíriacej sa ruskej propagandy.

Iniciatíva zároveň predstavila aktuálnu zbierku, ktorú organizuje na pomoc pre ľudí trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou v dôsledku vojny. Prebieha prostredníctvom online platformy.

16:40 Holandský premiér Mark Rutte v sobotu ubezpečil Kyjev, že Holandsko stále podporuje Ukrajinu. Pripojil sa tak k ďalším európskym lídrom, ktorí na druhé výročie ruskej invázie prejavili solidaritu s Ukrajinou. Podobne urobila aj slovinská prezidentka.

„Nie ste sami. Stojíme pri vás,“ uviedol Rutte vo video odkaze zverejnenom na sociálnej sieti X, predtým Twitter.

Povedal, že konflikt nie je len bojom za Ukrajinu. „Ide aj o našu vlastnú bezpečnosť. Pretože ak (ruský prezident Vladimir) Putin bude na Ukrajine úspešný, nezastaví sa tam,“ dodal Rutte.

Rutte je pokladaný za favorita na funkciu generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO), ako nástupca Jensa Stoltenberga, ktorý odchádza v októbri.

Holandský kráľ Viliam Alexander a kráľovná Máxima tiež znova potvrdili, že podporujú Ukrajinu. V posolstve zverejnenom kráľovským dvorom manželia ocenili „obrovskú vytrvalosť a odvahu“ Ukrajincov, ktorí čelia ruskej agresii. „Stále jednotne podporujeme Ukrajincov a Ukrajinky, ktorí bojujú za slobodu, demokraciu a spravodlivosť. Ich obetavosť je príkladom a inšpiráciou pre nás všetkých,“ napísali.

Slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová v sobotu na druhé výročie vojny znovu odsúdila ruskú agresiu v susednej krajine a vyhlásila, že Slovinsko stále solidárne stojí pri Ukrajine. Ukrajincom vzdala poctu aj tým, že zaspievala ukrajinskú ľudovú pieseň spolu so speváčkou Kristinou Oberžanovou a zverejnila video na svojom profile na Instagrame.

„Básnik Henry Wadsworth Longfellow opísal hudbu ako univerzálny jazyk ľudstva. Porozumieme jej všetci, len ak otvoríme svoje srdcia a započúvame sa do toho, čo nám hovorí. Som v hĺbke duše presvedčená, že nám prináša posolstvá mieru, lásky a spolunažívania,“ uviedla v texte sprevádzajúcom vi­deo.

Pircová Musarová povedala, že Slovinsko dôrazne odsudzuje ruskú agresiu proti Ukrajine a naďalej solidárne stojí pri Ukrajine a pri miliónoch ľudí, nielen na ukrajinskej strane, ktorí nikdy túto vojnu nechceli. „Tak ako vraví táto pieseň, chcú žiť a milovať,“ dodala prezidentka.

16:35 Európa si vybudovala silnú závislosť pri dovoze plynu, až takmer polovica pochádzala z Ruskej federácie. V poslednom štvrťroku 2023 sa však tento podiel znížil na 15 %.

Rusko / Plynovod / Plyn / Potrubie / Energetika / Čítajte viac Rusko prišlo vďaka vojnovému konfliktu na Ukrajine o hlavný trh

16:30 Sú to už dva roky, no to ráno má stále v živej pamäti. 4:40 silný výbuch, nasledoval telefonát z ukrajinského ministerstva vnútra a invázia bola v plnom prúde. To, že zaútočia zo štyroch strán, sme netušili, priznal policajný pridelenec na Ukrajine Ľudvík Šoltés.

Ľudvík Šoltés, policajný pridelenec na Ukrajine Čítajte viac Policajný pridelenec Šoltés: To, že Rusi zaútočia zo štyroch strán, sme netušili

16:15 Stovky ľudí sa v sobotu zúčastnili na zhromaždeniach v nemeckom hlavnom meste Berlín i v lotyšskej Rige, aby si pripomenuli druhé výročie ruskej invázie na Ukrajinu.

V okolí Brandenburskej brány v Berlíne sa v sobotu popoludní podľa odhadov polície zišlo viac než 3000 ľudí. Mnohí z nich niesli ukrajinské zástavy a ďalší držali transparenty a plagáty s nápismi ako „Rusko vždy klame“ alebo „Diabol je v Kremli“. Ľudia takisto Rusko výkrikmi označovali za teroristický štát, píše DPA.

Aktivisti z environmentálnej organizácie Greenpeace v sobotu ráno na priečelie budovy ruského veľvyslanectva v Berlíne premietli nápisy, ktorými vyjadrovali nespokojnosť s vojnou. Na budove boli vysvietené nápisy „Zastavte zabíjanie“ a „ruky preč z Ukrajiny“ v angličtine aj nemčine.

Stovky ľudí sa zhromaždili aj pri pamätníku v lotyšskej metropole Riga, aby vyjadrili solidaritu s Ukrajinou. Účastníci držali lotyšské a ukrajinské zástavy a bannery s nápismi, ktoré odsudzovali ruskú agresiu a vyzývali na podporu pre Ukrajinu.

„Lotyšsko podporuje Ukrajinu politicky, vojensky a finančne a budeme tak robiť aj naďalej,“ uviedla vo svojom príhovore lotyšská premiérka Evika Siliňová. Estónska premiérka Kaja Kallasová a predsedníčka litovskej vlády Ingrida Šimonyté prostredníctvom videokonferencie tiež potvrdili ďalšiu podporu pre Ukrajinu, až kým nezvíťazí.

Obyvatelia Lotyšska v sobotu o 9.00 h prejavili solidaritu s Ukrajincami chvíľkou ticha. Počas dňa sa koná viacero charitatívnych koncertov a ďalších podujatí.

16:00 Dva roky od začiatku otvorenej ruskej invázie na Ukrajinu ide Kyjevu o všetko. Po sérii víťazstiev v prvom roku vojny sa šťastie od ukrajinskej armády odvrátilo, je v zákopoch a čelí ruskej prevahe v počte vojakov a zbraní.

Russia Ukraine War BVP strieľa Čítajte viac Kyjevu ide o všetko. Šťastie sa od ukrajinskej armády odvrátilo, čelí ruskej prevahe v počte vojakov i zbraní

15:40 Z vojny na Ukrajine jasne vyplýva, že Poľsko musí posilniť svoju armádu. Uviedol to v sobotu poľský prezident Andrzej Duda.

„Opäť žijeme v nebezpečnej dobe,“ uviedol Duda vo videu zverejnenom na sociálnej sieti pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu. Ruská agresia proti nezávislej Ukrajine podľa jeho slov prináša smrť, bolesť a utrpenie. Pripomenul, že Poľsko od začiatku pomáha Ukrajine v jej hrdinskom boji proti Rusku a takisto si vytvára závery z tejto vojny.

„Dnes si nemôžeme dovoliť byť nečinní a preto, tu a teraz, posilňujeme a budeme pokračovať v posilňovaní našej armády,“ uviedol Duda. „Povinnosťou politikov je starať sa o dôležité záležitosti ako obrana našich hraníc, posilňovanie našej armády a posilňovanie našich spojenectiev,“ do­dal.

Poľský premiér Donald Tusk v sobotu na sociálnej sieti X ocenil statočnosť Ukrajincov a kritizoval tých, ktorí sú k vojne ľahostajní. „Dva roky ukrajinského hrdinstva. Dva roky ruského barbarstva. Dva roky hanby tých, ktorí zostávajú ľahostajní,“ uviedol.

15:30 Britský kráľ Karol III. v sobotu v posolstve pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu ocenil „odhodlanie a silu“ Ukrajincov.

„Odhodlanie a sila Ukrajincov nás stále inšpirujú, aj keď nevyprovokovaný útok na ich krajinu, ich životy a celú existenciu vstupuje do tretieho, tragického roka,“ napísal kráľ.

„Napriek obrovským útrapám a bolesti Ukrajinci stále prejavujú hrdinstvo, s ktorým si ich svet nerozlučne spája,“ uviedol panovník. „Majú skutočnú odvahu, napriek neuveriteľnej agresii,“ dodal.

Britský kráľ ďalej napísal, že ho „veľmi povzbudzuje, že Spojené kráľovstvo a naši spojenci sú stále v prednej línii medzinárodného úsilia pomôcť Ukrajine“.

„V srdci som so všetkými, koho vojna postihla, a pamätám na nich vo svojich myšlienkach a modlitbách,“ doplnil.

14:52 „Experti na začiatku vojny odhadovali, že proti jednej z najväčších armád na svete vydržíme pár dní, možno pár týždňov. Bránime sa už dva roky,“ povedal BBC kyjevský starosta Vitalij Kličko. „Občas v Kyjeve vzniká ilúzia mierových čias. Ale v ľubovoľnom momente môže zaznieť výstraha pred náletom a všetci musia okamžite do krytu. Bezpečnosť nemá na Ukrajine zaručenú nikto,“ povedal.

Krajina teraz podľa Klička potrebuje „oveľa, oveľa viac“ západnej pomoci. Podpora Kyjeva je dôležitá nielen pre Ukrajinu, ale pre celý demokratický svet, uviedol starosta v odpovedi na otázku, či Ukrajina neprehrá vojnu, ak USA nezvýšia svoju pomoc, čo teraz blokujú republikáni v americkom Kongrese. „Musíme bojovať, aby sme ubránili naše domovy, naše rodiny,“ povedal Kličko.

14:50 „Veríme, že Ukrajina bojuje aj za našu slobodu a za naše národné záujmy,“ povedala novinárom talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá je v Kyjeve podobne ako šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a premiéri Belgicka a Kanady Alexander De Croo a Justin Trudeau. Do ukrajinskej metropoly na druhé výročie vojny prišiel aj bývalý britský premiér Boris Johnson.

Meloniová podľa serveru RBK-Ukrajina označila Hostomel za symbol ruskej porážky a za miesto, kde Ukrajinci naplnili slová svojej hymny, že dajú duše a telá za slobodu.

14:45 Ukrajina zvíťazí, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave pri príležitosti druhého výročia začatia ruskej invázie na Ukrajinu. Zároveň zdôraznil, že vojnu je nutné ukončiť podľa ukrajinských podmienok, aby mier bol spravodlivý.

„Každý normálny človek chce, aby sa vojna skončila. Ale nikto z nás nedovolí, aby skončila aj naša krajina. Preto k slovám o ukončení vojny vždy dodávame: za našich podmienok. Preto so slovom mier vždy znie: spravodlivý. Preto vždy v histórii bude popri Ukrajine aj výraz nezávislá. Poďme za to bojovať. Vyhráme. Bude to najlepší deň nášho života,“ povedal Zelenskyj.

Prejav predniesol na letisku Hostomel pri Kyjeve, kde ukrajinskí vojaci na začiatku vojny odrážali výsadok ruských vojakov, ktorí mali za úlohu zmocniť sa Kyjeva. Prezidenta sprevádzali západní politici, ktorí dnes pricestovali do Kyjeva, uviedla agentúra AFP.

Počas jeho príhovoru stáli vedľa neho premiéri Kanady, Talianska a Belgicka a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorí prišli do Kyjeva pripomenúť si dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Zelenskyj na ceremónii na kyjevskom letisku Hostomeľ objal lídrov a odovzdal medaily vojakom. Práve toto letisko sa v prvých dňoch invázie na Ukrajinu stalo terčom Ruska.

„Pred dvoma rokmi sme tu privítali nepriateľské výsadkové vojsko streľbou; o dva roky sa tu stretávame s našimi priateľmi a partnermi,“ uviedol ukrajinský prezident.

14:05 Najprv uvažoval o tom, že z krajiny odíde, no rozhodol sa zostať. Rovnako, ako mnoho ďalších umelcov. Galerista Oleksander Ščeluščenko opísal, ako to je žiť uprostred vojnového konfliktu.

galerista, kyjev Čítajte viac Galerista Ščeluščenko o dôsledkoch ruskej vojny na umenie

14:00 Ukrajina zo všetkých síl bojuje za svoju slobodu, demokraciu a nezávislosť a ak padne, je len otázkou času, kedy bude ohrozený niekto ďalší. Český premiér Petr Fiala to v sobotu uviedol vo videu venovanom druhému výročiu ruskej invázie na Ukrajinu. Ruský režim je podľa neho obludný a je v záujme Česka, aby na Ukrajine neuspel, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Útok na Ukrajinu je podľa Fialu porušením princípov suverenity, zvrchovanosti a nezávislosti štátu. Zdôraznil, že Česko stojí od začiatku jednoznačne na jej strane. „Nesieme zodpovednosť za udržanie mieru a stability v našom regióne, v našej krajine. Je naším bytostným záujmom, aby ruský agresor neuspel,“ vyhlásil český premiér.

Fiala: Počúvam, čo hovoria Fico a Orbán, a potom je tu nejaká realita
Video

Ruský režim je podľa neho obludný a neštíti sa ničoho. Dôkazom toho je, ako prezident Vladimir Putin likviduje svojich politických protivníkov, dodal Fiala. Považuje za otázku času, kedy bude ohrozený ďalší štát, ak by Rusko na Ukrajine zvíťazilo. „Nemá zmysel si nahovárať, že Putinovi bude Ukrajina stačiť. Všetci chceme mier. A práve preto sa nesmieme báť postaviť tým, ktorí mier ohrozujú,“ dodal predseda českej vlády.

Predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová na sociálnej sieti X podotkla, že Ukrajina sa nielen bráni, ale časť okupovaných území oslobodila. „Práve preto nesmieme v našej pomoci poľaviť. A ak o tom niekto pochybuje, nech sa zamyslí, ako bezpečne by sa cítil s ruskými tankami na slovenských hraniciach,“ dodala.

Spolu s predsedom Senátu Milošom Vystrčilom si uctili pamiatku obetí ruskej agresie pri pomníku ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka, ktorý je pre Ukrajincov symbolom ich krajiny, kultúry a nezávislosti. „Budúcnosť Ukrajiny predurčuje aj našu budúcnosť… podpora Ukrajiny nie je zadarmo a niečo stojí, ale ak by sme to nerobili, zaplatili by sme oveľa viac,“ povedal Vystrčil a poďakoval sa všetkým Čechom, ktorí Ukrajinu podporujú.

13:40 Ruská polícia v sobotu pred Kremľom zadržala najmenej štyroch ľudí vrátane reportérov na proteste manželiek zmobilizovaných vojakov bojujúcich na Ukrajine.

Video zverejnené nezávislým médiom SOTA na Telegrame ukazuje, ako polícia zadržala dvoch ľudí v žltých vestách s nápisom „Press“ a dvoch ďalších.

Väčšina ľudí v uliciach Moskvy povedala agentúre AFP, že podporuje vojakov bojujúcich na Ukrajine. „Som hrdá na našich mužov,“ povedala 27-ročná Nadežda, environmentálna inžinierka. „Samozrejme, že sa o nich bojím, ale je príjemný pocit, že sa im darí skvele, bojujú za našu krajinu.“

Jeden z mála, kto dal alternatívny názor, bol Konstantin, učiteľ herectva pracujúci ako čašník: „Som proti akejkoľvek vojne. Prešli dva roky a štve ma, že ľudia sa nevedia medzi sebou rozprávať a sú stále vo vojne.“

13:30 Diplomat Marek Šafin pôsobí na Ukrajine už šesť rokov. Na ráno invázie podľa vlastných slov nezabudne. Zobudili ho sirény a výbuchy rakiet. Rýchlo pochopil, že sa deje niečo zlé.

marek šafin, veľvyslanec SR na UA Čítajte viac Veľvyslanec Slovenska na Ukrajine Šafin: Slováka by Ukrajinci nenechali na ulici

12:55 Počas uplynulých dvoch rokov sme boli svedkami solidarity Slovákov voči utečencom, hrdinstva ukrajinského národa, vojnových zločinov či hanebného bombardovania civilných cieľov zo strany Ruska. Občiansky kandidát na post prezidenta Ivan Korčok si tak pripomenul druhé výročie vojny na Ukrajine. Zároveň zdôraznil, že v tejto vojne je agresorom Rusko a Ukrajina obeťou.

„Tu chcem aj sebakriticky poznamenať, že sa nám u nás doma nepodarilo dostatočne presvedčiť a vysvetliť, aký fatálny dopad má vojna na Ukrajine na bezpečnosť Slovenska a celej Európy. No a preto sa podarilo populistom túto tému doslova ukradnúť a presvedčiť veľkú časť našich občanov, že pomoc Ukrajincom ide na úkor pomoci Slovákom. Nie je to pravda," upozorňuje kandidát na prezidenta. Zároveň považuje slová Roberta Fica (Smer) a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas) za zbabelé a poškodzujúce záujmy Slovenska. Fico sa vyjadril, že v ukrajinskom Kyjeve neprebieha vojna, Pellegrini zas tvrdil, že v Kyjeve padne „nejaká raketa len sem-tam". Korčok preto Pellegriniho vyzval, aby prestal myslieť na domáce politické body, keď ide o tragédiu, ktorá sa odohráva u nášho východného suseda.

Korčok je zároveň toho názoru, že bezpečnosť Ukrajiny zvyšuje aj našu bezpečnosť. „Slovenským záujmom musí byť, aby Ukrajina ubránila svoju štátnosť a aby sa náš sused stal bezpečným partnerom v Európskej únii. Prosperujúca Ukrajina znamená nové príležitosti na rozvoj pre východ Slovenska," dodal. Tvrdí, že mier na Ukrajine nastane až vtedy, keď Rusko prestane bojovať. „Z politiky často zaznieva falošné volanie po mieri a tiež, že Ukrajina by mala akceptovať, že príde o časť svojich území. Prvý predpoklad akéhokoľvek mieru je však to, že ruské bomby prestanú dopadať na ukrajinské školy, škôlky a nemocnice. A to, aký mier a za akých okolností Ukrajina akceptuje, musíme nechať na Ukrajincov. Dovtedy je našou povinnosťou podporovať Ukrajinu a robiť všetko preto, aby sa ubránila," uzavrel.

12:36 Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine. Hlava štátu tvrdí, že naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby Čítajte viac Čaputová: Naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje

12:42 Veľká Británia vynaloží ďalších 245 miliónov libier na dodávky delostreleckých granátov Ukrajine. Pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu to oznámila tlačová služba britskej vlády.

Britský premiér Rishi Sunak a líder opozičných labouristov Keir Starmer, ktorého strana má veľkú šancu vyhrať nadchádzajúce voľby v Británii, v sobotu vyhlásili, že Spojené kráľovstvo bude naďalej podporovať Ukrajinu, informuje web Ukrajinská pravda, ktorý cituje televíziu Sky News.

12:23 Slovensko chce aj naďalej poskytovať materiálnu, humanitárnu a rozvojovú pomoc Ukrajine. Podporí aj zapojenie slovenských subjektov do jej obnovy. Uviedol to minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny na Ukrajine.

„Slovenská republika podporuje Ukrajinu ako mierovú, demokratickú, teritoriálne celistvú, v medzinárodne uznaných hraniciach s perspektívou v Európskej únii po splnení všetkých kritérií stanovených pre všetky kandidátske krajiny. Nášmu susedovi chceme aj naďalej poskytovať materiálnu, humanitárnu a rozvojovú pomoc a podporíme zapojenie slovenských subjektov do obnovy Ukrajiny,“ uviedol minister.

Podotkol, že SR apeluje na čo najskoršie začatie mierových rokovaní. „Preto podporujeme mierové aktivity vrátane iniciatívy prezidenta Ukrajiny vedúce k tomuto cieľu,“ ozrejmil. Slovensko je podľa jeho slov pripravené konštruktívne sa zapojiť do procesov na medzinárodnej scéne, ktoré môžu prispieť k ukončeniu tejto vojny. „Pre SR je aj naďalej dôležité, aby bol budúci mier pre Ukrajinu komplexný, spravodlivý, trvalý a plne v súlade s kľúčovými princípmi Charty OSN. Iba taký prispeje k posilneniu celoeurópskej stability a bezpečnosti,“ skonštatoval. Dodal, že Slovensko vyjadruje solidaritu so všetkými obeťami vojenskej invázie.

12:18 Pokiaľ budem predsedom vlády, budem vždy vetovať vstup Ukrajiny do NATO, povedal premiér Robert Fico v Sobotných dialógoch.

Róbert Fico úrad vlády SR Čítajte viac Fico: Pokiaľ budem predsedom vlády, budem vždy vetovať vstup Ukrajiny do NATO

12:10 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdala v sobotu v Kyjeve 50 vozidiel pre ukrajinskú políciu a ďalšie vyšetrujúce orgány. Urobila to v rámci podujatí pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

Biele terénne vozidlá pomôžu „zaistiť bezpečie a stabilitu na územiach oslobodených odvážnymi ukrajinskými zbrojenými silami a chrániť obyvateľov“, napísala predsedníčka eurokomisie v príspevku na sociálnej sieti X. K odkazu pripojila video, ktoré ju zachytáva pri prehliadke vozidiel v Kyjeve.

„Táto zásielka prichádza krátko po tom, čo Európska únia poskytla Ukrajine moderné odmínovacie zariadenie. Týmto vybavením pomáhame Ukrajine meniť deokupované územia znovu na bezpečné,“ uviedla von der Leyenová, ktorú citovala vo vyhlásení Európska komisia.

11:50 Nočný nálet dronov na ruskú oceliareň v meste Lipeck podnikla ukrajinská tajná služba SBU a vojenská rozviedka HUR, uviedol server RBK-Ukrajina s odvolaním sa na nemenované zdroje. Oceliareň vyrábajúca pre zbrojovky podľa nich predstavuje legitímny cieľ. Ukrajina sa oficiálne k útokom v hĺbke ruského územia nevyjadruje.

11:40 Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za rozsiahle sankcie, ktoré voči Rusku zaviedli krajiny Západu. Uviedol to v sobotu ruský exprezident Dmitrij Medvedev.

Dmitrij Medvedev Čítajte viac Medvedev: Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za sankcie Západu

11:20 Rusi za dva roky vojny proti Ukrajine pripravili o život 528 detí, ďalších 1 230 zranili, pričom 330 z nich potrebovalo protézy, a 19 000 detí odvliekli do Ruska. Viac ako dva milióny detí utiekli pred vojnou do cudziny. Milión detí sa učí len prostredníctvom internetu, pretože oblastiam blízko frontu hrozí ostreľovanie a skoro dve tisícky škôl nemajú kryty, uviedla ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská na sociálnej sieti.

Tie ukradnuté dva roky detstva nevrátime, ale môžeme z nich urobiť len epizódu dlhého a šťastného života, zdôraznila manželka ukrajinského prezidenta.

Moskva popiera, že by ruskí vojaci útočili na civilistov a civilné ciele, nato aby sa dopúšťali vojnových zločinov, akokoľvek fakty hovoria o opaku. Podľa vyjadrenia vysokého komisára OSN z konca minulého roka vo vojne na Ukrajine prišlo o život viac ako 10 000 civilistov, vrátane viac ako 560 detí.

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu vydal vlani 17. marca zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú pre únosy ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska.

Na Putina je zatykač. Zadržali by ho na Slovensku?
Video

11:15 Proukrajinskí aktivisti v sobotu ráno pred rezidenciou ruského veľvyslanca vo Varšave vyklopili dve tony hnoja, aby tak pripomenuli druhé výročie začatia ruskej invázie na Ukrajinu, uviedla agentúra AFP.

Do hromady hnoja aktivisti zapichli zakrvavenú ruskú vlajku s nápisom v poľštine a v angličtine prirovnávajúcim Rusko k výkalom.

„Je najvyšší čas vyhostiť ruských diplomatov z Poľska,“ uviedla organizácia Euromajdan, ktorej aktivisti akciu podnikli. „Pokiaľ budeme tolerovať aktivity ruských pseudodiplomatov a (dezinformačných) trollích tovární, hrozba globálneho konfliktu len porastie,“ varovala.

Podľa tohto vyhlásenia ďalšia skupina aktivistov v sobotu ráno vo Varšave spustila poplašné sirény a reprodukovala zvuky výbuchov a výstrelov pred budovou obývanou ruskými diplomatmi. Malo to napodobniť podmienky, za akých sa Ukrajinci prebúdzajú pri ruských útokoch.

10:50 Svetlo zvíťazí nad tmou na Ukrajine, povedal hlavný veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskij v sobotu na druhé výročie ruskej invázie.

Moskva pred dvoma rokmi na Ukrajinu bez vyhlásenia vojny zaútočila z viacerých smerov, čím šokovala svet. „Som presvedčený, že jednota je naše víťazstvo. A to sa určite stane. Pretože svetlo vždy porazí tmu!“ uviedol na sociálnej sieti. Pripomenul, ako málokto veril, že menšia ukrajinská armáda dokáže odraziť ruský postup na Kyjev v prvých dňoch vojny v roku 2022.

„Keď sa tisíce kolón ruských útočníkov presúvali zo všetkých strán na Ukrajinu, keď na našu zem dopadli tisíce rakiet a bômb, nikto na svete neveril, že prežijeme,“ povedal. „Nikto neveril, ale Ukrajina áno! Verila, prijala bitku a prežila,“ povedal Syrskij.

Ocenil padlých ukrajinských vojakov a oslobodenie územia na severovýchode a juhu, pričom priznal, že „pokus o ukrajinskú protiofenzívu… nepriniesol želaný výsledok“. Po dvoch rokoch je však Ukrajina stále odhodlaná bojovať o „každý meter našej zeme“.

10:45 Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyzval Ukrajinu a jej spojencov, aby „nestrácali nádej“. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie, ktoré Stoltenberg urobil pri príležitosti druhého výročia invázie, ktorú začal ruský prezident Vladimir Putin.

„Situácia na bojisku zostáva mimoriadne ťažká. Cieľ prezidenta Putina ovládnuť Ukrajinu sa nezmenil a nič nenasvedčuje tomu, že by sa pripravoval na mier. Nesmieme však strácať nádej,“ vyhlásil šéf NATO.

„Ukrajina sa pripojí k NATO. Nie je otázkou či, ale kedy,“ povedal tiež Stoltenberg vo videu. „Kým sa na tento deň pripravujeme, Severoatlantická aliancia bude aj naďalej stáť pri Ukrajine,“ dodal.

Stoltenberg, NATO Čítajte viac VIDEO: NATO a Slovensko budú Ukrajinu podporovať na každom kroku

10:25 Ukrajina si v sobotu pripomína druhé výročie začiatku otvorenej ruskej invázie. Očakáva sa, že do ukrajinského hlavného mesta príde prejaviť solidaritu viacero zahraničných predstaviteľov, ale Kyjevu sa zmenšujú zásoby munície a zbraní a západná pomoc visí na vlásku.

Začína sa tretí rok vojny a v krajine je pochmúrna nálada, pretože ukrajinská armáda na fronte čelí zväčšujúcim sa ťažkostiam vzhľadom na nedostatok munície a vojakov a stiahla sa zo strategického mesta Avdijivka v Doneckej oblasti.

Krátko pred druhým výročím ruského vpádu na Ukrajinu prezident krajiny Volodymyr Zelenskyj odvolal hlavného veliteľa armády Valeriia Zalužného a na jeho post vymenoval generálplukovníka Oleksandra Syrského. Išlo o najvýznamnejšiu zmenu vo velení armády od vypuknutia vojny.

Rusko stále kontroluje zhruba štvrtinu územia Ukrajiny, keďže Kyjevu sa nepodarilo naplniť očakávania počas vlaňajšej letnej protiofenzívy a nedosiahol veľký prielom.

V americkom Kongrese pritom republikáni brzdia schválenie pomoci Kyjevu v sume 60 miliárd dolárov, ktorú ukrajinská armáda bude v najbližšom období zúfalo potrebovať.

10:20 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 770 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 409 010, uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o osem tankov, 15 obrnených bojových vozidiel pechoty, 36 delostreleckých systémov a jedno lietadlo.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 6 534 tankov, 12 425 obrnených bojových vozidiel pechoty, 9 952 delostre­leckých systémov a 340 lietadiel.

10:05 V Petrohrade sa pri pomníku ukrajinského spisovateľa Tarasa Ševčenka v deň druhého výročia rozpútania vojny proti Ukrajine objavili smútočné kytice, uviedol na sociálnej sieti Telegram spravodajský kanál Sota. Zverejnil tiež fotografiu plagátu pri pomníku s výpočtom ukrajinských miest, ako je Buča, Irpiň či Mariupol, kde sú ruskí vojaci podozriví zo spáchania vojnových zločinov.

Ševčenkove pomníky sú na Ukrajine skoro rovnako početné ako pomníky vodcu boľševikov a zakladateľa Sovietskeho zväzu Vladimira Iljiča Lenina v Rusku. Spisovateľov pomník v Petrohrade bol slávnostne odhalený v roku 2000 za prítomnosti vtedajších prezidentov oboch krajín Vladimira Putina a Leonida Kučmu.

Petrohrad je druhým najväčším ruským mestom a je rodiskom Putina, na ktorého rozkaz ruské vojská pred dvoma rokmi vpádom na Ukrajinu rozpútali najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny.

9:45 Vdova po Alexejovi Navaľnom uviedla, že ruský prezident Vladimir Putin osobne prikázal, že mŕtve telo jej manžela nemá byť vydané rodine.

Navaľného matka Ľudmila Navaľná vo štvrtok uviedla, že úrady v arktickom meste Salechard sa vyhrážajú, že ho pochovajú na pôde väznice, ak nebude súhlasiť s „tajným“ pohrebom.

„Mučili ste ho živého, teraz ho mučíte aj po smrti,“ povedala v novom videu Julia Navaľná, ktorá sa zaviazala pokračovať v práci manžela. „Úplne chápem, že to nevymyslel nejaký vyšetrovateľ v Salecharde. Putin to celé riadi,“ povedala. „Putin hovorí, že ‚vyviňte tlak na matku, zlomte ju, povedzte jej, že telo jej syna hnije‘,“ povedala.

Povedala, že „mučia“ aj Navaľného matku, ktorá odcestovala pre synovo telo do odľahlej väzenskej kolónie, kde zomrel. „Je to ten istý Putin, ktorý rád ukazuje, že je praktizujúci kresťan,“ povedala. Putin sa napriek pôsobeniu v sovietskej tajnej službe KGB snažil pôsobiť ako oddaný pravoslávny kresťan a zameral sa na presadzovanie "tradičných hodnôt“.

„Vždy sme vedeli, že Putinova viera je falošná, ale teraz to môžeme vidieť ako nikdy predtým,“ povedala Navaľná. Odsúdila aj Putinovo rozhodnutie spustiť vojnu proti Ukrajine.

„Za toto všetko sa budete zodpovedať… A za toto (smrť Navaľného) a za vojnu, ktorú ste rozpútali pred dvoma rokmi, skrývajúc sa aj za kresťanské hodnoty. Len zabíjate. Len zabíjate spiacich ľudí v noci raketami požehnanými cirkvou,“ povedala Julia Navaľná.

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj zomrel podľa úradov prirodzenou smrťou a jeho telo previezli do márnice v meste Salechard. Jeho matke Ľudmile umožnili vidieť synovo telo až v stredu. Podľa vdovy jej mali telo syna „vydať hneď, ale zatiaľ to neurobili“ a vyšetrovatelia jej kladú podmienky, „kde, ako a kedy má byť Alexej pochovaný“.

9:30 "Obrancovia Ukrajiny v súčasnosti hrdinsky držia frontovú líniu, ale akékoľvek ďalšie meškanie zahraničnej vojenskej pomoci povedie k pribúdajúcim ľudským stratám,“ uviedol pre Pravdu ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran. V rozhovore pripomína aj o to, ako Slovensko podporuje jeho krajinu, ale že niektoré vyhlásenia politikov vyvolávajú nepochopenie, prekvapenie aj rozhorčenie.

Ukrajina, vojna Čítajte viac Ukrajinský veľvyslanec: Putin má choré predstavy. Rusko môže zastaviť len sila

9:15 Ruský minister obrany Sergej Šojgu navštívil jednotky na Ukrajine, oznámili ruské médiá v deň druhého výročia rozpútania vojny, ktorú Moskva stále oficiálne označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“. Šojgu podľa ministerstva obrany vykonal inšpekciu zoskupení vojsk Stred, ktorá tento mesiac dobyla východoukrajinské mesto Avdijivka.

„Pri porovnaní síl je teraz prevaha na našej strane,“ vyhlásil Šojgu pred ruskými vojakmi na veliteľstve. Ministerstvo obrany zverejnilo zábery z porady a tiež snímky ministra v transportnom vrtuľníku letiaceho v sprievode bojových vrtuľníkov.

Veliteľ zoskupenia Stred podľa ministerstva podal hlásenie, podľa ktorého ruské vojská po dobytí Avdijivky pokračujú v ofenzíve. Intenzita paľby ukrajinských diel nezoslabla, hoci Ukrajina tvrdí, že pociťuje nedostatok munície, vyhlásil podľa agentúry Interfax veliaci generálplukovník Andrej Mordvičev.

8:50 Ukrajinská protivzdušná obrana počas noci nad tromi oblasťami zničila všetkých 12 nepriateľských dronov a dve z troch leteckých rakety Ch-59, uviedla Ukrajinska pravda s odvolaním sa na veliteľstvo južného zoskupenia ukrajinských síl a veliteľstvo letectva. To tvrdí, že Rusi proti Ukrajine vypustili tiež dve rakety Iskander-M.

Jeden z dronov zasiahol obytnú štvrť v Odese, kde spôsobil požiar, medzitým uhasený. V zasiahnutom byte zahynul muž, jeho vážne zranenú ženu sa záchranárom podarilo vyslobodiť z trosiek a je hospitalizovaná spolu s dvoma susedkami, ktoré utrpeli popáleniny a ďalšie zranenia, dodal denník s odvolaním sa na úrady.

8:40 V ruskej oceliarni v Lipecku, dodávajúcej výrobky aj zbrojárskym podnikom, vypukol požiar spôsobený zrejme bezpilotnými lietadlami. Lipeck leží asi 500 kilometrov juhovýchodne od Moskvy a tamojšia oceliareň NLMK býva označovaná za najväčšieho výrobcu ocele v Rusku.

Požiar vypukol v jednej z prevádzok, uviedol gubernátor Lipeckej oblasti Igor Artamonov a dodal, že sa preveruje verzia o páde dronu. Ruské ministerstvo obrany neskôr ohlásilo zostrelenie dvoch bezpilotných lietadiel nad regiónom. Požiar bol uhasený, nikto nebol zranený a nehrozí únik nebezpečných látok do ovzdušia, ubezpečil gubernátor.

Oceliareň, patriaca jednému z najbohatších Rusov Vladimirovi Lisinovi, svoje výrobky dodáva aj zbrojovkám vyrábajúcim rakety a strely s plochou dráhou letu, poznamenala agentúra Unian, ktorá zverejnila zábery zachytávajúce zrejme zásah oceliarne dronom. Očití svedkovia podľa agentúry počuli minimálne tri silné výbuchy. Požiar môže sťažiť výrobu v jednom z kľúčových ruských podnikov minimálne na mesiac, dodala ukrajinská agentúra.

Denník Kommersant dodal, že v noci na sobotu sa viacero ruských regiónov stalo terčom náletov. Drony ruská protivzdušná obrana zostrelila nad Belgorodskou, Brjanskou, Tulskou a Kurskou oblasťou. Ranených či obete úrady nehlásili.

8:35 Francúzsky prezident Emmanuel Macron v noci na sobotu pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu vyhlásil, že podpora Francúzska pre Ukrajinu nezoslabne.

„Zbitá a doráňaná, ale stále na nohách. Ukrajina bojuje za seba, za svoje ideály, za našu Európu. Naše odhodlanie po jej boku nezoslabne,“ napísal Macron na sociálnu sieť X (predtým Twitter).

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí v osobitnom vyhlásení uviedlo, že "Rusko prezidenta Putina sa nemôže spoliehať na únavu Európanov.

Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine 24. februára 2022. Ukrajina v posledných mesiacoch čelí silnému tlaku ruskej armády na východnom fronte a zápasí s nedostatkom munície a ďalšej vojenskej pomoci zo Západu.

8:25 Vojna na Ukrajine trvá už dva roky. Z pôvodných vyhlásení o dobytí Ukrajiny za niekoľko dní sa stal symbol ruského sebaklamu o vlastnej armáde. Dobrou správou je, že Ukrajina stále dokáže Rusku vzdorovať, zlá správa je, že Rusko nehodlá vojnu ukončiť. Vojnový konflikt na Ukrajine je typický príklad situácie v ktorej stráca úplne každý, koho sa týka.

zelenskyj, OSN Čítajte viac Západ so sankciami pritvrdzuje, ruská ekonomika sa však drží. Odkiaľ berie Kremeľ zdroje na vojnu?

8:20 Severná Kórea (KĽDR) od vlaňajšieho septembra dodala Rusku viac než 10 000 kontajnerov s muníciou a ďalším súvisiacim materiálom, uviedlo v piatok americké ministerstvo zahraničných vecí.

Rezort diplomacie USA poukázal na transfery po tom, čo spolu s ministerstvo financií oznámilo uvalenie sankcií voči viac ako 500 subjektom a entitám v súvislosti s druhým výročím ruskej invázie na Ukrajinu a smrťou ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

„Od septembra 2023 KĽDR dodala do Ruska viac ako 10 000 kontajnerov s muníciou alebo materiálom súvisiacim s muníciou,“ uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

Biely dom ešte v októbri minulého roka odhalil, že Severná Kórea poslala Rusku viac ako 1000 kontajnerov s vojenským vybavením a muníciou. KĽDR mala podľa USA tiež poskytnúť aj niekoľko desiatok balistických striel, pričom niektoré z nich ruské sily vypálili na Ukrajinu pri útokoch z 30. decembra, 2. a 6. januára.

Do najnovšieho balíka sankcií USA zaradili aj dve ďalšie entity, ktoré boli zapojené do transferu munície z KĽDR do Ruska. Podľa agentúry Jonhap ide o ruskú firmu, ktorá riadi terminál v dopravnom prístave Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe a námorné zariadenie neďaleko Vladivostoku.

8:10 Česká republika dodala v polovici februára Ukrajine dva vrtuľníky Mil Mi-24, nahradia ich americkými vrtuľníkmi H-1 Viper a Venom, uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová.

„Snáď sa na mňa nebude nikto hnevať, keď prezradím, že minulý piatok o tomto čase pristáli na Ukrajine dva bojové vrtuľníky typu Mi-24,“ uviedla Černochová s tým, že ich v Česku nahradia vrtuľníky americkej platformy H-1 Viper (AH-1) a Venom (UH-1).

Dodala, že Česko podporuje a bude podporovať Ukrajinu výcvikom vojakov a dodávkami vojenského materiálu, nie však finančne.

Denník Financial Times s odvolaním sa na nemenované zdroje zároveň prišiel s informáciou, že ČR vedie celoeurópsku kampaň, v rámci ktorej sa snaží získať 1,5 miliardy amerických dolárov na nákup munície pre Ukrajinu od krajín, ktoré nie sú v Európskej únii.

Volodymyr Zelenskyj, Petr Pavel Čítajte viac FT: Česko zháňa v Európe 1,5 miliardy dolárov na muníciu pre Ukrajinu

O pláne ČR získať muníciu pre Ukrajinu zo zahraničia informoval český prezident Petr Pavel minulý týždeň na bezpečnostnej konferencii v Mníchove.

Černochová v tejto súvislosti dodala, že úloha ČR je v tomto prípade čisto organizačná. Uistila však, že dodávky starších kusov munície, pre ktorú má česká armáda náhradu, stále pokračujú.

7:15 V noci na sobotu hlásili z mesta Lipeck na západe Ruska výbuchy, v miestnej oceliarni tam následne vypukol požiar, informovala agentúra DPA.

Regionálny guvernér Igor Artamonov na platforme Telegram uviedol, že požiar vypukol v Novolipeckom metalurgickom závode a hasičom sa ho podarilo uhasiť. Dodal, že nehrozí riziko úniku nebezpečných látok. Bezpečnostné služby podľa neho vyšetrujú zatiaľ nepotvrdené informácie, že požiar vznikol v dôsledku pádu lietadla.

Denník Ukrajinska Pravda zároveň s odvolaním sa na očitých svedkov informoval, že v Lipecku bolo pred vypuknutím požiaru počuť niekoľko výbuchov. Lipeck sa nachádza približne 400 kilometrov na juh od Moskvy.

Ruské ministerstvo obrany medzitým informovalo o ukrajinských dronových útokoch na ruskú Tulskú oblasť, ktorá sa nachádza asi 150 kilometrov od Moskvy, a Kurskú oblasť na hranici s Ukrajinou. Niekoľko dronov údajne zachytila a zničila protivzdušná obrana.

7:00 Šéfka exekutívy Európskej únie Ursula von der Leyenová prišla do Kyjeva, kde sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Spolu s ňou prišli na Ukrajinu talianska premiérka Giorgia Meloniová, belgický premiér Alexander De Croo a predseda kanadskej vlády Justin Trudeau. Spoločne so Zelenským si uctia pamiatku padlých ukrajinských vojakov.

Zelenskyj bude na diaľku rokovať aj s lídrami skupiny vyspelých štátov G7, ktorej členmi sú Británia, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Kanada, Nemecko a USA.

6:58 Britský premiér Rishi Sunak v piatok v predvečer druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu vyhlásil, že západné krajiny by mali opäť potvrdiť svoje odhodlanie podporovať Ukrajinu, uviedla agentúra AFP.

„V tejto chvíli by sme mali ukázať, že tyrania nikdy nezvíťazí, a opäť povedať, že budeme dnes aj zajtra stáť pri Ukrajine… Sme pripravení robiť, čo bude treba, pokým nezvíťazia,“ uviedol Sunak s tým, že západné krajiny podľa neho „musia obnoviť“ svoje odhodlanie podporiť Ukrajinu v boji proti agresii ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ocenil tiež „odvahu Ukrajiny tvárou v tvár strašnému utrpeniu“ a povedal, že táto krajina bráni „princípy slobody, nezávislosti a právneho štátu, od ktorých sme všetci závislí“.

„Keď Putin pred dvomi rokmi spustil túto nezákonnú inváziu, slobodný svet reagoval jednotne… Spoločne sme stáli za Ukrajinou. A pri tomto smutnom výročí musíme naše odhodlanie opäť potvrdiť,“ dodal britský premiér.

vojna na Ukrajine, Kyjev Čítajte viac Guterres a vyše 50 štátov vyzvali Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine

Sunak v januári odcestoval na návštevu Kyjeva, kde s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským podpísal novú desaťročnú bezpečnostnú dohodu, ktorou sa Spojené kráľovstvo zaviazalo k poskytnutiu „rýchlej a trvalej“ pomoci v prípade, že by Rusko niekedy v budúcnosti na Ukrajinu znova zaútočilo, tak ako predvlani vo februári.

Jeho kancelária ešte pred cestou informovala, že Británia navýši na rok 2024 vo svojom rozpočte vojenskú finančnú pomoc pre Ukrajinu na celkových 2,5 miliardy libier (2,9 miliardy eur). Oproti predchádzajúcim dvom rokom sa tak pomoc zvýši o 200 miliónov libier (232,17 miliar­dy eur).

6:55 Pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu sa v rade miest budú konať zhromaždenia na podporu Ukrajiny. Plány na demonštrácie alebo pochody solidarity sú hlásené z Berlína, Varšavy, Paríža alebo Belehradu. Konať sa budú tiež na Slovensku. Do Kyjeva prichádza predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a trojica západných premiérov.

Dvojročné výročie ruského vpádu na Ukrajinu prichádza v čase, keď sa ukrajinským silám už po mesiaci nepodarilo dosiahnuť významnejší prelom na bojisku. Ukrajinská armáda sa potýka s ruskou početnou aj zbrojnou prevahou, pričom ďalšia významná podpora od USA, jej najvýznamnejšieho partnera, je kvôli politickým sporom v americkom Kongrese neistá. Z Ukrajiny napriek tomu v poslednom čase prichádzali správy o úspešnom ničení ruských armádnych plavidiel alebo stíhacích lietadiel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude pri príležitosti výročia invázie rokovať na diaľku s lídrami skupiny vyspelých štátov G7, ktorej členmi sú Británia, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Kanada, Nemecko a USA. Zastúpenie v nej má aj Európska únia.

Dva roky vojny pripravili o život alebo zmrzačili tisíce ukrajinských civilistov a milióny ukrajinských obyvateľov vyhnali z domovov. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva k záveru minulého roka evidoval najmenej 10 000 úmrtí civilistov a 18 500 zranených od začiatku vojny, skutočný počet obetí však bude ešte oveľa vyšší.

976 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine